Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2053
 

Bostanlı sahilinden gelen pis kokular

Bostanlı sahilinden gelen pis kokular
 

Merhum Priştina dönemine kadar, Karşıyaka sahil düzenlemesi malumunuz, Alaybey tersane bitiminden başlar ve Bostanlı Deresinin denize ulaştığı yer olan ve Çörçil diye adlandırılan noktaya kadar devam ederdi. Oradan Mavişehir’e kadar olan bölge ise taşlık, kayalık ve kullanılamaz haldeydi.


Partili partisiz pek çok İzmirlinin takdir ve minnetle andığı merhum Priştina döneminde yapılan proje ve çalışmalarla; söz konusu noktadan, Bostanlı Balıkçı Barınağına kadar olan kısımda, harikulade bir sosyal yaşam alanı oluşturuldu. Bir buçuk kilometrelik kum yürüyüş pisti, bisiklet yolları, tenis kortları, basketbol sahaları, çocuk oyun parkı, spor aletleri, kafeteryası, bankları, masaları, konser alanı ile çok modern bir kompleks haline getirildi. Hizmete açıldığı ilk günden bugüne değin yüz binlerce İzmirli, Karşıyakalı bu harikulade hizmetten yararlandı, halen de istifade etmeye devam ediyor.


O bölgede düzenli olarak spor yaptığım dönemde, Priştina’nın vefatını müteakip gerçekleşen Belediye Başkanı değişiminin ardından, o güzelim alanın bakım ve kullanımıyla ilgili başlayan aksamaları bire bir takip etmiştim. Ve üzülüyordum. Ama dün yaşadığım hayal kırıklığını, tam olarak anlatabilecek miyim, emin değilim.


Çok uzunca bir süredir, Bostanlı yalısında yürüyüş ya da spor yapma şansım olmamıştı. Dün sabah erkenden, Cumhuriyet Bayramı törenleri için oğlumu servisiyle okula gönderdikten sonra, eşimle birlikte; eşofmanlarımızı, spor ayakkabılarımızı giyip soluğu orada aldık.


Kısa ısınma hareketlerinin ardından, yürüyüş parkurunda tempolu yürüyüşümüze başladık. Hava cam gibiydi, denizse çarşaf. Spor yapan yüzlerce Karşıyakalı oradaydı. Ama daha yürüyüşe başladığımız dakikada burnumuza çarpan pis lağım kokusu, bizi şoke etti. Abartısız söylüyorum, o bir zamanlar ki kahverengi İzmir Körfezi denizinin, Bayraklı bölgesindeki iğrenç kokusundan hiç ama hiç farkı yoktu, duyduğumuzun. Resmen yıkıldık.


Daha düne kadar buralar cam gibiydi. Hatta olta atanlar, tüm uyarılara rağmen tuttuğunu yiyenler dahi vardı. Ama şimdi sahil boyunca yaklaşık iki metre genişliğinde bir pislik bandı, tüm Bostanlı yalısı boyunca devam ediyordu. Ve o iğrenç, insanın burun direklerini sızlatan koku.


O güzelim yürüyüş parkurunda çökmeler, deformasyonlar olmuş ama maalesef ki olduğu gibi bırakılmıştı. Normalde kırmızı kum olan parkur, bazı bölgelerde -sözümona- tamir edilmiş, yapılabilecek en çirkin şekli ile beyaz kumla onarılmaya çalışılmıştı.


Büyük, yekpare taşlardan yapılan en kenardaki gezi yolunda, tabanın dolgu olması nedeniyle, neredeyse mezar büyüklüğünde çökmeler olmuş ama onlara da bir el atan bulunamamıştı.


Bazı mahalle parklarındaki yürüyüş alanlarında dahi tartan pistler yapılırken, koskoca Bostanlı sahilindeki bu enfes sosyal alanın içler acısı durumu beni inanılmaz derecede üzdü.


Tek gördüğüm olumlu değişiklik; tenis kortlarında ve Yasemin Cafe’nin yanındaki spor alanında yapılan revizyonlardı.


Umarım, en azından bir “seçim yatırımı” olarak da olsa bu bölge eski güzel günlerine kavuşabilir. Hele o körfezin; tertemiz, masmavi, yosun ve iyot kokan dinginliğine yeniden ulaşılabilir.


Not: Görsel öge www.izmir.bel.tr adlı siteden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel İzmir´in her yeri aynı durumda. Kendimi bildim bileli CHP liyimdir. Partinin kazandığı belediyelere bir bakın. Sinir krizi geçirirsiniz. Konak örneğin; başıboş köpek ve çöpten geçilmiyor. Zabıta sıfırın altında. Bu gidişle başıboş bir kent olup çıkacaz.

mega_tr 
 03.11.2008 8:20
Cevap :
Değerli katkınız için teşekkür ederim Alptuğ Bey. Naçizane size "İzmir teslim alınmaz, hediye verilir(!)" başlıklı yazımı da okumanızı ve yorumlamanızı rica edeceğim. Sevgi ve selamlarımla  03.11.2008 10:16
 

Sayın Sevinç; İnanın bir karşıyakalı olarak o kadar üzüldüğüm bir konu ki bu ve beni asıl şaşırtan orda yaşayan ya da oturan insanların hiçbir tepki göstermemesi Umarım Sayın Priştinanın mirasına böyle sahip çıktığımızdan utanırız da bişeyler yaparız Saygılar..

Hilalblc 
 30.10.2008 14:12
Cevap :
İlgi ve katkınız için teşekkürler ediyorum. Selamlarımla.  30.10.2008 14:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 922
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3637
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster