Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
232
 

Bu dava bitmez...

Bu dava bitmez...
 

Milliyet


Ergenekon’un 11. dalgasında görüşürüz demiştim önceki yazılarımda. Bu gün ayrıntılarını tam olarak takip edemesem de 13 ilde operasyon yapıldığını İbrahim Şahin ile bağlantısı olan polis ve subayların gözaltına alındığını öğrendim.

Diğer taraftan ART televizyonu sahibi Mustafa Özbek ve Erhan Göksel'in de olduğu yeni Ergenekon dalgasında duayen gazeteci Ünal İnanç da gözaltına alındı.

İnanç, üç gün önce köşesinde korktuğunu şu sözlerle dile getirmişti:
"Bu davada her yurttaş kadar ilgimi çekiyor. Ama bildiklerim beni fevkalade rahatsız ediyor. Özellikle tutuklu sanıklar için bir yurttaş olarak, bir insan olarak üzülüyorum ve korkuyorum. " demişti.Cumhuriyet mitinglerinin düzenleyicilerindendi.

Milliyet internet’te yer alan CNN Türk'ün haberine göre, Ergenekon Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün hazırladığı sarı zarflar polislere sabaha doğru teslim edildi ve Ergenekon'da 11. Dalga başladı. Operasyonun bu kez Ergenekon'un parasal kaynaklarına yönelik olduğu iddia ediliyor.

Devletin tepesindeki trafiğin olağandışı iletişim ve görüş paylaşımı sürecini içerdiğini görüyoruz. Çankaya yemeğinden sonra gelişen bu gözaltılar Ergenekon davasında tepedekileri ikna edecek deliler olduğu kanaatini oluşturuyor kamuoyunda.

Sendikacıların, cumhuriyet mitinglerini düzenleyen gazetecilerinde tutuklandığı bu dalgada kafalarda oluşan davanın “muhalifleri temizleme” şüphesi yeniden akıllara getiriyor.

Dava bir zamanlar teröre karşı yürütülen mücadelede yer alanların yasa dışı uygulamalarını sorgularken, hukuki süreci işletirken; diğer taraftan muhalefet örgütleyen kesimlere açık ve net bir şekilde yönelmesi manidar görülüyor. İlk defa polis ve sendikacının tutuklandığı dalgada gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Terör ile mücadelede yasadışı uygulamalara sapanlar ile her halde AKP iktidarından mutlu olmayan toplum kesimlerinin; mitingler düzenlemelerini, toplantılar yapmalarını, örgütlenmelerini demokrasinin gereği sayarak açık ve anlaşılır şekilde, gizlisi saklısı olmadan tepki koymalarını Ergenekon torbasına doldurmanın bir açıklaması vardır.

Bekleyip göreceğiz.

Ergenekon sürecinin farklı bir sonucuna değinen Özkök’ ün yazısının linkini vererek yazımı bitiriyorum.

İlginç bir süreç gelişiyor. Akşam "kahraman" yatıp sabahında " suçlu" uyanılan zaman(!) makinasından geçiyor memleket.

Sonuç: "Filler tepişir çimenler ezilir".

Ankara 22Ocak2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdi bu dava siyasi değil hukuki deniyor; peki dava boyunca bir tane bile AKP'linin göz altına alınmaması ne anlama geliyor? Yani ne dürüstmüş cümle AKP alemi. Dinlenme ve tutuklanma korkusuyla hiç bir Türk vatandaşı telefonda AKP'yi eleştiremiyor farkında mısınız? Bunun adı demokrasi ve hukuk mu? Yoksa diktatörlük ve korku imparatorluğu mu?

Murat Yazmacı 
 23.01.2009 16:26
Cevap :
Olmaz olur mu.AKP medyası ha bire senaryo yazıyor, AKP'li gazeteciler hedef gösteriyor, AKP'li Başbakan zırhlı aracını tahsis ediyor,AKP'li köşe yazar, liboş takımı zil takıp oynuyor...Bitmez...  25.01.2009 22:02
 

Bir yayın kuruluşunda ne gibi bir suç delili bulunabilir? Aklım almıyor. Halkına potansiyel suçlu muamelesi yapan bu erk ne demek istiyor? Bunca sorgu ve taramadan geçirildikten sonra suç unsuru bulunamazsa, mağdur olan kişiye bir tazminat söz konusu mu? En azından manevi haklar ne olacak? Nasıl bir paranoyadır bu? Vatandaş kendini güvende hissetmiyor şu ortamda. Oysa umut vaadetmeliydiler. Vaatlerini yerine getirmeyen yöneticileri bile arar duruma geldik, hiç değilse onlar "benzin vardı da içtik mi?" diyorlardı. Selamlıyorum sizi...

vakayinüvis 
 22.01.2009 15:51
Cevap :
İktidarı eleştiren, sorgulayan kim varsa dava ile bir şekilde ilişkilendirip oyundan atılıyor!...  22.01.2009 16:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster