Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
625
 

Botoks depresyona iyi geliyor

Majör depresyon bazen rutin olarak kullanılan ilaç tedavilerine ve psikoterapi yaklaşımlarına dirençli olabilen ciddi bir hastalıktır. Dr. Finzi ve arkadaşlarınca Maryland (A.B.D.)de yapılan bir çalışmada, DSM-IV kriterlerine uyan majör depresyonlu 10 hastada kaş aralarındaki "kaş çatıklığı" çizgilerini yok etmek amacıyla yapılan botulinum toksini A (botoks) enjeksiyonunun etkileri araştırılmış ve depresyonun düzelme durumu depresyon ölçeği (Beck Depression Inventory II) ile ölçülmüş. Kaş çatıklığı ve kırışıklıkları botoks ile ortadan kaldırılan depresyonlu 10 hastanın dokuzunda 2 ay sonra depresyonun ortadan kalktığı ve tam iyileşme elde edilemeyen hastada ise ruhsal durumun olumlu etkilendiği gösterilmiş. Dr. Finki ve ark. bunun ilk kez depresyon tedavisinde botulinum toksin A'nın büyük başarısını gösteren bir çalışma olduğunu belirtmektedirler ve tedavi patentini almak için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne başvurdukları Dermatologic Surgery dergisinde bildirilmektedir.

Kaynak: Eric Finzi ve Erica Wasswerman. Treatment of depression with botulinum toxin: A case series. Dermatologic Surgery dergisi, cilt: 32, sayı: 5, sayfalar: 645-650, 2006.

[Dermatology & Cosmetic Surgery Associates, Greenbelt, Maryland; Chevy Chase Cosmetic Center, Chevy Chase, Maryland; William Stixrude and Associates, Bethesda, Maryland, USA. ]

Birçok bayan ve pek az erkek hastada deri kırışıklıklarını gidermek için botoks enjeksiyonları uyguladım. Genellikle, iyi ve dinlenmiş bir yüz görünümü elde eden hastalarımın ruh halinin de çok olumlu etkilendiğini ve kendilerine güvenlerinin arttığını gözlemlemiştim. Zira hastalarım daha genç ve daha dingin görünmekteydi. Botoks uygulamaları yaptığım bazı hastalar migren ağrılarının ve kronik baş ağrılarının azaldığını ya da tamamen geçtiğini bana belirtmişlerdi. Hatta son birkaç çalışmada botoksun migreni ataklarını da azalttığı gösterilmişti. Anlaşılan kas hareketlerini 5-6 ay süreyle önleyen botoksun başka olumlu etkileri de var ve bu olumlu etkilere hergün yenileri eklenmeye devam edecek. Zaten, botoksun kırşıklık tedavisinde ilk kullanılmaya başlanması da göz hastalıkları uzmanlarının göz kası spazmını tedavi etmek amacıyla kas içine enjeksiyon yaptıklarında tesadüfen çevredki kırışıklıkların kaybolduğunu görmeleri ile olmuştur. Artık, Türkiyede botoks öğle tatilinde yaptırılıp işe geri dönüşte sorun yaratmayan bir tedavi biçimi haline geldi. Türkiyede de dünyada olduğu gibi en fazla yapılan ameliyat dışı güzellik yönetmi botokstur.

Doç.Dr. Aydın SARAY (Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı), aydinsaray@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı öncelikle teşekkür ediyorum, bloğa güzel bir renk katmış oldunuz...:) Size ufak bir sorum olacak. Botoks yaptırma yaşı hakkında birşeyler söyleyebilir misiniz? tavsiye ettiğini yaş sınırı nedir? yoksa bu kırışıklıkların sıklığı ile mi alakalı? 2. sorum: Botoksun söyleyebileceğiniz herhangi bir yanetkisi var mıdır? neticede kas aktivitesi 6 ay kadar bir süre durduruluyor ve tembelleşme meydana geliyor mu?..ben 26 yaşındayım ve yanaklarımda gülme izi oluşuyor...:( Tekrar Teşekkürler... Sevgiler..

Crazyheart 
 03.04.2007 16:07
Cevap :
1) Botoks yaptırmanın başlangıç yaşı gibi bir kesin sınır yoktur; kırışıklığı olan (genetik faktörler, güneşe bağlı hasar ve sigara gibi dış etkenlerle bazı insanlarda daha erken deri kırışıklıkları belirebilir) herkes -bir tıbbi engel yoksa- botoks enjeksiyonu yaptırabilir. 2) Botoksun yan etkisi çok nadir olarak bir botulinum toksinine karşı vücudun antikor geliştirmesidir. Ayrıca, hatalı uygulama sonucu kaş düşmesi, kaş asimetrisi, dudak düşüklüğü olabilir. Ayrıca uygun yere uygun dozda yapılması gereklidir. 3) Kasdaki tembellik etkisi 6 ay sonra düzelir ve güzel olan da bu etkinin botoks tekrarlanmazsa geri dönüşü olmasıdır. 4) Yanaktaki gamze kötü bir şey değil; buna sahip olmak için ameliyat olmak isteyenler var. Botoks, sonuçta güvenlik sınırı yüksek bir maddedir ve dikkatli ve titiz uygulamayla sonuçlar çok yüz güldürücüdür.  03.04.2007 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2061
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi doçent doktoruyum. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi ve Bağdat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster