Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1030
 

Bu dünya ahretin tarlası diyorlar

Bu dünya ahretin tarlası diyorlar
 

Görsel alıntı


Bu dünya ahretin tarlasıdır diyorlar. Bu ne güzel bir tarladır ki gelin gibi süslenmiş tüm insanlar ona damat olmak istiyor. Tarla dünya hem nazlı, hem sazlı hiç kimseye yar olmuyor.

Kimi tarlaya dert, gam, çile, acı ve hüzün ekiyor. Fakiri, yoksulu, yetimi görünce ağlıyor. Ömrünü ezayla, cefayla geçiriyor.

Kimi de tarlaya saraylar, köşkler, hanlar, hamamlar, yazlıklar, yaylalıklar ekiyor, fakiri görmüyor, yoksulu, öksüzü hatırlamıyor. Ömrünü zevk sefayla geçiriyor.

Fakirler tarlaya ne ektiyse zenginler ve güçlüler söktü derdest etti. Sonuçta fakirin, yoksulun, yoksunun var olan o dirhem kadar gücü de bitti. Zenginler ve güçlüler, fakirlerin, yoksulların, artmasına neden oldular.  

Ezalı ve cefalılar yarın gidecekleri ahrette ne biçeceklerini kara, kara düşünürken, zevklilerin, sefalıların keyfine diyecek yok.

Onlar bu tarla dünyada ektiklerini orada biçeceklerini ve bunların kendilerine yeterli olacağından emindirler. 

Yoksullar zaten beraberimizde götüreceğimiz bir şey yok bize o daracık, karanlık, havasız, penceresiz mezar yeterli diyorlar.

Zenginler ve güçlüler ise o daracık, karanlık, havasız ve penceresiz mezar çok dar. Beraberimizde götüreceğimiz onca mallarımız, mülklerimiz oraya sığmaz diyorlar.

Elbette Yüce Allah’ın işine karışılmaz. Takdir ve tasvip onundur. Bakarsınız zenginlerin malları, mülkleri, güçlülerin gücü onlardan önce ahretin cennet kapısına varmış, huriler karşılamış.

Aynen şöyle diyor! 

Ey müminler! Yoksa siz sizden önce gelip geçen müminleri gibi sıkıntı çekmeden cennete girebileceğinizi mi sandınız?

Onların başına öyle ezici sıkıntılar ve kımıldatmaz darlıklar geldi ki ve öylesine sarsıldılar ki sonunda Peygamber ve onunla birlikte inananlar ”Allah ne zaman yardım edecek” diye feryat etmişlerdi.

Senelerin bitip tükendiği gibi, ömür de bitip tükenecek. Mahlûkatın dünya hayatı bitip tükenince ölüm gerçekleşir, ölüm ne fakiri dinler, ne zengini dinler.

Ölümün hemen ardından yine geçici bir hayat süreci başlar. Bu süreç kabirde devam edecek. Kıyamet kopunca İsrafil ikinci SUR’U üfürür artık ölümsüz bir hayat başlamış olacak.

Yoksa öyle söylendiği gibi buradan göç etmekle hemen cennet kapısından içeriye girilmez.

Bu dünyanın fakirleri, yoksulları, öksüz ve güçsüzleri uzun bir kuyruk halinde ahretin teşhir yolundan geçerlerken, yol kenarında başları eğik bekleyen bir grup insanlar görecekler.

Kim bunlar diye sorduklarında” Bunlar tarla dünyanın zengin ve güçlüleriydi, onlar tarla dünyada mallarına, güçlerine güvenerek hep zevk sefa ile yaşamışlardı. Malları, güçleri tarla dünyada kaldı ona üzülüyorlar” diye bildirilecektir.

Zengin ve güçlüler de uzun kuyruk halinde teşhir yolundan geçenleri sorduklarında “ Bunlar tarla dünyanın fakir, yoksul, öksüz ve güçsüzleri “ diye bildirilince zengin ve güçlüler yazık ettik kendimize tarla dünyada fakir, yoksul, güçsüz insanlar varmış da bizim haberimizi olmamış.

Meğer biz gelin misali süslenen o tarla dünyaya damat olmak için zevk sefa içinde tatlı bir rüyaya daldık. vakitsiz zamanda uyandık.

Orada alacağın tahsili için icraya başvurmak, ödeme için tahsil planı sunmak, harç, masraf yatırmak alacağın faizini eklemek, haciz yapmak yok.

Her kesin borcu ya da alacağı miskalde zerre kadar azalmaz, çoğalmaz. Kefil, çek gibi bu tarla dünyanın beyhudeleri orada geçersizdir.

Oradaki hak, hukuk tahsilâtı buranın beşeri kanunları gibi tahsil edilmez. Orada Hak, hukuk, alacak ve ödemeler Yüce Yaratanın terazisinde adaletli şekilde tartılır.

Yüce Allah’ın adaletinde şüpheye yer yoktur.

Orada seslenirler, tarla dünyada hocalara, tabi olanlar, iktidarların gücüne iki elle sarılanlar siz esas gücü bilemediniz, göremediniz, idrak edemediniz.

Beyhude dünyanın menfaatleri uğruna kul, köle oldunuz. Derdiniz ve teveccühünüz hep tarla dünyanın menfaatleri oldu.

Ömrü boşuna heba ettiniz. Bilemediniz ki tarla dünyanın  malı, mülkü, gücü, zevki, sefası esas, ölümsüz hayatın ezası, cefası olur.

Ahretin tarlası bu dünyada, fakirleri, yoksulları ve güçsüzleri hatırlamayan güçlülerin ve zenginlerin hoşuna gitmeyen bu yazıyı okumamaları tavsiye edilir.

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dün hoca namaz öncesindeki vaazında şöyle söylüyordu sayın Burakgazi. "Bu dünyada hak yiyen zenginler için bu dünya cennet, ahiret ise cehennem olacak. Mazlumlar için ise bu dünya cehennem, ahiret cennet olacak." Eee burası da bir sınav olduğuna göre, soruları çalmak bile işlerine yaramayacaktır. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 16.05.2015 10:31
Cevap :
Kıymetli Erol Işık; Hocamızın namaz öncesi vazında söyledikleri harfiyen doğru.Bizimde yine hocalardan duyduklarımızı içeren yazımız ise zenginler ve güçlüler duyarsa kalpten gitmesinler diye yumuşatılmış sözleri içeriyor.Bu tarla dünyanın zevki, sefası oranın ecri ve cefası olacak.Hele, hele hak yiyenler, hakkı gasp edenler sıra halinde teşhir edilecekler ve başları önlerinde olacaktır.Onlarda biliyor ne çare dünya menfaati daha tatlı geliyor.Zahmet, zaman ve böyle güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   16.05.2015 13:02
 

Yeryüzü yaşamı gelip geçici. Tarla denilen bu yaşamda sevap-günah mahsullerinden ne ekilirse ebedi alemde o biçilecek. Sevap ekenler Cennetle mükafatlandırılırken haramlarla beslenip başkalarının rızkına mani olarak günah ekenler doğaldır ki Cehennemde olacaklar. Benim ve ailemin titizlendiğimiz tek konu kul hakkıdır ve övünürüz ki tek lokma haram yoktur midemizde, şükürler olsun kardeşim, kandiliniz mübarek olsun, sağlıcakla kalınız...

Yurdagül Alkan 
 15.05.2015 14:48
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Bende Miraç kandilinizi kutluyorum. Sağlığa, mutluluğa ve hayırlara delalet etsin diyorum. Tarla dünyanın güçlüleri ve zenginleri fakiri,yoksulu, yetim ve öksüzü tanımazlar, bilmezler.Bütün fakir ve yoksullar zenginlerin ve güçlülerin gölgesinde çoğalmışlar.Onlar hep kendilerini düşünmüşler,güçlerine ve mallarına güvenmişlerdir.Esas mal mülk sahibini ve güçlüyü ahrette tanıyacaklardır.Tarla dünyada hesap vermeyecekler ancak gün gelir ki hesapları, kitapları gözlerinin önüne serilecektir.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.   15.05.2015 16:15
 

Değerli Mehmet Bey, Annem hep der "ekildik biçileceğiz" diye. İnsanoğlu da ektiğinin meyvesini yanında götürecek "iyilik" ve "kötülük" diye... Dilerim iyiliklerimizle anılırız. Miraç Kandiliniz Mübarek olsun. Saygılarımla.

Papatya Tarlası 
 15.05.2015 14:02
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz,Papatya Tarlası: Tarla dünyadaki saraylar, köşkler, hanlar, hamamlar, yazlıklar götürülmeyecek. Hayırlar, sevaplar ve günahlar götürülecek.Bu dünyadaki zevkler, sefalar orada eza ve cefa olacak.Zenginlerin ve güçlülerin bütün teveccühleri tarla dünyanın güzelliği olmuş.Öyle olmasaydı bunca fakir ve yoksul meydana gelir miydi? Yüce Allah'ın adaletinde ve terazisinde şüpheye yer yoktur.Ne cennet, ne de cehennem boşuna inşa edilmemiştir.Bende tüm ailenizin Miraç Kandilini kutluyorum.Sağlığa, mutluluğa ve hayırlara delalet etmesini diliyorum.  15.05.2015 16:20
 

Cehennemde yer kalmamış..Bizdeki cehennemlikler, tüm kadroları doldurmuşlar:)saygılarımla. ..

Mesut Selek 
 15.05.2015 12:30
Cevap :
Kıymetli Hocamız Sayın, Mesut SELEK: Yani fakir, fukara, özsüz, yetim orada mağdur edilmeyecek diyorsunuz.Bu Tarlanın zenginleri, ve güçlüleri fakir ve yoksulu orada tanıyacaklar buna seviniyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   15.05.2015 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7069
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1991
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster