Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '17

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
731
 

Bu Gidişin Geri Dönüşü Yok

Bu Gidişin Geri Dönüşü Yok
 

 

Her şeyden önce futbola belki normalinden de fazla meyilli, ilgili bir toplumuz. Ki pekâlâ içimizde kimi zaman ülke gündeminin bile en üst sıralarına kadar çıkabilen ve neredeyse toplumda ortalama olarak üzerine konuşulan, ahkâm kesilen konular kategorisinde siyasetle birlikte başı çeken bu derin mevzudan zerre kadar anlamayan, ilgi duymayan veya sevmeyen pek de azımsanmayacak oranda bir kesim de var. Toplumun bu önemli bölümü, futbola olan ilgimize yönelik değerlendirmemde sadece bir istisna. 

Yine ne yaptı, etti; ülkenin gündeminden rol çaldı, başrolü kaptı futbol. Oysa bugün üzerine konuşulacak, daha doğrusu konuşulması, çözüm bulunması gereken ne önemli sorunları vardı ülkenin. 

Bir futbolsever blog yazarı olarak yazıyorum bu yazıyı. Belki sonuna dek okuduktan sonra; 'Senin gündemin futbol üzerine olabilir ama insanların daha başka konuları, sorunları var', diye düşünüp, tepki de koyacak yazıma birçok kimse.

Tam da ülke siyasetindeki kritik gelişmelere odaklanmış, kendimi hazırlamışken; günün manşet haberi sabahın erken saatlerinde futboldan geldi. Konu ise her ne kadar bıkmış olsak da artık kanıksadığımız üzere yine Milli Takım. Bu kez de Teknik Direktör Fatih Terim istifasını verdi. Gerçi şaşırmamalıydık. Gerek Federasyon, Milli Takım gerekse kulüpler düzeyinde sürekli kaosla ve polemiklerle yönetilen bu kurumda günün birinde böyle bir bombanın patlayacağı açıkçası bekleniyordu. Toplumu aydınlatmakla yükümlü basın da, son zamanlarda bu hengâmenin içerisinde yerini aldı.

Bir ay kadar önce A Milli Futbol Takımı'nın hazırlık kampı yolculuğunda uçakta Milliyet Gazetesi spor yazarı Bilal Meşe ile Kaptan Arda Turan arasında yaşanan kavga ve ardından Arda'nın Milli Takım'ı bıraktığını açıklaması, Fatih Terim'in istifa kararının bir bakıma işaret fişeğiydi. Medya, futbol dışı bir etken olmasına karşın Terim'in, Alaçatı'da ailesinden ötürü içinde yer aldığı kebapçı baskınını bile görevden alınmasını hazırlayan nedenlerden biri olarak sundu topluma. Bir de yetmezmiş gibi Hürriyet Gazetesi spor yazarı ve Milli Takım'dan eski talebesi Rüştü Reçber ile giriştiği polemik, hepsinin birden üzerine tüy dikti.

Sonuçta Milli Takım'da Fatih Terim dönemi 3. kez sona erdi. Hem de tahminimce bir daha hiç başlamamak üzere. Spor bültenlerinden okuduğum kadarıyla yaşanan bu ayrılığın ardından Kaptan Arda Turan, Milli Takım'a geri dönüş sinyali verdi. Yurtdışında top koşturan onlarca genç gurbetçi oyuncunun günün birinde giyebilme hayalini kurduğu Milli Takım formasının şu düştüğü duruma bakın hele. A Milli Takım futbolculuğunu çocuk oyuncağına çevirdiler iyice.

Arda Turan ile Fatih Terim  arasında iplerin kopmasına sebep olan etkenlerden bir tanesi de, Turan'ın birkaç oyuncuyla birlikte başını çektiği meşhur Milli Takım prim polemiği idi. Bu noktada ülkemize dair küçük bir saptamada da bulunmak istiyorum:

Futbolcular, bu ülkenin standartlarının çok üstünde yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu ülkede çalışanların önemli bir bölümü asgari ücretin bile altında ücretlerle çalışmaya razı olurken, o maaşlarıyla ailelerini geçindirmeye gayret ederlerken, futbolcular yıllık ücret garantisi olmadan kulüpleriyle sözleşme dahi imzalamıyorlar. Yöneticiler basiretlerini, otoritelerini sergileyemeyince; kulüplere, egolar hakim oluyor.

Türkiye'nin çözüm bekleyen bunca önemli sorunu yetmezmiş gibi bir de A Milli Takım'ın teknik direktörlük krizi patlak verdi. Ve uzunca bir süre de devam edecek gibi görünüyor. Dahası epeyce konuşulacak. Çözüm bekleyen nice sorunlar var daha sırada. Bekleme yapmayalım lütfen.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Emre; ego, megalomani, show kelimeleriyle bütünleşmiş bir profil :(

Kadri KANPAK 
 03.08.2017 14:59
Cevap :
Ne yazık ki Kadri Bey.  03.08.2017 15:40
 

Yazı güzel, sondan dördüncü paragraf editörleri tereddüt ettirmiştir bence. Yoruma da almışlar üstelik.

Kerim Korkut 
 01.08.2017 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 253
Toplam yorum
: 373
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 1354
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

1982 yılında İstanbul'da doğdum. Açık Öğretim Fakültesi İşletme Lisans eğitimimi 2005 yılında tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster