Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1049
 

BRHD Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği'nin 42. Yıl Sergisi Görkemli Açıldı.

BRHD Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği'nin 42. Yıl Sergisi Görkemli Açıldı.
 

BRHD'nin 42. Yıl Sergisi'nde Nicel Değil Nitel Konuşuldu

11 Mart 2012 pazar günü Türkiye'nin dört bir yerinden 142 resim ve heykeltraş sanatçısı yılların sanatsal birikimi ile oluşturdukları büyük boy esrlerini sergilemek,  yönetimin övgüye değer bir uğraşısı sonucu kendilerine ayrdığı yerlere yerleştirmek üzere çırpınışlarına şahitlik etmenin hazzını yaşamak ne büyük mutluluk.

Önder Aydın'ın başkalığında Başkan Yrd. Mehmet Ali Doğan, Genel Sekreter Nur Esen, Muhasip Üye Ömer Lütfü Çetin, Üye Hüseyin Yıldırım, Üye Güzin Arısoy ve Üye Güzin Altan Ayrancıoğlu'nun yönetimini üstlendiği Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği'nin 42. yıl sergisi Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin tüm salonlarında 142 sanatçının katılımı ile 12 Mart 2012 pazartesi günü yaklaşık 1000 sanatseverin hazır bulunuşunda görkemli bir törenle açıldı.

Yönetim kurulu başkan ve üyelerinin aylardır sürdürdüğü içten uğraşlarını görmemezlikten gelmek olası değil. Geşmiş yılların en kapsamlı sergisi olarak katılımcı üye sanatçıların da onayladığı bir gerçek iken; organizasyonun sorumluluğunu üstlenen yönetim kurulu üyeleri açılışın ödül töreninde, zoru başarmış olmanın haklı gururu ile ayların fiziki yorgunluğundan eser gözlemlenemezken; huzur ve mutluluk gözlerinden okunuyordu. Katılımcı her sanatçıya gösterilen içten ilgi ve gülümsemenin vermiş olduğu mutluluk tablosu görülmeye değerdi. Ankara dışından gelen katılımcı sanatçılara  gösterilen ilgi  ise ayrıca takdire şayandı.

142 sanatçıya ait, her biri birbirinden güzel yaklaşık 200'e yakın eserin izleyiciye birarada sunulduğu serginin açılışındaki ödül töreninde duygulu anların da yaşandığı gözden kaçmadı. İlki 2011 yılında "Yaptıkları yayınlarıyla sanatçıların tanınmasına, plastik sanatların sevilmesine, sergilerin topluma duyurulmasına verdikleri katkı nedeniyle Kanal B TV "Sen de Dene " programına verilen; "BRHD sanata Katkı Ödülü", "Sanat ve sanatçıya olan desteklerinden ötürü"  bu yıl M. Tuğrul Velidedeoğlu'na verildi.

BRHD'nin kurucu üyesi olup ilk başkanlığını yapan Turan Erol başta olmak üzere, halen başkanlık görevini yürüten Önder Aydın hariç, bu güne kadar derneğin yönetim kurulu başkanlığını yapan tüm üyelere "Onur Plaketi" verildi.

Duyulan hazların, özlemle kucaklaşmaların etkisiyle ayların verdiği yorgunluklar unutulmuşçasına ayaklara kara sular inene kadar devasa mekanın tüm salonları gezilirken; "Nicelden çok Nitel konuşuldu" sergilenen eserlerle ilgili.

Farklı tür ve tekniklerdeki nitel eserlerden oluşan ve 12 Mart 2012'de açılışı yapılan görkemli sergi 31 Mart 2012 tarihine kadar sanatsever izleyici ile buluşmaya devam edecek

Başta BRHD'nin yönetm kurulu üyeleri olmak üzere katılımcı tüm sanatçılara çabalarından ötürü kucak dolusu sevgiler... Sanat dolu nice segilere...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1726
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

1947 yılında Mazıdağı'nda doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra; İstanbul A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster