Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '13

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
899
 

Bozkırın Efendisi

Bozkırın Efendisi
 

Murat Kınıkoğlu-Bozkırın Efendisi (Tarihi Roman alanında zirve)


Romana büyük ilgi duyan biri olarak yakın dönem ve daha eski dönemleri içeren çok sayıda tarihi roman okudum. Bazıları ile ilgili görüşlerimi internet ortamında paylaştım. Ancak son okuduğum ve muhteşemliği karşısında donakaldığım bir roman beni uzun zaman sonra blog yazdırmak zorunda bıraktı. Romanın muhteşemliği karşısında bende oluşan hayranlık ve zihinsel yoğunluğu paylaşmak istedim.

Tıp doktoru ve bu alanda epey popüler olduğunu sonradan öğrendiğim Murat KINIKOĞLU’nun Doğan Kitap’tan çıkan “Bozkırın Efendisi” adlı romanı ilk baskısını 2008 yılında yapmış. Şu anda 3. baskısı piyasada. Bir arkadaşın önerisi üzerine kitabı elime aldığım andan itibaren donakaldım. 600’lü yıllarda geçen, Türk boylarının kendi aralarındaki çekişme ve Çinlilere karşı mücadelelerinin yaşandığı bir ortamda hayatın her rengine ve teline dokunuyor roman. Roman ilk olarak, dil ve üslup açısından son derece akıcı ve doyurucu. Kelime zenginliği, davranış ve duyguları okuyucuya hissettiren cümleler bir anda sizi kavrıyor.

İkinci olarak, olay örgüsü ve karakter zenginliği apayrı büyüleyici bir ortam sunuyor. Beylerin, prenseslerin, danışmanların, vezirlerin, savaşçıların, avcıların hayatlarında yaşanan  aşkların, hırsların, tutkuların derin bir şekilde hissedildiği roman okuyucuya bu kadar da olamaz, evet bu kadar güzel olamaz dedirtiyor. Sürekli sürprizler ve destansı bir hava var. Kuşların, avcı kartalların, kurtların dünyasına dahi dalıyorsunuz.

Ülkemizin bir yazarı tarafından kaleme alınmış bu romanın henüz tam olarak tanınmamış ve duyulmamış olması şaşırtıcı geldi bana. İnternet ortamında kısa özetlerin edindirdiği bazı ideolojik izlenimleri okuduğunuz anda göremiyorsunuz romanda. Türkiye’de bu romanın geri planda kalmasına neden olabilecek ideolojik izlenimin romanın büyücülüğü yanında esamesi okunmuyor. Herkesin zevkle okuyacağı bu romanı herkese öneriyorum. Türkiye’de tarihi roman dalında kesinlikle bir zirve.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1625
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

İstanbul'dan tarih, ekonomi, siyaset ve kültüre ilgi duyan, güzel bir dille ifade edilen, edebi v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster