Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
650
 

Bu da bir ananın, babanın evladı demeden vurduğun gençlerin içinde senin kardeşlerin var

Bu da bir ananın, babanın evladı demeden vurduğun gençlerin içinde senin kardeşlerin var
 

Vurduğun kendi çocuğunun geleceği ve onurudur!


Hayatı ıskalamayan,

Yüreği güneşin çiçekleriyle dolu

Hep bir şarkıları olan UMUT’a dair

Yüreğinin sesini dinleyen üniversiteli gençlerimiz;

Demokrasinin açılıp saçıldığı ülkemizde yaşadıkları sorunlarını Başbakana anlatmak ister. Ortam uygun Demokrasi alabildiğine açılmış, Öz(erk) üniversite rektörleri dizim dizim dizilmiş, el pençe dinlerken Başbakanı hazırladıkları dosyayı vermektir amaçları. Hazırlıklar tamam, yola çıkma zamanı. Güle oynaya gelirler Avrupaya geçiş kapısına. Hop dedik hemşerim nereye böyle güle oynaya.Karşıda Başbakan var. Geçmek yassak. Sonra sizi gözümüz pek tutmadı. Siz fişlisiniz. Siz devrimcisiniz, siz sosyalistsiniz. Siz potansiyel suçlusunuz..Size Yassakkk.

Siz yollarını keserken panzerlerle,

Biber gazı sıkarken gözlerine

Tekme, tokat ezerken genç bedenlerini

Saçlarından sürüklerken yerlerde,

Hamileyim diyen bir annenin çığlıklarını duymayacak kadar sağır, kanlar içinde yere düşenlere acımazca vuracak kadar yüreğiniz taşlaşmışken;

“YOLDAN GEÇEN KARINCAYA YOL VERİR” onlar….

O görüntüleri izlerken taş yürekler bile inan erimiştir. Ya öğrencileri acımazsızca dövenler izlemişler midir kendi marifetlerini. Küçük çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz bu rezaleti. İnsanın insana ettiğini. SIRRI SÜREYYA ÖNDER bugün köşesinde içimden geçenleri yazmış. Bunu sizlerle paylaşmak isterim.

xxxxx

“Zûlm ile abad olan sonunda berbad olur

Bu da bir ananın, babanın evladı demeden vurduğun gençlerin içinde senin kardeşlerin var. Copu ölümüne sallayan, kimyasal gazı böceğe sıkar gibi sıkan memur, sözüm sanadır.
İnsan dediğin düşünür. İtiraz etmeyen koyundur. Bugün iki ayağının üzerine dikilmişsen, düşünen ve itiraz edenlerin yüzü suyu hürmetinedir.
Sen bir yoksul çocuğusun. Hali vakti en yerinde olanınızın bile, size ‘vurun’ diyenlerin zibilliğindeki çöp kadardır varlığı. Varlığınız ancak onların zibilliğine armağan olabilecek kadardır.
Bunları unutma, aklının -varsa eğer- en sağlam yerine yaz!
Bu zulüm düzeni, bu bezirgân saltanatı, biraz da sana bunları düşündürtmemek üzerine kurulu.

Candan aziz evlat
“Bu da bir ananın, babanın evladı” demeden vurduğun gençlerin içinde senin kardeşlerin var. Herkese eşit eğitim hakkı istiyorlar. “Bunun bana ne zararı var?” diye bir an olsun düşünmez mi insan?!
Senin meslekteki büyüklerin, vaktinde aynı talepte bulunanlara aynı zulmü uyguladığı için, sen doktor değil de polis oldun. Bunu da aklının -kaldıysa eğer iğdiş edilmeyen bir yeri- aha işte oraya yaz!
Vurduğun gencin yaraları üç-beş güne kalmaz sağalır. İçeri attığınız sonsuza kadar orada kalmaz. Ama sen vurduğun her copla canından aziz bildiğin kendi evladının artık bir polis bile olamamasını sağlıyorsun, farkında mısın? Onların zibilliğine yeni çöpler yetiştirmek için mi bu kadar iştahın, öfken?
“Zulmün artsın ki zeval bulasın” lafını yoksul anana sor, ne dehşetli bir kökü olduğunu, nice zalimin sonunu rezil ettiğini sana kendi meşrebince anlatacaktır.

Kan bulaşığı silinmezmiş
Zulümleriyle efsane olmuş abilerin vardı. Vurdukları yerde kan biterdi.
Belki çoluk çocukları vardır, onların hatırına adlarını yazmayacağım.
Ellerindeki kanı kırk derenin suyu temizleyemedi. Ağlaya ağlaya kafasına sıkanları duyduk. Kan bulaşığı silinmezmiş, sonradan anladılar.
Kana bulaşan ellerle masum yavrular sevilemezmiş, geç öğrendiler. Bir sevgiliye dokunulamazmış, bilemediler.

İş bitince...
İşleri bittiğinde bir kerhane çaputu gibi fırlatılıp atıldılar.
Ve ancak o çaput kadar insanlığın hafızasına yazıldılar.
Bunları, sütünü emdiğin fukara ananın hatırına, hâlâ insanca çarpan bir yüreğin varsa eğer, oraya yaz.
Yaz yaz da nereye kadar?
En iyisi yazmayı bırak, oku, düşün, itiraz et!
Bu toz duman dağıldığında kendi çirkinliğinle baş başa kalma.
Her gecenin bir sabahı, her zulmün bir sonu vardır.
Vurduğun gençlerin adaleti, sana bu emri verenlerin aklına ve kalbine sığmaz.

Kendi geleceğin
Yoksul, yoksulu kokusundan tanır. Onlara sığın, seni hayatında hiç görmediğin bir insanlıkla kucaklayacaklardır.
Bu gençlerin düşlediği dünya gerçekleştiği gün, onlar oturup, “Bu insanlar bundan da iyisine layık” diyerek yeni düşler kuracaklar, emin ol...
Kendi geleceğini de karartma.
Vurduğun kendi çocuğunun geleceği ve onurudur.
Bu sözüm de sana bu emri verenlere...
Bundan sonra vuramayacaksınız! Kendi bedenimizi de onların yanına koyacağız. İki birden büyüktür. Kuzuyu kurda boğdurtmayacağız.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçlerine girdim, inceledim. Maalesef içlerinde biat dışında hiç bir şey yok. Hepsi birer android olmuş. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.12.2010 17:56
 

:(( saygı ve selamlar...

Tunay 
 13.12.2010 12:53
Cevap :
Değer verip okuduğun için çok teşekkürler.  13.12.2010 14:56
 

Sevgili arkadaşım. MB'a eskisi kadar sık girmediğim için sana rastlayamadım. Şimdi gördüm, güzel bir o kadar da yürek dağlayan yazını. Birileri koltuk sevdasından vazgeçmediği sürece diğerleri, çok canlar yakacak. Genç anne adayına; "Bu yaşta niye hamile kaldın" diye tekme atan görevlinin anası kendisini kaç yaşında doğurdu acaba? Doğmayan! bebeği kutuya konan anne adayı, dünyaya getiremediği bebeğine "O" güne dair ne "mektuplar" yazacak kimbilir? Selam ve sevgilerimi yolladım.

gülriz 
 11.12.2010 17:39
Cevap :
İnsan güzelim Ülkemizde yaşananlara, insanımıza reva görülen kötü davranışlara cidden üzülüyor. Asla anlamaşa çalışmak gibi bir yolu seçmiyoruz. Hep susturmak, inkar etmek, ötelemek gibi insanlık dışı davranışları sergiliyoruz. karmızıdaki ne diyor niçin bunu yapıyor diye oturup sorgulamadan şiddetle bastırmayı yeğliyoruz. Katkınız için çok teşekkür ederim.  13.12.2010 14:51
 

Simdi soruyorum ben, degisim diyenler, yetmez ama evetlenenler, soluyla sagini karistiranlar, baris, kardeslik ve özgürlük laflarina aldanip liberallerin pesine takilanlar, eski sosyalist saskolozlar, feodal yapinin kölesi sahte özgürlük savascilari birseylerin farkina varabildiler mi acaba? Degisim ama, modernitenin süsledigi bir degisim. 1980´in ürünü gerici oligarsiyle degismek mümkün olmadigi gibi esyanin tabiatina da aykiridir. Beyinlerin yesilligi düsünceler cagdaslikla sulanmadikca degisim denen olgu, cöl topragina ekilen tohumdan farkli olamaz. Saygiyla...

Utku Aksu 
 11.12.2010 16:16
Cevap :
Değişim mutlaka pozitife yönelirse anlamlıdır. Değişimin negatife yönelmesi diiye bir şey sözkonusu olabilir mi? O zaman değişim değil çöküş sözkonusudur. Değişim gelişimdir. Ya da göstermelik bir durum sözkonusudur ki er ya da geç foyası ortaya çıkar. Katkın için çok teşekkür ederim.  13.12.2010 14:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1759
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster