Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
691
 

Boşuna imiş kurtuluş savaşı

Boşuna imiş kurtuluş savaşı
 

Fotoğraf milliyet.com.tr


“Türban eylemcisi öğrenciden Teke Tek programında inanılmaz açıklamalar!

Haber Türk'ün haberine göre Fatih Altaylı'nın dün akşam Teke Tek'te konukları üniversite öğrencileriydi. Kevser Çakır ve Nuray Bezirgan isimli türban eylemcisi bayan öğrencilerin açıklamaları ise hem Altaylı'yı hem de izleyenleri hayrete düşürdü.
............................................................

Fatih Altaylı: Peki bu ülkenin Kurtuluş Savaşı'nı örgütleyen bir adamı niye Humeyni kadar sevmiyorsun. Bunu merak ettim. Eğer Atatürk olmasaydı burada belki de İngilizler vardı, Fransızlar vardı.

Nuray Bezirgan: Yani İngilizler olsaydı benim haklarım daha geniş olacaktı. Zaten mesele bu yani. İnsanlar bana Atatürkçülük adına zulmediyorlarsa benden Atatürk'ü sevmemi bekleyemezsiniz. (http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=turkiye&ArticleID=874978&Date=11.06.2008&ver=35)”

Bu söyleşi beni şaşırtmadı, hayrete de düşürmedi. Çünkü 70 milyon içerisinde her türlü insanın var olduğunu biliyorum. Burada garibime giden, İngiliz’i yani günlük hayatında konuşurken “gavur” diye nitelendirdiği bir milletin sömürgesi olmayı bağımsız olmaya tercih etmesi.

Bu kızın dinini algılamasında da bir gariplik var. Hainlik var. Ülkesinde kendi gibi düşünen insanların bir araya gelip güç olması halinde, yabancıları ülkeyi işgale çağırmaları ihtimali var. Ülkesinin topraklarını, ülkesini, bağımsızlığını, haysiyetini savunma duygusu yok. Sadece kendi hakları ile ilgili, çıkarları ile ilgili görüşü var ki iddia ettiği gibi bir zulüm ortada yokken bunu söyleyenler, sahiden zulüm olsa demek ki düşmanla işbirliği yaparak ülkenin işgal edilmesine göz yumacaklar.

İngilizler İstanbul’u aldığında onlarla işbirliği yapan takımla aynı kafada bu insanlar demek ki, ne kadar hazin, ne kadar iç burkucu. Bir insan’ın Atatürk’ü sevmemesini anlarım, bu bir dünya görüşü farklılığıdır, ama kurtuluş savaşı yapan kadro yerine İngilizler olsaydı demeyi anlamam zor. Yazıklar olsun. 85 yılın sonunda ülkenin bir gencini İngiliz çizmeleri altında yaşamaya razı eden anlayışlara da yazıklar olsun.

Böyle bir düşüncenin, PKK’dan daha tehlikeli olduğu da aşikar. Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm varlığını İngiliz çizmesi altında görmeyi düşünen bir beyin, bir ruh nasıl bir şeydir.

Sovyetler Birliğinde tek tip düşünce ve farklı düşünenlere zulüm varken, Ruslar Moskova’yı Nazilere karşı canla başla savundular, farklı düşünenler fırsattan istifade edip hainlik yapmadı. Ülkeye Naziler girsin diye Moskova kapılarını onlara açmadı.

Ama bir genç Türkiye’de çıkıp, kurtuluş savaşında şehit olan binlerce askerin ruhunu sızlatacak bir laf ediyor “Yani İngilizler olsaydı benim haklarım daha geniş olacaktı” diyebiliyor. Yazık sana lanet etmeyen vicdana. Sömürge olarak yaşamanın ne olduğunu bilmeyecek kadar cahil olan bu çocuğa acıyorum. İşgal sırasında Ege’de ırzına geçilen, öldürülen kadınlarımız aklına gelmiyor mu bu çocuğun?

İngilizler burada olsaydı, 85 yılda İngilizleşeceği, belki aynı programda bir rahibe kıyafeti giyebileceği aklına gelmiyor mu, bu nasıl körlüktür. İkinci sınıf insan olmanın ne demek olduğunu, Hintlilere sorsun, niye o güzelim İngilizleri ülkelerinden attıklarını sorsun.

Ağla bayrağım ağla, seni bayrak yapan kanlar için ağla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Efendim, herkes söylediğiyle yargılanır, bence. Birinin başkalarının maşası olması onu masum kılmaz. Kuralları bu biçimde değiştirisek, işin içinden çıkamayız. O kızlar, bayanlar her neyse niyetleri ve söyledikleri, hepsi kendilerini bağlar. Onlara rka çıkanları da bağlar. O nedenle, bu anlamlı yazınıza yapılan yorumların bazılarındaki bu mantık hatasına işaret etmek istedim ben de. Saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 17.06.2008 0:28
 

35 yıl çalışmış bir öğretmen olarak üzgünüm. Biz mi yetiştirdik kendini dahi sevmeyen, değerlerini bilmeyen ve korumayan bu insanları biz mi yetiştirdik. Artık akıl sağlığımdan bilşe şüphe eder oldum yorumların bir kısmını okuyunca... Bu kızlarımız yitirirlerse ellerindekilerini anlarlar dünyanın kaç bucak olduğunu. Benim dedem 1. dünya savaşında tutsak olmuş ingilizlere tam 7 yıl hindistanda kalmış 27 yaşında bir genç kadın ve dört çocuğunu bırakarak. Geçmişlerine bir baksınlar ne görecekler? Söz de yazı da bitti mi yoksa?

Müyesser Saka 
 14.06.2008 0:51
 

Ben sadece acıyorum bu insanlara.Onca yıl aydın bir kişilik olmak için oku,emek ver ama kafanın içindeki ömrümcek ağları sınırları dışına çıkama,yazık.Atatürkü sevmiyormuş,olabilir bu kişilerin tercihi sevmeye mecbur değilsin ama bence sen tarihini bilmeyen bir vatan hayinisin.Geçmişde bu toprakların ne kanlar dökülerek,ne açlık ve sefalet içinde iken servetleri olan ayaklarındaki tek çoraplarını bile çıkarıp vererek askeri giydiren atalarımızın kanlarıyla canlarıyla kazanıp aldıklarını bilmiyor,öğrenememişte zavallı,şimdi kalkmış konuşuyor ve bunada baş örtüm engelli laiklik bu değil demeye getiriyor.Kurtuluş savaşı zamanında annelerinin peçesi açıldı diye küçük yaşta düşman askerine siper olup şehit düşmüş nice evlatların kanı canı ile alındı da bu zavallı hepsinden bir haber bunca sene okumuş.Sadece acıyorum inanın.Laiklik baş örtüsünde değil,o bir tercih ve kimse ona karşıda değil,laik olmak sömürge olmamayı bilmektir bence.Ama bu zavallı bunu ayırt edemiyor,yazık.Yüreğinize sağlık

sbseda.. 
 13.06.2008 14:17
Cevap :
Onlara özgürlük layık değil, onlar cübbeli Ahmet hoca gibiler denize girerken yanında çarşafla gezen kadınlar gibi olmayı istiyorlar.  15.06.2008 9:24
 

Ciddiye almamak lazım. Gazeteden okuyunca hazırcevap birisi gibi geldi ama TV'den izleyince çok zeki birisi olmadığını anladım. Batı medeniyetini, özgürlükleri eleştiren insanların başları sıkışınca kendi görüşlerine uygun ülkeler yerine Avrupa'ya ve ABD, Kanada gibi devletlere kaçmaları ne kadar komik. Tabi anlayana. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 12.06.2008 11:42
Cevap :
Humeyni der Fransa'da yerleşmişti  14.06.2008 16:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1298
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster