Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
316
 

Böyle yazarlık olmaz!

Benim emektar bilgisayar "error" veriyor. Blog yazılarıma resim yükleyemiyorum bir haftadır bu yüzden...

900.blogum olan "iyi, kötü ve çirkin" in resmini de emanet bir bilgisayardan aşırma yoluyla yükledim.

Şimdi masrafa girip bizim emektarı gençleştirmemiz (format diyorlar) gerekiyor.

Yani başka alternatifimiz yok. Bunca yazmışız çizmişiz ama evde acil durumlar için ikinci bir bilgisayar bulunduramıyoruz... Neden?

Nedeni belli... Burada emekli ağıtları ağlayacak değilim...

Benim asıl söylemek istediğim, bu "resimsiz" yazılar süresince gördüğüm gerçek... O da şudur. Blog yazarının sürekli "okuru" yoktur.

Burada, "sevgili okur, canım okurum..." gibi ifadeler kullanmayı seven arkadaşlar var biliyorum... Onlara da diyeceğim bir şey yok da, gerçek şu ki, siz kendi kendinize gelin güvey oluyorsunuz...

Sürekli okur diye bir şey yok bizler için... İyi bir resim ve çarpıcı bir başlık seçtiğim yazının içeriği ne olursa olsun binlerce tıklandığını görüyorum, buna karşılık resimsiz yazıların okunma sayısı yüzü bulmuyor.

Böyle yazarlık, böyle okurluk olur mu? Benim en çok okunan yazıma bir bakın: Aslında eleştirmek için yazdığım "Recep İvedik" yazısı... Çünkü başlıktaki isim cezbetmiş "okur"u...

900.blogu emanet bilgisayardan resim yükleyerek yazdıktan sonra, bu  duygularımı da sizinle paylaşmak istediğim için bu yazıyı kaleme (yok klavyeye) aldım.

Son bir söz olarak da son zamanlarda geliştirdiğim şu vecizeyi söyleyeceğim (tamamen bana aittir)

"Bir adam bir iş yapıyor da hiç para kazanamıyorsa, ya o iş "iş" değildir; ya o adam "adam" değildir.

Benim  bu sözüm beni bağlıyor ve sadece bu işle ilgili de değil, başka öyküsü var... Belki bir gün onu da anlatırım... Ama bugünlük bu kadar yeterli değil mi?

Canım "okurlarım" benim!!

Not: Blog logosu yüklenemediği için yüklenmemiştir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blog kategorisinde önceki yazınızı beğenince bunu da okumak istedim. Doğru tespitler gerçekten.

Kerim Korkut 
 02.06.2021 15:14
 

Tamam Hocam sorun yok.

Ümit Culduz  
 21.02.2012 21:18
Cevap :
eyvallah...  21.02.2012 21:55
 

Kitap kapakları bile eskiye nazaran çok daha resimli. Daha önceleri hiç resimsiz ciltli kitaplar raflarda yerini alırken, sonraları o ciltlerin üzerine kuşe kağıtlı resimli yamalar geçirildi. Bir süre sonra da, kitabı koruyan o güzelim ciltler piyasadan kalktı ve yerini önce karton daha sonra da kağıt kapaklar aldı. Hepsi resimli neredeyse. Size katılıyor olmama rağmen, yazıların okunabilirliği için resim olumlu bir etki yaratıyor ise, bunu kullanmakta bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.

Behram Su 
 21.02.2012 19:02
Cevap :
Görselliğin fazlasıyla öne çıktığı bir çağdayız...Ama görsellik arttıkça içerik zayıflıyor bence...İyi içerik de görselliğin gölgesinde kalıyor...Benim vurgum, özellikle blog yazanlar için kalıcı okuru olmamasınaydı...Selamlarımla  21.02.2012 23:24
 

Benim yorumum ne kadar "endazesizse", sizin espriniz de o kadar" yersizdi" Hocam. Tekrar okuyun isterseniz! Ama ben bunun savunmasını yapacak değilim. Beğeniyle takip ettiğim arkadaşlardan bu tür espriler beklemiyorum ben. Heyheyli bir zamanıma denk geldiniz. Sizi üzdüysem özür dilerim zira daha olgun bir yanıt verebilirdim size.Olmadı. Hata karşılıklı olmasına rağmen ben sizden tekrar özür diliyorum. Gerisi size kalmış. Selam ve saygılarımla.

Ümit Culduz  
 20.02.2012 23:15
Cevap :
Ümit bey, ben senin inşaat işinde olduğunu bilmiyordum bile...Sadece blog/blok benzerliğinden bir espri üretmek istedim...En küçük bir art niyet beslemeksizin...Ayrıca mizahı seven, konuları karikatürize etmekte başarılı biri olduğunu da düşünürdüm. Allah biliyor ya, ben bu esprinin böyle bir karşılık bulacağını kırk yıl düşünsem ihtimal vermezdim. Şok oluşum ondandır...Hiç bir şekilde hakareti düşünmediğim halde madem "özürleşme" istedin, ben de yaptığım bu espriden ötürü özür diliyorum...Selamlar.  21.02.2012 11:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 808
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster