Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
32434
 

Boşanmış erkekler...

Boşanmış erkekler...
 

Her ne kadar yaşları 40'ın üzerinde olsa da, boşanmış erkeklerin, yeniden evlendiklerinde ikinci eşlerini çok mutlu edebilme olasılığı, bekar erkeklere göre daha fazladır. Niçin mi? En önemlilerinden biri onların yaşamış oldukları acı tecrübeleri....

Boşanmış erkek sorumluluk sahibidir. Evlilik hayatının ister istemez dayattığı çeşitli gereklilikler vardır ve evli bir insan kafasına her estiğini, istediği anda yapamayacağını bilir. Boşanmış erkek, bu gereklilikleri daha önce yerine getirememiş bile olsa, nasıl davranması gerektiğinin bilincindedir. Tekrar evlenmeyi kafaya koyduğuna göre de; bu zevkli tutsaklığı (bunu daha önce yaşadığı için) boşanmamış bir erkeğe göre daha ayakları yere basarak kabul ediyor demektir. Yani, ikinci kez evlendiğinde sorumluluklarının bilincindedir ve eşini mutlu etmek için elinden geleni yapar.

Boşanmış erkek ne istediğini bilir. Daha önce evlilik tecrübesi geçirmiş bir erkek, evliliğinin yürümemesinin nedenlerini, niçinlerini öğrenmiş; aynı zamanda hatalarından ve eşinin hatalarından da ders almıştır. Karşınızda sizin evlilik tecrübesizliğinizin de üstesinden gelebilecek deneyimli bir erkek var. Bu deneyimden kaçmak yerine, bunu ilişkinizi daha iyiye götürmek için kullanmanızda ne gibi bir zarar olabilir ki? Üstelik yaşadığı tecrübelerle sizi ve kendi hayatını mükemmel yönlendirecektir.

Boşanmış erkek korkusunu aşmıştır. Erkeklerin hayat boyu yenmeye çalışıp, çoğu zaman da yenemedikleri korkuları vardır: Bağlanmak. Bu korku en aşık çiftleri bile ayırmaya kadir, çok etkili bir bombadır ve etkisiz hale getirilmesi ise çok zordur. Eğer bir erkek bir kere evlenip boşanmışsa ve buna rağmen tekrar evlenmek istiyorsa, bağlanma korkusunu tedavi edebilmiş, yakaladığı gerçek aşkı uzun süre sürdürmek istiyor demektir.

Boşanmış erkeğin mantığı öncelikli gelir.İkinci evliliğini gerçekleştirmeye karar vermiş bir erkek, mantığının sesini dinlemek zorunda olduğunu bilir. Önceki evliliğinde yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak; aynı hatalara tekrar düşmemek için mantığını nasıl kullanması gerektiğini de artık öğrenmiştir. Bir ilişkide artıları ve eksileri çok daha iyi değerlendirebilmesini öğrenebilmiş bir erkek, aslında, sanılanın aksine mükemmel bir damat adayıdır.

Boşanmış erkek daha olgundur. Hepimiz biliriz ki; erkekler ilk gençlik yıllarında tamamen içgüdülerine ve gelgeç isteklerine göre hareket ederler. Yaşları kemale ermeye başlayınca zekalarını kullanmayı öğrenirler ve aşkta daha doğru seçimler yapmaya başlarlar. Evlilik ve boşanma gibi olaylar da, tıpkı askerlik gibi bir erkeği olgunlaştırma yöntemlerinden biridir.

Boşanmış erkek stajını bitirmiştir. Erkekler; tıpkı, asıl çalışmak istedikleri firmaya girebilmek için staj yapmak durumunda kalan yeni mezunlar gibidir ilk evliliklerinde. İkinci evliliğini sizinle yapmak istiyorsa, bu staj değil; hayat adlı meslekten sizinle emekli olmak istediği anlamına gelir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de boşanmış bir erkek olarak yazınızı okudum. Zevkli "tutsaklık", acı tecrübe laflarından sonra ise size sadece şunu diyebilirim. Beraberlikleri nitelemek yerine sadece yaşamayı öğrendiğimizde beraber olabiliriz gibi geliyor bana. Bunun adı her ne ise bunun hiç önemi yok, ama evlilik ama flört. Elbet yaşanılanlar bir çok tortu bırakır ki, budur insanı olgunlaştıran. Sırf bu bile yaşadıklarıma sağolun iyi ki vardınız ve hep var olun dememe yetmeli bence. Denemek değildir hayat, sadece yaşamaya çalışmak ve dönüp yanında olana iyi ki varsın ya deme molası. Yazık ki bunu atlayıp ilk eş son eş, staj ve ya emeklilik sistematiğine sokarak sanırım kendi duvarımızı görmeden başkalarının duvarına saldırıyoruz gibi geliyor bana. Yazınızın cesareti için tebrik ederim. Ama size katılmıyorum. Saygılarımla.

Engin Allı 
 29.05.2008 12:38
Cevap :
Engin Bey,çok güzel bir bakış açısı.Ben evlenmek istediğimi ve mutlaka evleneceğimi analatmak istemedim aslında, sadece bayanların boşanmış erkeklere bakış açılarını değiştirmeleri,bizleri öcü görmemeleri için yazılan bir yazıydı.Çok teşekkürler.Bana katılmamanızı da saygıyla karşılıyorum.  29.05.2008 12:54
 

Eğer ailede ve toplumda temiz toplum arıyorsak.Her birey kendi haklarını koruma çabasından ziyade karşısındaki bireyin haklarını korumalıki diğer bireyde sizin haklarınızı korusun,Umarım böyle bir tolumda ister birinci ister ikinci eş olsun huzurlu bir aile ortamı bulur.Aksi durumda evdede toplumdada dırdır bitmez.MUHABBETLE.

yaşlıdelikanlı 
 28.05.2008 17:41
Cevap :
Çok haklısınız efendim.Teşekkürler.  28.05.2008 17:46
 

Arslan bey;tesbitlerinize aynen katılıyorum ve sizi tebrik ediyorum.Çünkü birinci eşim vefat etmiş(ALLAH cc rahmet etsin)ve bendenizde henüz 46 yaşımda idim.Yeniden evlenmek ihtiyacı vardı ve şimdiki hanımımla evlendim,mutluyum çünkü hanımlara nasıl davranılması konusunda sanki doktora yapmış gibiyim.Birde islami inancımıza görede eşimizin bize ALLAH'ın emaneti olduğunu biliyoruz.Tekrar tebrik eder saygılar sunarım.MUHABBETLE.

yaşlıdelikanlı 
 28.05.2008 17:28
 

yazdıklarınız tamamen insanın ustalaşma dönemini çağrıştırıyor..Endüstri/capital ilişkileri içinde insanın bir makinayı yapma şansı ve prodüktivitesi deneyleri ve zamanla doğru orantılıdır.Ancak sizin bu teziniz evlilik kurumunun tamamen makineleşmesi anlamına gelmiyo mu?Deneyler,tecrübeler neyin devamı için;evliliğin öyle mi? Düşünceleriniz bana karşılıklı alıp vermelerin ve bir takım kaygıların bertaraf edilmesi isteğinden dolayı çok yavan ve gerçekçi gelmedi.Birlikte yaşama arzusu içinizde yoksa bu değişimler sonuç verse bile bana çok aldatıcı daha doğrusu sahici gelmiyor..

aranel88 
 28.05.2008 16:53
Cevap :
Farklı bir bakış açısı.Teşekkür ederim.  28.05.2008 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 372
Toplam mesaj
: 71
Ort. okunma sayısı
: 2805
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

17 yıldır uluslararası firmalarda yöneticilik yaptım. Bunun yanında şirketlere satış, yöneticilik, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster