Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '15

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
125
 

Bu Bayram Kurbanlar Mehmetçiğe

Bu Bayram Kurbanlar Mehmetçiğe
 

TSK MEHMETÇİK VAKFI


Malum önümüz Kurban Bayramı.

'Ülke bu haldeyken, bayramın tadı mı var?' diyebilirsiniz, haklısınız. Ama hayat devam ediyor. Bu Bayram zaten biraz hüzünlüdür. Çocukluğumdan beri 'Kurban Bayram'ları benim için hep hüzün kaynağıdır. Belki de çocukluğumda uzun yıllar boyunca fakirliğimizin nişanesi olarak kurban kesememiş olmamızın, o çocuk ruhumda açtığı bir burukluktur hissettiğim. Belki de, delikanlılığımda  kestiğimiz ilk kurban esnasında bizim için o kötü ve karanlık Bayram sabahında, rahmetli babamın beyin kanaması sonucu felç geçirmesi ve ömrünün geri kalan kısmını böyle geçirmesi. 

Asıl konumuza gelince:

Eğer bayramda kurban kesmeyi düşünüyor ve halâ karar vermediyseniz size bir teklifim var:

TSK MEHMETÇİK VAKFI

Kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışan, bu vatan için canlarını veya gençliklerini feda eden şehitlerimizin ailelerine, geride bıraktıklarına ve gazilerimizin kendilerine yardım elini uzatan bu vakıf, sizlerin yardım elinizi uzatmanızı bekliyor. Çünkü bu vakfın sizin bağışlarınız ve kendi iştiraklerinden elde ettiği gelirler dışında bir gelir kaynağı yok. Bu yıl tespit edilen vekaleten Kurban kesim ücreti 700 TL. bir çok bankada açılmış bulunan hesaplara ücretsiz havale yapabiliyorsunuz. İnternet bankacılığını da kullanabilirsiniz.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayarak görev yapan erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.

Vakıf kuruluş senedinde temel görevleri şöyle sıralanmış:

Temel Görevlerimiz:

- Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı vatan hizmeti esnasında; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere belirlenen esaslara göre ölüm ve maluliyet yardımı yapmak,

- Gazi ve engelli Mehmetçiklerin kendilerine sürekli bakım yardımında bulunmak,

- Söz konusu Mehmetçiklerin çocuklarına bakım ve öğrenim desteği sağlamak,

- Yardım planına dahil Mehmetçik ve aileleri ile bağışçılara yönelik sosyal destek programları uygulamak,

- Yardım planını destekleyen bağış, yatırım ve tanıtım programları ile kendini sürekli geliştirmek ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek,

- Bu faaliyetleri ile ülke düzeyinde sosyal adaletin, toplumsal barışın ve ulusal birliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

Vakfın yaptığı yardımların maddi miktarlarını, http://www.mehmetcik.org.tr/tr adresinden öğrenebilirsiniz. Örneğin şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiğin ailesine 42.000 TL (kırkikibin Türk Lirası) yardım yapılıyor. Geride kalan ve öğrenimine devam eden çocuklarına da üniversite sonuna kadar aylık bağlanıyor.

Kurban kesmeğe niyetiniz var ve kararsızsanız, bu günlerde bu vatan için bayrak için toprağa düşen Mehmetçiklerin o yoksul ve muhtaç ailelerini TV'de gördüğünüzde içiniz acıyorsa, işte fırsat:

Haydi, Bu Bayram Kurbanlar  Mehmetçiğe.

İZMİR, 18 Eylül 2015.

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam, bendenizin son yazısına bir soruyla katkıda bulunmuştunuz. Sorunun cevabını biliyorsunuz: Elbette parti başkanları da ömür boyu orada kalmamalı, en fazla 10 sene gibi bir süreyle sınırlandırlmalılar. İzninizle ben de size yazınızla ilgili 2 soru sormak istiyorum: 1. Bu Mehmetçik Vakfında görevli bir tek MEHMETÇİK var mıdır? 2. Birkaç yıl evvel, yine böyle bir kurban bayramı sonrasında Mehmetçik Vakfı'nda da BÜYÜK bir yolsuzluk olduğunu, başkanının tutuklandığını hatırlıyor musunuz? Müsadenizle yardım konusundaki fikrimi de söyleyeyim: İhtiyacı olana DOĞRUDAN DOĞRUYA! Kurumlara güvenim yok. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 19.09.2015 10:09
Cevap :
Katkınız için teşekkürler İsmail Bey. Tüm renkler kirleniyordu, önceliği Beyaz'a vermişler. Bahsettiğiniz olayı hatırlıyorum. Ne yapalım sonuçta birilerine güvenmeliyiz. O davanın sonucunu hatırlamıyorum, acaba o da diğerleri gibi kumpas mıydı? Parti başkanlığı için Muharrem İnce'nin bir önerisi vardı: "İki seçim üstüste birinci parti yapamayan G. Bşk. gitsin" diye. Güzeldi. Saygıyla  19.09.2015 16:35
 
 
Toplam blog
: 159
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1174
Kayıt tarihi
: 19.06.12
 
 

1963 yılında Balıkesir'in şirin ilçesi Erdek'te doğdum. Yüksek lisans eğitimimi Dokuz Eylül Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster