Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
962
 

Bu Karga Başka Karga...

Bu Karga Başka Karga...
 

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Baya%C4%9F%C4%B1_alakarga


Hayvanlar âleminin, kordalılar şubesinin, kuşlar sınıfından, ötücü kuşlar takımından, kargagiller familyasından garrulus cinsi bir kuştur kendisi. Türü de G. glandarius. Doğada yaşayan binlerce canlı türü içinde alakarga neden bu bloğun konusu oldu?

"Çevre Etkinlikleri" adlı çevre ile ilgili bir dergide yer alan bir haberi sizlerle paylaşmak istedim. Derginin verilen internet adresini bulamadığım için link veremiyorum, yazının özeti alakargaların aşağıda anlatacağım davranışlarından dolayı avlanmasının önlenmesi ile ilgiliydi. Çünkü:

"Alakarga, yemek için topladığı palamutları birer birer toprağa gömer. Önce bir delik kazar, palamudu içine koyar ve daha sonra diğer hayvanların bunu fark etmemesi için itinayla deliğin üstünü kapatır. Bu yerleri daha sonra tekrar bulabilmek için dikkatlice işaret koyar. Belli ağaçlar, düşmüş kütükler, kaya parçaları gibi nesneleri işaret olarak kullanır. Hatta bazen buralara küçük taş parçaları taşıyarak yanlarına işaret koyar. Birçok kuş, tohumları bu yöntemle saklar. Bazı türlerin günde binden fazla tohum depoladığı kaydedilmiştir. Fındıkkıranlar bir mevsimde toplam 100.000 gibi yüksek miktarda tohum depolarlar. Yapılan deneyler kuşun 9 ay sonra tohum gömdüğü yeri bulduğunu göstermiştir. İyi hafızasına rağmen bu kuşların gömdüğü meşe palamutlarını unuttukları yerler de vardır. Bu da meşe filizlerinin tekrar yeşillenerek topraktan çıkmasını sağlar."

Buna göre alakarganın doğaya insandan çok daha faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Bu akşam Antalya’da orman yangının büyüklüğünden dolayı afet ilan edildiğini duydum. Ormanlarımızı koruyamıyoruz, yangınların çıkmasını önleyemiyoruz, her yaz aynı kâbusu yaşıyoruz.

Meşe palamudu ile alakarga arasında olduğu gibi doğada mükemmel bir denge var. Ben bu dengeyi bozan insanın, neden bir türlü kendini doğanın parçası olarak görüp uyum sağlayamadığını düşünüyorum. Keşke bu kadar zeki olmasaydık ta biz de içgüdülerimizle mi yaşasaydık?

Kaynaklar:

http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl17@d&tur=Alakarga

http://tr.wikipedia.org/wiki/Alakarga

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğadaki dengeyi kuran bu masum canlıların da en büyük düşmanı insan...Ah !.. onların yaşamından biraz ders alabilseydik...Selam ve saygılarımla...

Mesut Selek 
 04.08.2008 17:04
Cevap :
Bazen insan düşünmeden edemiyor, insansız bir dünya nasıl olurdu? diye. Teşekkürler yorum için. Saygılarımla...  04.08.2008 17:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5155
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster