Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
593
 

Bozkırın çocukları

Bozkırın çocukları
 

Kurban bayramı geldi, yine beni bir kaygı aldı. Bütün şehirlerimizde, köy ve kasabalarımızda yine her tarafı kurban ettiğimiz hayvanların sakatatları ve kanları ile çağdışı bir görüntüye boğacağız. Müslümanlığın o güzel, erdemli, temiz, nezaketli ve çevreci özünü değilde, sanki cahiliye dönemini yaşıyor gibiyiz. Ne yazık ki Dünya'ya da dinimizin bu yüzünü sergilemekteyiz.

Çevrecilik deyince, yeri gelmişken beni yıllarca çok rahatsız eden orman yangınları ve çevre kirliliği hakkında da birkaç kelam etmek istiyorum.

Kafamı hep meşgul etmiştir; insanlar neden o güzelim ormanları yakarlar, o ağaçlara nasıl kıyıpta keserler. Ormanlara keçileri salıp sürgünleri yedirirler ve bu yüzden ormanlar kurur. Gelip geçerken durup su içtikleri, soluklandıkları çeşme başlarını kirletirler. Denize girdikleri sahilleri kirletirler. Su başlarında, sahillerde tonlarca pet şişe atığı, naylon torbalar, tonlarca yiyecek artıkları. Aynı manzaralara ormanların derinliklerinde dahi rastlayabiliyorsunuz. Nasıl bir toplumuz ki, yaşadığımız toprakları acımasızca kirletiyor, tüketiyor, sularımızı , denizlerimizi kirletiyoruz. Ben çok kişi biliyorum ki evinin manzarasını kapatıyor diye bahçesindeki ağaçları kesiyor. Konu müslümanlık ve milliyetçilik olunca mangalda kül bırakmıyoruz. Ülkemizin bir tek çakıl taşını dahi "düşmana" bırakmıyoruz. Peki bu çelişkiyi nasıl açıklayacağız. Sanırım ben bu sorunun cevabını nihayet buldum. Hepimiz biliyoruzki orta asya bozkırlarında ANADOLU ' ya gelip yerleştik. Yani bizler bozkırın çocuklarıyız. Orta asyada ne orman var nede deniz var. Orta asyada dağlar çıplak, toprak kurak. Orman görmek, deniz görmek bizi rahatsız ediyor. Onun için çıplak dağları daha çok seviyoruz. Öyle ki bu durum genlerimize işlemiş. Yeşilin hiçbir tonuna tahammulümüz yok. Çok renkliliğeve çok sesliliğe tahammul gösteremiyoruz. Su ve denize alerjimiz var. O yüzden ormanları yakıp, yıkıp dağları çıplak bırakıyoruz. Denizleride poşetler, petşişeler ve kentsel atıklarla doldurup kurutacağız. İşde o zaman bu topraklar yurt olacak.

Bütün okuyucularımın kurban bayramını kutlar, iyi bayramlar dilerim. Ülkemizi çevre kirliliğine kurban etmeyelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 436
Kayıt tarihi
: 31.01.07
 
 

Antalya'da yaşıyorum. İki yıl öğretmenlik yaptım, şu anda müteahhitlik yapıyorum. Aslen Kayserili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster