Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
161
 

Bu İMDB'de ne ki?

Bu İMDB'de ne ki?
 

Küçük bir kasabada belediyeden kiraladığımız küçük bir sinemamız vardı; akşama doğru kontrplak bir levhaya astığımız afişleri mahalle mahalle dolaştırır tanıtımını yapar ve bu sayede %20 gibi bir müşteri artışı sağlardık; afişleri dolaştıran arkadaş "Ablacım mendilini de al git,ben o kadar söylüyorum" dedi miydi olay biterdi ve bu arkadaşlar hiç bir filme "Aman gitmeyin" demezlerdi.

Efendim şimdi bir İMBD diye bir film puanlama sitesi işte bu konuda bütün gerçekleri filmin suratına haykırıyor; filmin puanı 5'in altında oldu muydu yandı gülüm keten helva, IMDB'nin açılımı: Internet Movie Database. Yani İnternet film deposu. Bu sitenin puanlamalarına önem veren izleyiciler puanı örneğin 2 olan bir filmin yüzüne bile bakmıyorlar ve geçmişte sinemalarda izlediğimiz veya tek kanal döneminin kovboy filmlerinin bir çoğunun puanının 5'in altında olduğunu görüyoruz.

Pekiyi de gerçekten bu puanlar gerçekçi midir? Bence pek değil çünkü interneti özellikle belli bir yaş gurubunun daha fazla kullandığı düşünülürse puanı belirlemekte bu yaş gurubunun tekelinde oluyor böylece aksiyon, teknoloji kullanımı,  klasik ögelerin dışına çıkış gibi özelliklerin arttığı filmler  daha bir avantajlı hale geliyor gibi.

Tabii ki sadece film olsun diye film yapılan çalışmaların dışlanması bakımından çok iyi bir işlevi var sitenin,yani açıkça "Hiç zaman kaybetmeyin" diye bu filmlerin puanları bir nevi bağırıyor fakat iyi niyetle, bayağı da emek verilmiş filmlere olan seyirci talebi belli bir yaş düzeyinin sinemaya bakışına bağlı olarak bir tıklamanın sonucunda çok düşük seviyelerde kalabiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster