Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '14

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
242
 

Bu hastalığa dikkat!

Bu hastalığa dikkat!
 

Almanya da yaşayan yeğenimle eşi ve 4 yaşındaki kızı yaz aylarında bize uğramışlardı. Babası Türk, annesi Alman olan küçük kızın hem Almanca’yı hem de Türkçe’yi birlikte öğrenmesi ve  “İstemiyorum” kelimesini “İstiyorum nicht” şeklinde kullanması da kendisine ayrı bir sevimlilik veriyordu. Almanya’ya döndüklerinden yaklaşık bir ay sonra küçük kızın 33 yaşındaki annesinin yoğun bakımda olduğu haberini aldık. Önce gribal enfeksiyon şeklinde başlayan hastalık, birkaç günde geçer düşüncesiyle ihmal edilmiş, ancak yüksek ateş düşmeyip, nefes darlığı da başlayınca genç kadın  acilen hastaneye götürülüp yoğun bakıma alınmıştı. O dönemde konuştuğumuz birkaç gün içerisinde hastalık teşhis edilememiş ve yüksek ateş düşürülememişti. Doktorlar ilk yapılan tahlillerde bir şey bulamamışlar, ancak günler sonra bir Doğu Alman doktorun teşhisiyle “Sepsis” teşhisi konulmuştu.  Bunun Türkçe anlamını kan zehirlenmesi diye tarif edebiliriz. Ülkemizde bu hastalık “Nejat İşler hastalığı” olarak bilinmektedir.

Hastalığın belirtileri, 'yüksek ateş, çarpıntı, nefes darlığı gibi giderek artan şikayetlerle başlayıp, çoklu organ yetmezliğine kadar uzanan  bir dönemi kapsamaktadır. 

Hastalığın geç teşhis edilmesi nedeniyle, organlar teker teker iflas etmeye başlamış, önce böbrekler, sonra karaciğer, akciğer, kulaklar, gözler görevini yapmamaya başlamıştı. En sonunda genç kadın yaşam ünitesine bağlı vaziyette uyutuluyordu.  Böbrekler ise diyaliz makinesine  bağlıydı. Her gün telefonda görüştüğümüz kişiler, beş organdan fazlasının görevini yapamaz hale geldiğinde ölümün kaçınılmaz olduğunu söylüyorlardı. Vücuttaki organlar açılıp, dezenfekte ediliyor ve virüsün sebep olduğu kan zehirlenmesinin önüne geçilmeye çalışıyordu. Hastalık ilerledikçe parmak uçları morarmaya,  ve vücutta kırmızı lekeler oluşmaya başlıyordu.

 

Yoğun antibiyotik tedavisi sonunda, hastanın genç ve bünyesinin sağlam olması nedeniyle uygulanan ilaçlar etkisini göstermeye başlamış, önce akciğer sonra karaciğer ve en sonunda da böbrekler normale dönmeye başlamıştı. Sonunda hastamız bir ay kaldığı yoğun bakımdan çıkmış, sadece kulaklarda hafif duyma bozukluğu ile gözde hafif bulanıklık dışında bir şeyi kalmamıştı. Doktorlar, bunların da zamanla düzeleceğini söylemektelerdi.

Geçen gün yaptığımız telefon görüşmesinde ise hastamızın taburcu edildiğini ve evde istirahate alındığını öğrenince çok rahatladık.

Doktorlar, günümüzde bağırsak kanserinden AIDS'e kadar birçok hastalığa bağlı ölümlerin toplamından daha fazla insan sepsis sebebi ile ölmekte olduğunu söylemekte,  50 günde ortalama bin kişinin hayatını kaybettiği ağır bir enfeksiyon olan sepsis toplumda kazanılabileceği gibi, hastanede kazanılmış enfeksiyonlar da sepsise neden olabileceğini belirtmektedirler.

Sonuç olarak yeğenimin eşini Allah küçük çocuğuna bağışladı. 

Son olarak insanların uzun süre iyileşmeyen yüksek ateş, nefes darlığı gibi belirtilerde, hemen bir sağlık kuruluşlarına gitmeleri, ve böyle kötü bir hastalığa maruz kaldıklarında erken teşhisin önemini kavramaları gerekmektedir.

Allah kimseye çaresiz dert vermesin. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun Erol Bey. Allah sevenlerine bağışlamış. Umarım kısa zamanda eski yaşamına döner ve hiç yaşanmamış gibi sağlıklı ve mutlubr şekilde hayatına devam eder. Dikkatli olmak lzım sağlık konusunda...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 24.12.2014 8:41
Cevap :
Gerçekten hastamız çok zor günler geçirdi. Allaha şükür ki, sonunda hayati tehlikeyi atlatıp, normal yaşamına yavaş da olsa geçmeye başladı. Umarım yakın zamanda hastalıktan hiç bir iz kalmadan yaşamına devam eder. Teşekkürler Ayşegül hanım. Saygılar, selamlar...  24.12.2014 17:27
 

Büyük geçmiş olsun ve rabbim şifalar versin.Hastalıklar öyle sinsiki nereden nasıl başladığını yada yayıldığını anlayana kadar bakıyorsunuz iş işten geçmiş.Vücut direnç gösterecekken bakıyorsunuz ki virüsler daha sağlam ve güçlü çıkmış.Tehlike her yerde.Kimse başıma gelmez dememeli.Selamlar.Mutlu seneler.

çalıkuşu 
 22.12.2014 23:59
Cevap :
Hiç aklımızda olmayan hastalıklar birden ortaya çıkıveriyor sayın Çalıkuşu. Günümüzde aldığımız hazır gıdalar, gdo'lu besinler, işlenmiş et ürünleri, bağışıklık sistemine zarar veriyor ve vücut zayıf düştüğünde de mikroplar faaliyete geçiyor. Allah bütün hastalara şifa versin. İyi dilekleriniz için teşekkürler. Ben de size iyi yıllar diliyorum. Saygılar, selamlar...  23.12.2014 11:59
 

Değerli Erol Bey hastanıza geçmiş olsun. Allah şifa versin, sevdiklerine bağışlasın inşallah. Saygılarımla..

Papatya Tarlası 
 22.12.2014 23:02
Cevap :
Amin, Selma hanım. Allah herkese sağlıklı günler nasip etsin. Çaresiz hastalıklardan korusun. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  23.12.2014 11:55
 

Değerli arkadaşım, çok teşekkürler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 22.12.2014 20:34
Cevap :
İlginize ben teşekkür ederim Şahin bey. Sevgiler, selamlar...  23.12.2014 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3374
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster