Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1334
 

Boşanmanın ardından çocuklar...

Boşanmanın ardından çocuklar...
 

Evlilik esnasında taraflardan biri gerçekten mağdur edilmiş, çok canı yanmış olabilir. Ancak unutulmamalı ki bu mağduriyetin sebebi olarak görülen kişi, aynı zamanda çocuğunuzun annesi ya da babasıdır. Elbette acı çeken bir kişi bunu eşiyle dostuyla paylaşmak isteyecektir fakat bunu yaparken bile çok dikkatli olmak gerekir. Böyle bir konuşma esnasında çocuğun da aynı ortamda bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Boşanma kesinleştikten sonra çocuklar nedeniyle, soğuk ta olsa ilişkinin sürdürülmesi zorunludur. Bu dönemde kırgınlık ve kızgınlık duyguları çocuklar aracılığıyla bir eşten diğerine taşınır durur. Nafaka sorunları çocukların anne ve baba arasında gidip gelmelerinden dolayı, ilişki soğuk ta olsa devam eder. Bu durumdan en çok çocuklar zarar görmektedir. Boşanma her iki eş için de çetin bir dönemin başlangıcıdır. Eşler bir süre kendilerini boşluktaymış gibi hissedebilirler. Boşanma öncesinde ve boşanma sırasında en büyük kavga çocukların çevresinde döner. Anne-baba çocuğu yan tutmaya veya arabuluculuk yapmaya zorlarlar. Oysa çocuk için en zor şey anne-baba arasında seçim yapmaktır.
Durum o kadar hassastır ki bu dengeyi çok iyi sağlamak gerekir.

Ben bir baba olarak asla annelerini kötülemem, öyle ümit ediyorum ki anneleri de beni kötülemiyordur. Bir yere gidecekleri zaman, mutlaka öncelikle annelerinden onay alıp almadıklarını sorarım. Onlarla birlikte zaman geçireceksek annelerinden izin almalarını sağlarım veya ben kendim izin alırım. Boşanmadan sonra, suçu bende görmemeleri , beni suçlamamaları için aşırı şımartmam. Yani evliyken nasıl davranıyorsam şimdi de aynı davranıyorum. Çocukların bizim boşanmamızı kullanmalarına fırsat vermemeye çalışıyorum.

Özetlemek gerekirse; Boşanmalardan çocuğun nasıl en az zararla çıkabileceğini düşünmek gerekir. Çocuğun boşanmadan ötürü kendini suçlaması muhakkak önlenmelidir. Ebeveynlerin “Biz ayrılıyoruz ama annelikten babalıktan ayrılmıyoruz. Arkadaş kalacağız ve senin iyiliğin için elimizden gelen her şeyi yapacağız” mesajını çocuğa vermeleri, ayrıldıktan sonra da geçmişte yaşananlara sünger çekip çocuğun ihtiyacı doğrultusunda dayanışmaya girmeleri çocuk açısından en iyisidir. Çocukluk döneminin kişiliğin oluşması açısından ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Çocuğun bu dönemi mümkün olduğunca sağlıklı geçirmesi için aileler ellerinden gelen özeni göstermelidirler. Kimsenin çocuklarından ayrı günler yaşamaması dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öz, üvey ve manevi olmak üzere, üç adet annesi ve üç adet de babası olan bir insan olarak, anlatmaya çalıştığın hakikati, ta iliklerimde hissediyorum. Allah kolaylık versin. Sevgiler. Ali Nail.

Ahmet Güreşçioğlu 
 22.05.2008 0:44
Cevap :
Biliyorum abiciğim.Çok teşekkürler.  22.05.2008 16:52
 

Eşimden ayrı ve bu evlilikten 3.5 yaşında kızım var.Şuana kadar babası kendisini hiç görmediği halde(babası yurtdışında)çevresinden gördüklerinin etkisiyle"babam böyle uyuyu,şöyle yemek yer,anne al babam telefonda,konuş kendisiyle"gibisinden hayal aleminde yasıyor bazen.Kendisine doğruları anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışıyorum,ama çoğu zaman da nasıl cevap vermem gerektiği konusunda zorlanıyorum(çok zeki olduğu için,aksi ıspatlanamayan cevaplar vermem gerekiyor).Çocuğun akranlarıyla oynarken"baba ile ilgili"konuşmalarıyla çevresine bişeyleri ıspatlama uğraşı beni oldürüyo ve çocuğun karşısında küçüldüğümü hissediyorum..Konuyla ilgili beni cevaplarsanız veya kaynak belirtirseniz(bulunduğum yerde cocuk psikoloğu yok)mutlu olurum...İlginize şimdiden teşekkürler

zenan aydin 
 21.05.2008 13:47
Cevap :
Bana arslan.ilhami@hotmail.com msn veya emailimden ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.  21.05.2008 16:22
 

cahil(okumuş olsa bile) , o kadar bencil insanlar var ki şu hayatta, çocuklara adeta bir eşya, bir meta muamaelesi yapıyorlar, boşanmak son hem de en son çare olmalı, ve sizinde bahsettiğiniz gibi boşandıktan sonra çocukların psikolojisi düşünülerek daha medeni olunmalı, sevgiler

Dilek Fuçucı 
 20.05.2008 16:24
Cevap :
Ne yazıkki çok haklısınız Dilek Hanım, boşandıktan sonra evliyken olduğunuzdan daha dikkatli ve daha sorumluluklara duyarlı olmalı gerekiyor.Çok teşekkürler.  20.05.2008 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 372
Toplam mesaj
: 71
Ort. okunma sayısı
: 2807
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

17 yıldır uluslararası firmalarda yöneticilik yaptım. Bunun yanında şirketlere satış, yöneticilik, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster