Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '20

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
20
 

Boşanmada Çocuğun Velayeti

Toplumun en küçük ve en önemli birimi ailedir. Toplumda aile; huzuru, mutluluğu ve birlik beraberliği temsil etmektedir. Anne ve babalar en son çare olarak boşanmaya başvurmaktadır. Kimse boşanmak için evlilik olayını gerçekleştirmez. Ancak aile bireylerinin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için bazen boşanma büyük bir çare olmaktadır. Sürekli tartışan, kavga eden anlaşamayan anne ve babaların çocuğa oldukça fazla olumsuz etkileri olmaktadır. Boşanma durumu halinde merak edilen ve sorun yaşanılan en önemli konu çocuk velayetinin kimde kalacağıdır. Kimi zaman boşanma davası açıldıktan sonra anne ve babalar çocuğun velayetini almak istemeleri çocuğun durumlarını düşünmek içindir. Her anne ve baba çocuğunun kendisi ile kalmasını ister. Çocuğun annede ya da babada kalacağına hakim karar vermekte olup verilen kararda etkili olan bazı konular bulunmaktadır. Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir sorusu sıkça sorulmaktadır.

 

 Velayet Nedir?

 

 Velayet bir çocuğun ergin olana kadar anne ve babasının gözetimi altında yetiştirilmesi anlamına gelmektedir. Evlilik süresi içinde anne ve baba velayeti ortak üstlenirler. Boşanma durumunda ise ergin olmayan çocuk hakim kararı ile kime bırakılmış ise velayet o kişide kalır.

 

 Velayetin Kime Verileceği Durumunda Dikkat Edilen Konular Nelerdir?

 

 Mahkeme velayetin kime verileceğine karar verirken anne ve babanın ekonomik ve psikolojik durumlarına, çocuğun yaşına ve ihtiyaçlarına, çocuk kendini ifade edebilecek yaşta ve durumda ise çocuğun isteğini göz önünde bulundurarak karar vermektedir. Velayet konusunda dikkat edilen durum çocuğun üstün yararıdır. Avukat Ceren Sümer Cilli, velayet hangi şartlarda verilir isimli makalesi bulunmaktadır. Çocuğun maddi ve manevi olarak iyi şartlara sahip olacak taraf hangisi ise velayet o tarafa bırakılır. Çocuğun gelişimi, ahlaki eğitimi, öğretimi ve üstün menfaati gözetilir. Çocuğun anne ya da babası ile mutlu olduğunu hakimin gözlemlemesi durumu velayetin kime verileceği konusunda etkili bir konudur.

 

 Boşanmada Çocuk Velayeti Kime Verilir?

 

 Türk Hukukunda çocuğun 3 yaşına kadar anne sevgisine ve bakımına muhtaç olduğu düşüncesi ile çocuğun velayeti anneye verilmektedir. Ancak bu durumu etkileyen bazı olumsuz durumlarda karar değişmektedir. Anne hasta ise, çocuğun bakımını ihmal edebilecek durumda ise veya başka olumsuz durumda ise velayet babaya verilmektedir. Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir sorusunun cevabı ise toplanan deliller ve başvurulan uzmanın görüşleri göz önünde bulundurularak velayete ilişkin karar hakime bırakılmıştır. Evlilik birliği içerisinde anne ve babanın velayeti ortaktır. Boşanma halinde ilgili kanuna göre çocuğun velayeti anne ya da babaya verilmektedir. Ancak gerekli sözleşmeler sebebi ile boşanma sonrası ortak velayet kararı verilir hale gelmektedir.

 

 Ortak velayet anne ve babaların boşandıktan sonra çocuğun eğitimi, öğretimi, bakımı, korunması ve benzeri tüm konularda eşit hakka sahip olması anlamına gelmektedir. Ortak velayette çocuğun yararı mevcut olmalıdır. Eşlerin bu konuda anlaşmaları gerekmektedir. Ortak velayet için anne ve babanın çocuğu birbirlerine karşı olumsuz konularda kullanmamaları konusunda hakimi ikna edici davranışlar ve sözler sergilemelidir. Bunun nedeni çocuğun sağlıklı ve mutlu şekilde hayatını devam ettirmesi içindir. Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir sorusu aile hukukunda en çok sorulan sorulardan biridir.

 

Avukat Ceren Sümer Cilli

https://www.cerensumer.av.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 10.12.20
 
 

Avukat Ceren Sümer Cilli 1989 Yılı Mersin , Tarsus doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster