Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '13

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
524
 

Bu film izlemeye değer

Bu film izlemeye değer
 

"KIYAMET GÜNÜ"

Filmin isminin kötü  tercümesi sizi rahatsız etmesin. Çünkü original ismi; “The Impossible“ (İmkansız).  

Film içinde öyle çok şeyi barındırıyor ki. Hangisinden başlasam bilemedim.

İzleyiciden pek fazla rağbet görmediğini biliyorum. Ben gittiğimde de salonda az seyirci vardı. Oğlumla birlikte izledik. Çok iyi oldu. Algılarımı test etme imkanı idi bu. Bir delikanlının ne algıladığını merak ettim. Onu sıkmadan kendisiyle biraz kritik yaptık. Pek de benim kadar etkilenmediğini sanıyorum. Bu da bana salonun neden boş olduğunu kısmen açıklıyordu.

Film özetle şöyle: Kısaca olay 2004 yılında Endonezya da gerçekleşen tsunami  faciasında geçiyor. Faciayı yaşayan İspanyol ailenin gerçek hikayesini izledik. Faciayı takip eden saatleri ve günleri izledik.

Eğer, Mell Gibson’ın oynadığı “İşaretler”(Signs)  filmini izlediyseniz. Kısaca benzer mesajlar  içeriyor. Ancak bununla kalmıyor, kapitalist dünya ile fakir ve ilkel kalmış dünya insanının arasındaki insani farkın,  ilkel insandan yana olduğunu çok açıkça ortaya koyuyor .

Filmde zengin batılı ülkelerin  hiçbir insani yanının kalmadığının bir özeleştirisi de var. Yerel halk facia ardından elinden gelenden fazlasını ortaya koyarken. Batılılar olay yerine ulaşınca buradan rant çıkarmak peşinde…!  Filmin ifadesi bu

Ama ilk başta söz ettiğim mesajı alabilirseniz filmden çok mesut. Derin bir oh çekmiş vaziyette çıkarsınız. Hatta birazda ruhunuzun terbiyesine katkıda bulunarak.

Batılıda olsa insanın fert olarak içindeki vicdan kurumu işleyince nasılda her şeyin kendiliğinden daha iyiye ve daha güzele yönlendiğini anlayabiliyorsunuz. Ama en son sahneye yaklaşırken ortaya çıkıyor bu.

İnsanoğlunu aslında ilkel kalmanın değil, modernleşmenin vahşileştirdiğini görebilirsiniz. Tabii yalnız anlayana! Anlamayana zaten ne yapsan boş!

Ölüm ile kalım arasında bocalarken iki farklı dimağın/zihnin nasıl farklı davrandığını izledim ben. Aslında ikisi de haklıydı. O esnada kimden yana olduğunuzu siz de anlayamıyorsunuz. Ama sonunda doğru olanı öyle bir anlıyorsunuz ki, tüyleriniz diken diken oluyor. Kimilerinin göz pınarları dolabilir, taşabilirde.

Sevgi, nefret, aile, anne, baba, evlat hangi durumda ne hisseder? Bir de bu açıdan görmek öyle güzel ki.

Sonuçta; sabrın  inancın kıymetini,  emeğin gücünü, bu üçü bir araya gelince ulaşılmayacak bir hedef olmadığını bambaşka bir açıdan duygu fırtınası içinde izliyorsunuz.

Bence izlemeye değer.

Bülent Selen 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 975
Kayıt tarihi
: 09.07.10
 
 

Marmara Üniversitesinde  İşletme okudu. İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yaptı.  Dış Ticare..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster