Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '19

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
75
 

Bozcaada İçinde Ulaşım

Bozcaada içinde ulaşım sağlayabileceğiniz dört yöntem vardır. Bunlar taksi, motosiklet, araba ve minibüslerdir. Yerlisi için ulaşım kolay olsa da tatilciler ve turistler için oldukça karmaşık bir hal alabilir.

Aracı ile Bozcaada içerisinde gezinecek olanlar bilmelidir ki, ada içerisinde araçla gezmek kısıtlıdır. Feribottan aracınızla indikten sonra 2 cadde geçtikten sonra arabanızı belediyelerin ücretsiz otoparkına bırakabilirsiniz. Ada içerisinde yürüyerek veya bisiklet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezde araç kullanmak yasak olsa da, merkez dışında kalan plajlara arabanız ile gidebilirsiniz. Ada içerisinde bir benzinci vardır. Ayazma yolu üzerinden gittiğiniz zaman 1,5 km sonra bu benzinciyi görebilirsiniz. 24 saat açıktır ve içerisinde market, restoran bulunur.

Bozcaada yolları düzgün ve asfalt ile kaplıdır. Topak yollara maalesef araç ile girmek mümkün olmamaktadır. Bu yollar üzerine dağ bisikleti kullanmak en doğru ve eğlenceli yol olacaktır.

Belediyeye ait olan küçük otobüsler sabah sat 7. 30’da her gün feribot ile birlikte Çanakkale’ye gitmektedir. Sonradan akşam feribotu ile de adaya geri dönmektedir. Çanakkale’ye direkt olarak gidebilme şansınız da bulunuyor.

Ada İçerisinde Minibüs Seferleri

Bozcaada içinde ulaşım yöntemlerinden biri olan minibüsler Habbele ve Ayazma plajlarına giden güzergâh boyunca çalışmaktadır. Bu sayede iki plaja da giden en ucuz ve en kısa yöntemi kullanmış olursunuz. Aynı zamanda bu güzergâh üzerinde Sulubahçe Koyu da yer almaktadır. Minibüs ile yapacağınız seferlerde akvaryum koyunu ve rüzgârgüllerini de görme şansınız olacaktır. Özellikle de yaz aylarında minibüsler buralara kesinlikle uğramaktadır. Her 15 dakikada bir yaz aylarında merkezden Ayazma ’ya hareket eden minibüs bulabilirsiniz. Gece 24.00’de de minibüs bulabilirsiniz. Gece seferi olarak geçen bu minibüs seferleri Ada Kamping- Sulubahçe Koyu ve Ayazma Koyu güzergâhını kullanır. Minibüs fiyatları 10 TL’dir bu minibüsler diğer rotalara göre daha hızlıdır. Otobüs ücretleri 15 TL’dir.

Ada İçerisinde Taksi İle Ulaşım

Taksiler ada içerisinde bağımsız çalışmaktadır. Ortak bir durak noktası olmadığı için şoförlerin numaralarına ulaşmanız gerekir. Bu taksiler ada içerisinde yarım ve tam ada turu yapmaktadır. Turlar; günbatımı turu- 35 TL, merkezden ayazma plajına 30 TL, taksi ile merkez içinde 7,5 TL’ye hareket etmektedir.

Araç Kiralama Hizmeti

Ada içerisinde bisiklet ve scooter çok kullanıldığı için bu araçları kiralayan yerlerden kiralama hizmeti alabilirsiniz. İçlerinden bazıları da araç kiralama hizmeti vermektedir. Araç kiralayarak plajlara ulaşım sağlayabilirsiniz. Kiralanan bisiklet ve scooterler ise dayanıklı ve kaliteli modellerden oluşuyor. Fakat bunları sürmek için motor ehliyeti şart.

Yat Limanı

Marinası olmayan Bozcaada’nın, kalesinin hemen ön kısmında 45 yat kapasitesine sahip küçük bir yat limanı vardır. Burası genellikle Bozcaada ve İstanbul arasında sefer yapan teknelerin uğradıkları bir noktadır. Belediyenin hizmetinde olan bu yerde elektrik, yakıt, tonoz ve su hizmeti alabilirsiniz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 56
Kayıt tarihi
: 31.05.19
 
 

Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesi Bozcaada'yı tanıtıyoruz. Bozcaada Gezginleri ekibi olarak kon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster