Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '15

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
530
 

Bozanın içinde ne var?

Bozanın içinde ne var?
 

BOZANIN İÇİNDE NE VAR


Sizlerden gelen istekleri göz önünde bulundurarak merak ettiklerinizi de yazmak en tatlı görevim, bu hafta da merak edilen bir içeceği paylaşmaya karar verdim. Ama önce izninizle biraz sizi azarlayabilirim değil mi? Ben hep diyorum size, ne yediğinizi ne içtiğinizi bilmek en doğal hakkınız. Başkalarına suç atmayı bırakın da araştırın , okuyun diyorum hep. Ne yani? Her şeyi at ağzına sonra , “ Paketteki ürünler kötü, bunda şu varmış bu varmış kızım. “ muhabbetine gir. Öyle mi? Öyle değil sevgili okur. Neyse ki içinizden böyle soran, merak edenleri görünce seviniyorum. Örnek alın. Bu hafta merak edilen içeceğimize geçiyorum.

BOZA.

Tabi tepki aynıdır kesin. “ Boza ya biliyoruz allah allah ne varmış. “ denir.

Zaten hep böyledir hayatta da hep bildiğimizi sandığımız şeyleri bilmeyiz. ( Adını biliyorsun, içeriğini tam olarak bilmiyorsun.) Tabi  “ İnternet denen bir şey var ama senden dinlemek farklı özgecim. diyorsan kızmayayım anlatayım. Tamam tamam bu kadar şaka yeter. Gelelim bozamıza…

Boza, mısır, buğday , arpa , çavdar veya yulafın unundan elde edilen bir içeceğimiz. Tabi ülkemizde mısırdan yapılıyor genellikle, buna ek olarak su ve şeker ilavesinden oluşuyor. Üretim prosesinde kaynatma, soğutma, süzme, şeker ilavesi ve en önemlisi fermantasyon aşamasından geçiyor. Bozayı boza yapan da budur zaten. ( fermantasyondan daha önceki yazılarımda bahsettim, bilmiyorsan kendine kız. ) Burada açıkçası en merak edilen bozanın içeriğini bilinmeyen insanların olması ve “ Boza “ derken sadece bozanın kahve krem rengini bilmesinin eksikliği. Bu kıymetli içeceğimizi uygun şartlarda muhafaza ettiğimizde 6- 7 gün kıvamını korunuyor. Tabi devir değişiyor, eskiden boza desem sokakta “ Bozaaa “ diye bağıran amcalar gelirdi aklınıza ama artık marketlerden ulaşabiliyorsunuz, bu satın aldığınız bozalar  +8 derecede yaklaşık 20 gün dayanabiliyor.

Şimdi size kalkıp bozanın tarihini anlatmak istemiyorum biliyor musunuz? Tarihçi değilim. Yararlarından da sayfalarca bahsetmek istemiyorum, artık sıkıldınız bu her yerde olanlardan haklısınız. Ben içerikle üretimle ilgilenirim, bir de sizlerle paylaşır mutlu olurum. Hayat bilim ve iletişimi harmanlayınca güzel. Sen şimdi bozanın içeriğini öğrendin, bozayı artık renginden ve tadından bilmiyorsun, ne içtiğini de biliyorsun.  Yaşasın öğrendin. ( Şaka değil , küçük şeyler seni mutlu etsin sevgili okur. )                                                                                          

Sağlıkla kalın!

Not:  “ Leblebi ve tarçınla içmezsen darılırım . “                           

Gıda Mühendisi - Nermin Özge Bilge

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nermin Kardeş boza hakkında bilgilendim teşekkürler sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.12.2015 6:43
Cevap :
Nahide Hanımcım, teşekkür ederim. Sevgiler  14.12.2015 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 299
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster