Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '07

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
1685
 

Bu çiçeğin adını bilen var mı?

Bu çiçeğin adını bilen var mı?
 

Bu yaz fotoğrafını çektiğim bir çiçeğin adını merak ettim. Balta girmemiş ormanlarda, dünyada henüz görülmemiş ve literatüre girmemiş bir bitkiden ve çiçeğinden sözetmiyorum. Şehrin içindeki yaya kaldırımının kenarında büyümüş bir çiçek bu fotoğraftaki. Eğer iki adım ötedeki ormanda çekmiş olsaydım bu fotoğrafı, yazımda onu yeteri kadar abartıp balta girmemiş ormanda çekilmiş olduğunu yazardım.

Fotoğrafların tarihleri 29 Haziran ve 1 Temmuz 2006. Bitkinin çiçek açtığı mevsimle ilgili bilgi versin diye tam tarihi verdim. Fotoğrafı Altınoluk’ta deniz seviyesinde biryerde çektim, yani Ege Denizi ikliminde yetişiyor.

İnebolu’da çektiğim ve menekşe diye fotoğraflarını yayınladığım çiçeklerin çuha çiçeği olma olasılığını öğrenince, o zamandan buyana emin olmadan birşey yazmak istemiyorum. Internet’te doğa sayfalarında, çiçek sitelerinde dolaştım, ansiklopedilere baktım. Adını bilmeden araştırma yapmanın ne kadar zor olduğunu öğrendim.

Şu anda birçok yerde yoğun olarak imaj tanıma ve işleme konusunda araştırma-geliştirme çalışmaları yapılıyor. Özellikle insan yüzlerini ve bazı objeleri tanıma konusunda tam başarı sağlanıyor. Bu çalışmalar daha çok güvenlik amaçlı olduğu için günlük yaşamımızda henüz yerini almadı. Yani ben şimdi bu çiçeğin fotoğrafın “kopyalayıp” bir arama motorunun “arama” penceresine “yapıştır” diyerek benzerlerini arayamıyorum. Fotoğrafı verip, Internet’te o fotoğrafa benzeyen fotoğrafları ve ilintili web sayfalarını bulacağımız günlerin geleceğini ve çok yakında olduğunu biliyorum.

Fotoğraf arşivimizin ana klasörünü üzerinde farenin sağ düğmesine basıp, artık albümümüzde fotoğrafını olmasını istemediğimiz kişinin/kişilerin fotoğraflarını aramak için “Ara” penceresine bir yüz fotoğrafı “yapıştırıp” “ara”düğmesine basıyoruz ve çıkan fotoğrafları seçip “sil” diyoruz. Bu kadar kolay olması da iyi değil galiba.

Bir yazı yazıyorum, ilkokul öğretmenimi anlatıyorum. Orada iki fotoğraf kullanacağım: öğretmenimle o zaman çektirdiğim fotoğrafım ve öğretmenimin penceremden gördüğüm evinin fotoğrafı. Önceki gün bu yazıyı yazdıktan sonra fotoğrafı bulmak için o kadar çok zaman harcadım ki. O zaman düşündüm, fotoğrafları aramak için fotoğrafı anlatan metin yazıp arama yaptırmak ne güzel oldurdu. Bu arama daha uzun zamanlarda olacak ama mutlaka olacağına inanıyorum.

Fotoğraftaki çiçek bu yazı için bir giriş değildi yalnızca, çiçeği sormak için yazmaya başladım, diğerleri sonradan düştü bu yazının içine.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

pardon adını değil ama bu görülmemiş bir çiçek de değil..bunlar İZMİR,çeşme ıldırır a giderken yeni dostlar sitesinde ,bolca var özel olarak dikilmş..şimdi büyüyüp 1.5 metre boyunda yaygın ağaç oldular bende çok beğenip bir dal kırıp dikmiştim tuttu..

hale goker 
 22.02.2007 10:00
 

Bilgi paylaşılınca anlamlı oluyor Aydın Bey sizin de bildiğiniz gibi...Her zaman eğer bildiğim bir konuysa seve seve bilgimi paylaşırım..Sizin doğa sevginiz harika. Lütfen her konuda çekinmeden yardım isteyebilirsiniz..Son yıllara kadar hep ihmal edilen doğayı gündemde tutuyorsunuz yazılarınızla ve fotoğraflarınızla..Katkım olabiliyorsa ne mutlu bana..Selamlar.

Doğa 
 21.02.2007 13:01
 

Merhaba Aydın Bey, fotoğraftaki bitki iran akasyası olabilir diye düşündüm ama emin olmak için interneti taradığında sadece bir fotoğraf bulabildim. http://static.flickr.com/86/239921527_4ac8a62b23_m.jpg Bitki biraz farklı ama yapraklar oldukça benzer, farklı türleri olabilir aynı grubun. İstanbul'da da epey rastlanan bir ağaçtır bu.

Nesrin Kaya 
 20.02.2007 15:48
Cevap :
Merhaba, Doğa da Akasya demiş. Latince adını verdiği caesalpina gilliesii için arama yaptığımda fotoğraftakinin aynısına rastladım. Teşekkürler.  20.02.2007 22:51
 

Sizin mor menekşe ve çuha çiçeği ile ilgili yazınızdan sonra konu ile ilgili açıklayıcı bir yazı yazmıştım bilmiyorum okuyabildiniz mi? Bu yazınızdaki sorduğunuz bitki ise bodur akasya yada aslan bıyığı türkçe ismiyle bilinen latince ismi Caesalpina gilliesii 'dir. Çok az boylanabilen, çalı formundaki bu bitki, yaz kış yapraklıdır. Taksonomisi hakkında bilgi yazamıyorum şu an kaynak kitaplarım yanımda değil kusura bakmayın. Peyzaj uygulamalarında park ve bahçelerde sıkça kullanırlır. Selamlar.

Doğa 
 20.02.2007 15:47
Cevap :
Merhaba, artık Doğa'nın bir doğa uzmanı olduğunu biliyoruz. CAESALPINA GILLIESII adını aklımda tutamam ancak BODUR AKASYA adını hiç unutmam. Teşekkürler.  20.02.2007 22:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2372
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster