Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
514
 

Bu heykel kesinlikle sanat eseri

Bu heykel kesinlikle sanat eseri
 

Bu günlerde Kemer’de bir kavşakta bulunan heykel hakkında tartışmalar sürüp gidiyor. Heykeli hakkında sanat eseri, müstehcen, kadını alçaltıyor ve benzeri bir çok yorumlar yapılmış. Heykel Zafer Sarı tarafından yapılmış ve heykeltıraş ‘ Aşk ve Sevgiyi anlattım’ demiş. Olay kısaca böyle, tartışmalar öyle anlamsız geliyor ki bana.

Her şeyden önce sanatta sorgulama olmaz , kadın-erkek cinsiyet ayrımı güdülmez ki. Sanat tümüyle ruhun yansımasıdır, görülen şekil gerçekte görüldüğü ayna hayali değildir. Bambaşka bir görünüme bürünmüştür. Sanat eserini meydana getiren kişi ve esere bakanlar tarafından bambaşka hisler duyulabilir. Ancak bu duygular da yargılama ve ahlaki sorgulamalar değildir.

Bu esere gelince erkek figürü kadını kaldırmış ve kadın kollarını gökyüzüne doğru kaldırmış. İlk bakışta bu heykeller elbiseli mi? Vücudunun hangi kısımlar görünüyor? Şimdi kucaklayıp kaldırmış, sonra ne yapacaklar diye düşünülmüyor ki. O heykelde ortak bir mutlulukla kucaklaşıp, sevinçlerini paylaşan iki insan dan başka ne görünebilir ki?

Kadınların alçaltıldığı da yorumlanmış. Kadının asıl alçalması erkeklerle eşit olmamasında, istediği gibi giyinememesinde ve çok eşli evliliklerde yaşamasında değil midir. Kızların bu heykelleri görerek ahlaklarının bozulacağından da endişe edilmiş, günümüz artık öyle bir devir ki kızlar istedikleri tüm görüntüleri her yerden bulabilirler. Televizyonlar, internet ve dergiler en kolay yolları. Üstelik baskı her zaman taşma riskini taşır.

Biz kadınlar rahat bırakılsak, bizim aklımız var, kendimiz düşünüp karar verebiliyoruz. Nasıl giyineceğimiz, nasıl seveceğimiz ve nasıl yaşayacağımız sorun olmamalı.

Evet bu heykel kesinlikle sanat eseridir, kadını meta olarak görenler sanatı göremeyecektir. Onlar için bu heykel bir metadır.

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/06/son/sontur36.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben bu esere ilk baktıgımda buz pateni yaptıklarını düşündüm ve sanatçının da oradan esinlendiğini düşünüyorum, sevgilerimle..

erol aslan 
 14.09.2007 11:18
Cevap :
Bakış açılarımız zaten benziyor arkadaşım, sevgilerimle  16.09.2007 20:50
 

Heykellerde cinsellik var MIDIR YOK MUDURLARLA MEŞGULKEN, diğer yanda dini bir tv de çıkan bir üstad, gözümüzün içine baka baka, ey cemaat-i müslimin, size helaldir eşiniz hastaysa işi bitmişse yeni eşler alınız, denir, bu fetvaların ardında da hoca nikahları kıyılır ve yeni evler açılır, adı da evliliktir , sözüm ona... Bırakın beyler bırakın hiç inandırıcı değil bu namus çıkışları... Teşekkürler blog dostu içimdekileri haykırma fırsatı oluşturduğun için sağolasın.

NİLGÜN BURSA 
 11.09.2007 16:40
Cevap :
Sevgili arkadaşım, bende bu konuya takılıyorum işte, tv lerde her türlü et görüntüsü olağan, birden fazla eş olağan, ama metalden bir heykel müstehcen....asıl sıkıntı bu. Sevgilerimle  11.09.2007 17:12
 

Eğer toplumun değer yargılarını bir kenara bırakırsanız, plajla sokağı karıştırırsanız, katılırım size. Vatandaşa sordular mı? Sormaları gerikr vfakat ne anlar vatandaş sanattan manattan. Sanattan ancak aydıncıklar anlar öylemi...bırakalımda insana saygıya geçelim....

Ahmet SEVEN 
 08.09.2007 16:53
Cevap :
Toplumun değer yargıları demişsiniz.. her gün olmadık saçmalık magazin haberlerini de bu toplum izlemiyormu? sellülit ve tatil magazin haberleri adıyla kadının çıplak görüntülerini izlememeliyiz, toplumumuz kadın ve erkeği eşit gören, ahlaklı ve eğitimli olsun, bu heykel tartışması yine yapılabilir. İyi günler diliyorum  08.09.2007 20:38
 

Algılamamdan iyice şüphe etmeye başladım. Başka blog yorumunda da belirttim,heykel bana buz pateni- bale figürünü çağrıştırdı. O zaman bunlarıda ne tv de yayınlasınlar, ne de alışveriş merkezlerinde(pisti bulunan)-sanat merkezlerinde topluluklara sundursunlar. Yasak kardeşim yasak!

ROSEMOON 
 07.09.2007 20:49
Cevap :
Kesinlikle katılıyorum:) fikir ve zikir meselesi. Bakalım daha neler göreceğizmi?..sevgilerimle  07.09.2007 22:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6232
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster