Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
380
 

Böyle Valinin ellerinden öperim

Böyle Valinin ellerinden öperim
 

Yazık gençliğimize yazıkNasıl böyle erken yıprandık


Dün akşam bir yandan iş yorgunluğunu atmaya, akşam yemeğimi yemeye çalışıp, bir yandan da ülkemin gündemini dinlemeye çalışırken TV haber kanallarından, bir haber duydum ki alkışlamamak mümkün değildi bu haberi.

Sayın Adana Valisi tüm ülkem siyasetçilerine örnek olması gereken bir davranışla açıklıyordu bu günden itibaren il sınırları dahilinde yapılacak uygulamanın ayrıntılarını.

İzinsiz gösterilerde boy gösterip, görevi huzuru ve düzeni sağlamak olan Türk Polisine taş atmak sureti ile saldıran ve kamu mallarına zarar veren çocukların ailelerinin de bu durumdan sorumlu olduğu ve uygulanacak cezalardan onların da sorumlu olacağı gerçeğini bildiriyordu.

<ı>“Bu gösterilerde çocuklarımızın kullanılması, ailelerin bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını korumadığını gösteriyor. Araştırıyoruz, çocuklarımız hariç, bakmakla yükümlü olan ailelerin yeşil kartlarını iptal etmeyi düşünüyoruz. Devletin yaptığı yardımlardan mahrum bırakmayı da düşünüyoruz. Çünkü, çocuklarına sahip çıkmayan ailelerin sorumluluklarını yerine getirmediklerini düşünüyoruz.”<ı> Devletten yardım alıp polise taş atmak olmaz” *

diyen sayın valim belki de ülkemizin en önemli sorunlarından birsine parmak basıyordu. Bir tarafta sorumsuzca yapılan ve sokaklarda birçok olaya katılan çocuklar, diğer tarafta daha rahat bir yaşam sürmeleri amacıyla devletten yardım alan aileleri.

Evet ceza belki çözümsel bir yaklaşım değil, ama hepimiz bu ülkede yaşıyorsak eğer bu ülkenin imkanları dahilinde hayatımızı idame ettirebiliyorsak, devlete karşı olan sorumluluklarımızı da her birey gibi yerine getirmek zorundayız.

Kimse sizi bir şeyleri birilerini sevmeye mecbur edemez ama bir ülkenin vatandaşı iseniz, o ülke imkanları size yaşama hakkı güvenlik ve bir takım sosyal yardımlar sağlıyorsa, sizlerinde o ülkeye ve kanun koyucularına saygı göstermeniz gerekiyor.

Bir kısım medya bu uygulamanın yanlış olduğundan bahsediyor. Oysa bana kalırsa bu geç kalınmış bile bir uygulama. Çünkü aklı daha sapanla kuş vurmaya bile yetmeyecek yaştaki çocuklar bir takım provakasyonlara alet ediliyor ve ülkemin polisine taş atmaya kamu mallarına zarar vermeye yönlendiriliyorsa, bunun engellenebilmesinin ilk başta ailelerinden geçtiği kanısındayım. O Çocukların bir çoğu ailelerin ideolojileri doğrultusunda yetişip bu tür olaylara alet edilmekte. Bu nedenle de ailere çok büyük görevler düştüğü kanısındayım.

Sayın Valimin “Devletten yardım alıp polise taş atmak olmaz” can alıcı sözü zaten tüm noktayı koymuş durumda.

Tebrik ederim sayın valim. Dediğim gibi ben böyle valinin ellerinden öperim.

*http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1009523

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 5644
Kayıt tarihi
: 22.09.08
 
 

Ülkemin en güzel şehri İzmir'de yaşıyorum. Evliyim, muhasebe mesleğini en iyi şekilde yapmak için uğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster