Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
763
 

Brooklyn Çılgınlıkları

Brooklyn Çılgınlıkları
 

Amerikalı yazar Paul Auster ile ilk tanışıklığım bu romanla oldu. Brooklyn Çılgınlıkları. Gerçekten roman kahramanları için çılgın denebilir mi ? Bilmiyorum. Ama bize göre aykırılar. Ama çok ta bizden birileri gibiler. Özellikle eski bir sigortacı ve amansız bir hastalıktan henüz kurtulmuş olan Nathan ve istediği başarıya ulaşamamış bunun için çaba da harcamamış yeğeni Tom.

Brooklyn Amerikan edebiyatında özel bir yere sahip. Hele Brooklyn köprüsü. Gotik tarzda yapılmış asma köprü. Kız Kardeşim Carrie’de, Carrie’ işe giderken bu köprüden geçiyor. Bir Genç Kız Yetişiyor’da Francis Nolan Brooklyn’de yaşıyor. Paul Auster’de Brooklyn’de yaşıyormuş.

Bizim edebiyatımızda İstanbul’daki köprülerin bir şekilde sözünün geçtiği romanlar yazıldı mı acaba bilmiyorum. Otobüsler içinde köprü üzerinden çilekeş geçişler yapan insanların öyküsü belki de romantik gelmez insanlara. Köprü üzerinden atlayarak intihar edenler sonra kurtularak hayata dönenler sahi ne oldu onlara? Köprünün yapımı sırasında kaza geçiren Japonlar neredeler şimdi?

Brooklyn Çılgınlıkları akıcı bir dilde yazılmış kolay okunan bir kitap. Nathan’ın ailesinin ve arkadaşlarının biraz da hüzünlü öyküleri... eşcinsel ilişkiler... boşanmış eşlerin birbirlerine kötü davranışları…aklı selim aşklar... aykırı ve karşılıksız aşklar…Amerikan’ın sıra dışı tarikatları…hepsi bu küçük romana sığdırılmış.

Nathan romanda şöyle diyor: ‘Dünyayı dolandırıcılarla sahtekarlar yönetiyor. Düzenbazlar yönetiyor. Çünkü onlar bizden daha aç. Çünkü onlar ne istediklerini biliyorlar. Çünkü onlar yaşama bizden daha çok inanıyorlar.’

Bu söze katılmamak mümkün mü ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarınızdan sonra... Bu hafta içinde edineceğim... Selamlar...

yeşilsoğan 
 23.11.2010 11:50
Cevap :
kütüphanelerde de var. Güzel akıcı bir kitap.Selamlar...  23.11.2010 18:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1748
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster