Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
866
 

Bu ego değil, kendimize saygı

Bu ego değil, kendimize saygı
 

Ömür kısa yada uzun, bunu kimse bilmiyor. Başlarda yaşam, harala gürele geçerken çoğu değerlerin kıymeti bilinmiyor. Hep başkaları için özveride bulunuluyor. Öncelikler hep ikinci – üçüncü şahıslara veriliyor. Zaman geçip geriye bakıldığında çoğu kez iş işten geçmiş oluyor. Geçen yıllara, verilen emeklere kahrediliyor.

Önce kendimiz için yaşayalım, güzel – iyi olan her şeyi kendimize layık görelim. Beden ve ruh sağlığımızın önce kendimiz, sonra birlikte yaşadığımız kişiler için önemli olduğunu unutmayalım. Kendimizi mutlu hissettiğimiz, ortamları yaratalım, kişilerle görüşelim, varlıkları edinelim. Bunun için neler mi yapabiliriz? İşte bazıları…

Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenelim.

Spor yapalım yada spor yapmaya çalışalım. Hiç olmadı, yürüyelim, merdivenleri yürüyerek inip, çıkalım.

Uykumuza gereken zamanı ayıralım.

Vücut, saç, ağız ve tırnak temizliğine önce kendimiz, sonra da karşımızdaki kişiler için özen gösterelim.

Kokusunu beğendiğimiz ya da beğenildiğini bildiğimiz en az bir parfüm alalım ve kullanalım.

Giysilerimizin temiz, ütülü olmasına dikkat edelim. Kazakları tüyleninceye, pantolon veya taytları diz izi yapıncaya, gömleklerin yaka ve manşetleri yıpranıncaya kadar giymeyelim.

En rahat ettiğimiz yer olan evimizin konumuna, güvenliğine, konforuna ve dekorasyonuna maddi gücümüzle orantılı olarak maximum önemi verelim. Misafir gelecek diye temizleyip kapısını kapalı tuttuğunuz bir odamız olmasın, misafirden misafire çıkarıp kullandığınız yemek takımımızı ara sıra kullanalım.

Yine maddi olanaklar el verdiğince hayatımızı kolaylaştıralım. Çamaşır, bulaşık makinesi mutlaka olsun. Hatta ev temizliği ve ütü konusunda yardım alalım. Alalım ki, çalışıyorsak hafta sonu kendimize, ailemize daha fazla zaman ayırıp, dinlenebilelim. ( Bu konuda zamanı olan ve yardımcıya karşı olanlara söyleyecek sözüm yok.)

Oturduğumuz koltuğun, sandalyenin, yattığımız yatağın önce kendi sağlımız ve konforumuz için önemli olduğunu unutmayalım.

İlgi alanımıza göre haftada yada ayda, en az bir dergi, kitap, CD v.s. alarak sosyal ve kültürel ihtiyacımızı karşılayalım.

Yılda bir kez tatil yapabilmek için plan yapalım ve gerçekleştirelim. Bu, bence kendimize verebileceğimiz önemli ödüllerden biri.

Ara sıra yaşadığımız ortamdan, kısa süreliğine de olsa uzaklaşalım.

Hoşlanabileceğimiz bir yada iki konuda hobi edinelim. ( Koroya katılmak, dalmak, yüzmek, dağ yürüyüşü yapmak, çeşitli beceri kurslarına katılmak, resim yapmak, v.s. )

Birlikte sohbet etmekten, paylaşmaktan mutlu olduğumuz bir dostumuz bir arkadaşımız olsun. Birlikte bir öğle yemeği yemeye, bir çay içmeye, birlikte alışveriş yapmaya, bir bankta oturup dertleşmeye zaman ayıralım.

Kısacası, hayatımızı hiç kimse, hiç bir şey için ertelemeyelim. Yarın için, 3 gün 5 gün sonrası için, önümüzdeki yıllar için planlar yapıyoruz ama gerçekleştirebileceğimizi bilemiyoruz.

Anı en verimli, en mutlu yaşamanız dileğiyle, yüzünüzden gülümseme hiç eksilmesin.

Sağlıklı ve huzurlu olunuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel ve ne içten yazılar böyle. "Köyde yaşamak" ve "sarmaşık" yazınız beni aldı götürdü çalıştığım ofisten ve İstanbul'dan. İzmir'li olmasam da özlemimi hatırlattı. Seval

Seval Korkmaz 
 26.01.2010 12:01
Cevap :
Sevgili Seval hanım, çok teşekkür ederim. Sizi biraz da olsa İstanbul'dan ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırabildiğim için mutlu oldum. İzmir 'de yaşamak her anlamda güzeldir. Sevgilerimle...  26.01.2010 17:33
 

Önce ben!! diyebilmek, bazı durumlarda mutluluğun anahtarı olabiliyor. Kendimize saygılı olmak, başkalarının da bize saygı duymasına, kendimizi mutlu etmek, pozitif bakmamıza ve sevdiklerimizi de mutlu etmemize yardımcı oluyor. Güzel dostum, MB'de olumlu mesajlar vermeye çalışman seni de değerli kılıyor. Sevgilerimle ve iyi ki varsın, dostumsun...:)))

sufi-su /Emel Yeşilkayalı 
 17.01.2010 14:10
Cevap :
Canııımmm, yazımı ne güzel özetlemişsin, sağol. Tam da anlatmak istediğim buydu. Sen de benim için değerlisin, biliyorsun... Arkadaşım, dostum, kardeşim sevgilerimle...  18.01.2010 22:14
 

O yazdıklarınızdan bir çoğunu yapmış olan ben olarak yazınızı çok beğendim,,,tebrikler ve sevgiler,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 15.01.2010 21:35
Cevap :
Merhaba, Sevgili Alyoşa teşekkür ederim. Bu reçetedeki ilaçların çoğunu kendin için uygulamakta olduğuna çok memnun oldum. Dileğim uygulayan sayısının artması. Katılımın için sağol. Sevgiler...  16.01.2010 1:39
 

Galiba işin sırrı, gülümsemekte, gülümsemeyi becerebilmekte, samimi olarak gülümsemeyi içselleştirip taşıyabilmekte. Gerisi kendiliğinden gelir.

Ahmets 
 15.01.2010 20:42
Cevap :
Merhaba Ahmet Bey, Aynaya nasıl bakarsak o da bize öyle bakıyor. Hepimizin, ağırlıklı gülümseyerek baktığı bir hayatımız olsun ... Saygı ve Sevgiler...  16.01.2010 1:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 76
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1819
Kayıt tarihi
: 30.12.09
 
 

Merhaba, 1966 Ocak doğumluyum. İzmir'de yaşıyorum. Özel bir finans kurumundan emekli oldum. Şu an..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster