Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '16

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Botoksa karşı 5 yeni alternatif

Botoksa karşı 5 yeni alternatif
 

Televizyon fenomeni Kim Kardashian, gençlik ve güzellik için yeni alternatifleri denemekten çekinmeyen isimlerden...


30’lu yaşlardan itibaren biz kadınların en büyük savaşı kırışıklıklara karşı açılan savaş… Bir süredir de bu savaştaki en büyük silahımız artık botoks değil. Onun yerine dünyaca ünlü isimlerin de benimsediği doğal alternatiflerle daha genç ve taze görünmek mümkün.
Güzelliğin ve gençliğin sadece botoksla sınırlı olmadığı görüşü giderek yaygınlaşıyor. İngiltere Düşesi Kate Middleton’dan televizyon fenomeni Kim Kardashian’a kadar pek çok ünlü kadın, güzelliklerini korumak için için doğal alternatiflere yönelmiş durumda. Peki, botoksa alternatif olabilecek bu doğal yöntemler neler? Frotoks, yüz akupunkturu ya da biotulin’in ardında ne var dersiniz?

1. FROTOX:

Botoks ve ‘freeze’ kelimelerinin birleşiminden oluşan bu yeni güzellik terimi, kırışıklıklarla savaşta son dönemde dünyada oldukça dikkat çekiyor. İçerisinde sıvı azot bulunan bir enjeksiyon, belirlenen bölgelerde sinirleri eksi 70 derecede donduruyor. Böylelikle sinir hücrelerinin uyarıcı sinir lifi olarak bilinen ‘akson’ geçici olarak zarar görüyor. Günde yaklaşık 1 mm uzayan bu uzun ince lifin uzaması yaklaşık 3 ay sürüyor. Frotox, tek bir siniri hedef aldığı için yüzdeki hareketi devam ettiren diğer sinirler zarar görmüyor. Dolayısıyla yüz botoks uygulamasında olduğu gibi hareketsiz kalmıyor. Üstelik etkisini uygulamanın hemen sonrasında gösteriyor. İstenilen bölgeye yapılan lokal anestezi sonrasında iğneler aracılığıyla cildin altına azot enjekte ediliyor. 6 ila 30 dakikalık uygulama sonrasında kırışıklıklar yok oluyor.

2. BOTOKS BANDI:

Botoks bandı ya da yüz pad’leri alın ve göz çevresindeki mimik kırışıklıklarını azaltıyor ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engelliyor. Bandı yapıştırma esnasında yüz kaslarının gevşek olması gerekiyor. Bandın etkisiyle cilt daha genç ve taze bir görünüm kazanıyor. Ayrıca bu pad’ler kan dolaşımını artırıyor ve hücre yenilenmesine yardımcı oluyor. Hijyenik pamuk pad’ler, havayı geçiren akrilat yapıştırıcı sayesinde oldukça sağlıklı. Anti alerjik özelliği sayesinde de en hassas ciltlerde bile kullanılabiliyor. Bu özel pad’ler kuru ve iyice temizlenmiş cilde yapıştırılıyor. Göz kenarlarında, nasolabial denen burun kenarlarındaki mimik çizgilerinin üzerinde, alın ve çenede kullanılabiliyor. Tüm gece boyunca ciltte kalması gerekiyor.

3. YÜZ AKUPUNKTURU:

Medikal estetikçiler son dönemde akupunktur uygulamalarının da etkisinden memnun. Yüz akupunkturu tek başına uyarıcı etkisiyle öne çıkıyor. Yaşam enerjisi Qi, son dönemde kolajen üretimi ve kas tonusu dengelenmesinde de kullanılıyor. Böylelikle kırışıklık oluşumu minimuma indirgeniyor. Ciltte gerçekleştirilen küçük yaralanmalar sayesinde lifting etkisi yaratılıyor. Sonrasında cildin gerginliğinden de sorumlu olan yenilenme süreci harekete geçiyor. Uygulamaya çoğunlukla nabız ve dil tanısıyla başlanıyor. Yaşam enerjisi Qi’nin akmaya başlaması için vücuda birkaç akupunktur iğnesi yapılıyor. İğneler doğrudan kırışıklıklara değil aksine vücudun farklı noktalarına dağıtılıyor. Gerginlik etkisi için cilde ayrıca masaj yapılıyor. Yaklaşık 60 iğne, 20 dakika boyunca ciltte kalıyor. Haftada üç kez olmak üzere 3 haftada yaklaşık 6 ila 10 uygulama yapmak gerekiyor. Akupunktur uygulaması ayda bir tekrarlanıyor, etkisi ise 5 yıl sürüyor.?


4. HYALÜRONİK ASİT:

Hyalüronik asit kırışıklık için en yaygın dolgulardan biri. Neredeyse her anti-aging kreminde bulunan bu içerik, vücudun kendi ürettiği hyalürona en yakın madde. Vücudun yaşla birlikte giderek üretimini azalttığı hyalüronik asit, suyun ciltte tutunmasından sorumlu. Böylelikle cilt altında doğal yastıkların oluşması ve cildin gerginliği sağlanmış oluyor. Kırışıklıklar ise azalıyor. Kırışıklıklarla savaşta pek çok hyalüron çeşidi bulunuyor. ‘Light’ versiyonunda serum aracılığıyla madde cilde veriliyor. Oldukça etkili bu yöntem ne yazık ki birkaç gün içinde yok oluyor. Volüm kaybı aynı zamanda ‘likit lifting’ uygulamasıyla da azaltılabiliyor. Bu yöntemde hyalüron asit dolgusu cildin altına enjekte ediliyor. Burada suyla birleşerek cilde dolgunluk kazandırıyor. Bu yöntem yaklaşık 3 ay etkisini sürdürüyor.

5. BIOTULİN: 

Etken maddelerin kombinasyonunda oluşan bu uygulama, Madonna’dan İngiltere Düşesi Kate Middleton’a kadar pek çok ünlü ismin tercihi. Güneş Amerika’da yetişen bir tere bitkisi cinsi olan ‘paracress’ ve hyalüron içeren biotulin, cilde sürülerek uygulanıyor. Botoks etkisi gösteren bu jel, bir saat içinde ince kırışıklıklara kadar etki ederek ciltte gerginlik sağlıyor. Düzenli kullanımda yeni kırışıklıkların oluşumunu da önlüyor. Etkisi ise 24 saat sürüyor. Bir damlası yüz, boyun ve dekolte bölgesi için yeterli oluyor. Jel, tıpkı günlük bakım kremi gibi sürülüyor. Gün içinde isterseniz yenilemeniz mümkün. ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 149
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 676
Kayıt tarihi
: 27.04.16
 
 

Almanya'da doğdu. Oradaki öğreniminin ardından üniversite eğitimi için Türkiye'ye döndü. Gazeteci..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster