Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
336
 

Böylesi görülmedi

Böylesi görülmedi
 

görsel netten alıntı


Yaşanılmış gerçek bir öyküde gerçekten böylesi görülmedi. Beş çocuktan birincisi olan Feriha, çok güzel bir genç kızdı, simsiyah gözleri ve kaşları, uzun siyah saçları, duru beyaz teniyle daha 15 yaşında görenlerin dönüp, dönüp baktığı bir güzellik. Otoriter, eşine ve çocuklarına söz hakkı tanımayan babası, genç kızın istememesine rağmen onu komşularının oğlu ile evlendirdi. Bir evin tek çocuğu olan Zeki, zayıf, çelimsiz, çirkin bir delikanlıydı. Ortaokuldan ayrılmış, bir matbaada çırak olarak çalışıyordu.

Feriha kayın validesi ve kayın pederi ile birlikte oturacaktı. Eve gelin geldiği gün damadın anne ve babası bir akrabalarında kalmışlardı. Gelinliği içinde bir peri kızını andıran Feriha, yatak odasında damadı beklerken, birden kapı açılır, damat çırılçıplak içeri dalar. O güne kadar ne bir flörtü olmamış, ne de bir erkek eli eline değmemişti. Paniğe ve korkuya kapılan gelin kapıyı açtığı gibi odalarda koşmaya başlar, arkasından çıplak damat kovalar. Neticede gelini yakalayan damat, hırsla gelinliğini ve çamaşırlarını parçalayarak çıkartıp zorla korkudan titreyen kıza sahip olamaya çalışır. İktidarsız olduğu için, gerdek gerçekleşemez. O hırsla gelini döve, döve yüzünü ve vücudunu yara, bere içinde bırakır.

Sabah kayın validesi olanları öğrenir, gelini suçlar. Aradan on gün geçer, aile bir ebe çağırır, genç kızı zorla yatırıp, kızlık zarını jiletle yırttırmak isterler. Kız feryat eder ve ailem sizi yaşatmaz diye ağlar çırpınır. Ebe korkar evine döner.

Zavallı Feriha ailesine el öpmeye gidildiğinden, hiçbir şey söylemez. Neticede damadı doktora götürürler ve tedaviye alınır. Bir yılın sonunda ancak normal duruma döner. İki yıl ara ile bir kız bir de erkek çocuk sahibi olurlar.

Zeki karısına o müddet zarfında ailesi ile görüştürmez, evden dışarı çıkartmaz, adeta köle hayatı yaşatır. Çocukların birisi 3, diğeri 1,5 yaşında iken Zeki eve bir kadın getirir, anne ve babası bu olaya tepki göstermez. O kadınla Feriha’nın gözü önünde yaşamaya başlar. Feriha isyan eder, neticede, Zeki eşinin hediye olarak düğünde takılan tüm takıları kollarından ve boynundan alarak, çocukları da alıp onları ailesinin kapısının önüne bırakıp evine döner.

Feriha’nın babası durumu görünce, çocukları ve kızını alıp damadın evine gelir ve: “Bir cahillik yapmışsın, çocukların hatırına seni affediyoruz, bu kadını geldiği yere gönder, yuvanı yıkma.” Deyince damat : “Kızınızı da, çocukları da istemiyorum boşanacağım” der. Bu sözleri işiten kızın babası, çocukları orada bırakır ve kızını alarak eve döner. Kızına: “ Çocukları kesinlikle görmeyeceksin, hemen yarın mahkeme açıyorum, boşanacaksın, sözümden çıkarsan seni gebertirim.” Diye tehdit eder.

Devam edecek

NAHİDE ÇELEBİ

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Offf ki ne of, sadece bu kadar diyorum Nahide Hanım'cığım, zira toplumumuzun böylesi ahvalleri karşısında ne hissettiğimizi bu oflar, ahlar zaten yeterince anlatıyor maalesef. Sevgilerimle...

Filiz Alev 
 05.02.2014 4:45
Cevap :
Sevgili Filiz Kardeşim! O kadar acılarla geçen ömrün sonunda tek bir mutlu olay yaşanması, bizleri oh dedirtebiliyorsa vay halimize.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  05.02.2014 16:15
 

Nahide Hocam sizi öncelikle tebrik ediyorum. Toplumumuzun kanayan yarasını gündeme taşıdığınız için. Çağımız teknoloji çağı, bilgi çağı. Lakin cehaletin çağı olmuyor. Her çağda ve dönemde maalesef boy gösteriyor. Kız evlendirilirken sorulmaz, soruşturulmaz, araştırılmaz ve sonrada evlendi gitti bitti.Kendi kaderine terk edilir. Allah insanımıza akıl versin, gözünü açsın.Devamını bekliyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Selam ve sevgilerimi ilettim. Öptüm sizi. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Hanife MERT 
 04.02.2014 20:19
Cevap :
Sevgili Hanife Kardeşim!Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Eğitim sorunu çözülmedikçe bu insanlık dışı uygulamalar devam edip gidecektir. Çileyi de işkenceyi de çeken kadınlarımız oluyor.Dilerim yetkililer birbirlerini suçlamaktan ayrılır ülke gerçeklerine köklü çözüm getirirler.Devamını bu gece yazıyorum, ayrın okursunuz.Selam ve sevgilerimle öptüm sizi.  04.02.2014 23:09
 

Ahh Feriha ahh senin gibi Feriha'lar çok ne olacak haliniz! Devamını okuyup öyle yazacağım, nutkum tutuldu. Kader vurmuş, ailesi vurmuş. Ne olacak Feriha'nın hali:((( SEVGİLERİMLE.

Sündüs Akkaya 
 04.02.2014 16:01
Cevap :
Canım Feriha'nın acılarla dolu yaşamının son bölümünü gece yazdım şimdi yayına verdim okursunuz. Eğitimsiz insanların yaptığı veya yapacağı vahşetler devam edecek. Ancak bu ülkeye idam gelirse ve eğitim sorunu kökten halledilirse ancak düzelir.Selam ve sevgilerimle öpüyorum sizi ve o güzel prensesinizi.NAHİDE  05.02.2014 6:01
 

Rezaletin 32 kısım tekmili birden... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 04.02.2014 8:29
Cevap :
cAN KARDEŞİM DEĞERLİ YORUMUNUZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM, SAĞ OLUNUZ.GÜNÜMÜZDE BU İNSANLIK DIŞI REZALETLER,CEHALET DEVAM ETTİĞİ SÜRE YAŞANIYOR, DÜN VARDI BUGÜN VE YARIN DA VAR OLACAKTIR.SELAM VE SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ  04.02.2014 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1896
Toplam yorum
: 11544
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster