Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '21

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
16
 

Boşanma ve Sadakat Yükümlülüğü

İki farklı düşüncedeki ve davranıştaki karşı cinslerin bir araya gelip artık hayatı beraber yaşayacak olmaları önceki yaşamlarını bir kenara bırakmaları bunların dışında ise varsa tüm olumsuzluklara beraber katlanmaları o kadar kolay olmuyor. Bunun sonucunda boşanmalar yaşanmaya başlıyor. Öncelikle her insanın evlenmek kadar boşanmanın da normal olduğunun farkında olması gerekir. Hayatın içinde her insan her an mümkün olabilecek her olumsuzluğu yaşayabilir. Yani insan hayata karşı gardını hazır tutmalıdır. Eğer olası bir boşanma davasında hakları neler izlemesi gereken yollar neler iyi bilmeli ve boşandıktan sonraki sonuçları göz önünde bulundurmalıdır. Boşanma davalarında dikkat edilmesi gereken bir madde vardır.

 

 Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Eşlerin Sadakat Yükümlülüğü

 

 Boşanma davalarından boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin sadakat yükümlülüğü konusu, davanın seyri için çok önemli bir maddedir. Boşanma davası açtıktan sonra hemen özgürlüğüne kavuştuğunu düşünenler büyük bir yanılgı içine girerler. Çünkü dava sonuçlanmadan hiçbir şekilde boşanmış sayılmazsınız. Eşler bu süreçte hala evli durumdadır ve birbirlerine sadık kalmak zorundadır.

 

 Medeni Kanunun 185. Maddesine göre boşanma kararının kesin yargıya bağlanana kadar boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin sadakat yükümlülüğü her iki taraf için geçerlidir. Eğer eşlerden biri bu kurula uymaz ve aldatma olayı gerçekleşirse mağdur olan eş ikinci bir dava açar ve bu dava ilk dava ile birleşir. Deliller değerlendirilerek velayet, tazminat ve nafaka ona göre değerlendirilir. Bu maddenin yükümlülüğü, boşanma olayı gerçekleştikten sonra iki taraf üzerinden kalkar.

 

 Boşanma Davası Nasıl Açılır?

 

 Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılır. İki taraf boşanmakta hem fikirler ise anlaşmalı değiller ise çekişmeli bir boşanma davası süreci başlar. Boşanmanın ilk adımı Aile Mahkemesine müracaat ile olur. Boşanmak isteyen taraflardan biri iki nüsha dava dilekçesi hazırlar. Varsa gerekli belgeleri ve nüfus cüzdanı ile başvurusunu yapar. Avukatsız başvuruda yapılabilir.

 

 Davalı ya da davacının yerleşim yerlerindeki aile mahkemeleri veya boşanmak isteyen eşleri son 6 ay boyunca ikamet ettikleri yerin aile mahkemesi davayı yürütme yetkisine sahiptir. Anlaşmalı boşanmalar tek celsede gerçekleşebilir. Çekişmeli boşanma davalarının seyri uzun sürebilir. Varsa çocukları velayeti, eş ve çocukların nafakası gibi durumlar süreç içinde çözümlenir.

 

 Boşanma Nedenleri

 

l Zina

l Terk

l Hataya kast ve onur kırıcı davranış

l Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme

l Akıl hastalığı

l Evlilik birliğinin sarsılması

 

Avukat Ceren Sümer Cilli

https://www.cerensumer.av.tr/adana-bosanma-avukati

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 10.12.20
 
 

Avukat Ceren Sümer Cilli 1989 Yılı Mersin , Tarsus doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster