Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
976
 

Bu kış şeriat gelecek

Bu kış şeriat gelecek
 

Öcü resmi, türbanlı hem de.


İzmir’in, soğuk ve yağmurlu kış gecelerinde perdeyi usulca aralayarak sokağı gözlerdim. Hani yani gelirlerse eğer, ilk ben göreyim diye gözümü ayırmazdım sokaktan. Solgun ışıklı lambaların aydınlattığı linyit kokulu ıslak sokaklar pek ıssız olurlardı nedense.

Önce ayak sesleri duyulur herhalde, diye düşünürdüm… Parlak siyah çizmeler… Başlarında kasketleri ve sırtlarında parkalarıyla gelirlerdi sanırım. Ellerinde de silahları tabii… Hepimizi kıtır kıtır kesmek ve takır takır vurmak için.

Feleğin çemberinden geçmiş ve yaşı doksana gelmiş eski bir siyasinin tüylerimi diken diken eden o demeci sadece beni değil, evdekileri de telaşlandırırdı:

“Bu kış komünizm gelecek!”

Aslında bana göre hava hoştu! Kömürlükte saklanacağım yer çoktan hazırdı ama ben en çok evdekiler adına korkardım. Akşam haberlerini endişeyle dinleyip kafalarını “cık cık” ederek sağa sola sallıyorlardı ama kendilerine saklanacak bir yer ayarlamak akıllarına bile gelmiyordu

Anlatıyordu işte herkes…

Onlarda “Allah, kitap, Peygamber” yoktu…

Irz, namus, haysiyet” yoktu…

Evlerine geldiklerinde eğer kapı girişinde bir “kasket” asılıysa, “Hımm! Bizim hanımın misafiri var demek, rahatsız etmeyeyim” diyorlardı.

Akşam haberlerinde saatlerce sürüyordu bilmem kaç numaralı sıkıyönetim bildirileri…

“Milletin, ülkesi ve devletiyle olan bölünmez bütünlüğü”…

“Her zaman olduğu gibi bugün de”…

“Kökü dışarıda sapık ideolojiler”…

“ İç ve dış mihraklar”…

Ben kendimce önlemler alıyordum… Sadece kömürlükte değil, tavan arasında da saklanabilecek bir yerim vardı.

Devlet de boş durmuyordu tabii… Mantar gibi bitiyordu “İmam Hatip Okulları”… Allahsız kızıllara karşı imanlı gençler yetiştirmek için. “Yeşil kuşak” teorisi yani.

Ayağımızdaki dona kadar Amerika’dan alıyoruz” diyen cumhurbaşkanlarımız…

“Amerika’nın kucağına oturmayalım da Rusya’nın mı kucağına oturalım” diyen aydınlarımız…

Bu kış komünizm gelecek” diye kehanette bulunan siyasilerimiz vardı.

Devir değişti tabii… Vakti zamanında oluşturmaya çalışılan o “yeşil kuşaktan” günümüzün idarecileri çıktı. İstanbul dukalığı yerini (seksen yıllık gecikmeyle) Anadolu’ya bıraktı. İktidarda onlar var şimdi ve pek kulak asmıyorlar “höthötlere” ve “abudik gubidik” korkutucu demeçlere. Su akıyor ve yolunu buluyor.

Evet! Oylar bir paket makarnaya ve yarım ton kömüre veriliyordu ama işin doğrusu da buydu tabii…

Makarna doyurur aç mideleri…

Kömür de ısıtır işte soğuktan donmuş elleri…

İlkeler ve değiştirilmesi teklif bile edilemeyen kanun maddeleri pek işlerine yaramıyordu halk yığınlarının.

Kitlelerdeki koşullanmalarla yeni hipnozlar oluşturmak ve yeni korkularla toplum mühendisliğine soyunmak…

Pek geçerli bir yöntem değil galiba…

Ne dersiniz?

Bu kış şeriat gelir mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşım yetmiyor, komünizmin geleceği yıllara. Ben darbe çocuğu sayılırım, "milli tarih", "milli coğrafya" "din kültürü ve ahlak bilgisi" okudum. Toplum hızla sterilleştiriliyordu çocukluğumda. Ama işte bünye sağlam olmayınca kolay mikrop kapıyor herhalde ki, şimdi de "ha şeriat geldi, ha gelecek" telaşındayız. Yazınızla da gayet güzel anlatmışsınız, bir yanıyla komik, bir yanıyla gerçek dışı, bir yanıyla da aşırı gerçek bu korkuyu. Ama daha kötüsü korkularıyla bile yüzleşememeleri. Yorumlarda da fazlasıyla denk geldim bu hale. Ellerinize sağlık, benim 5-10 yazı da anlatmak istediğimi tek yazıda dile getirmişsiniz, hem de güldürerek:-))

Bibliyofil 
 27.02.2008 14:55
 

İronik yaklaşım. Bence ülkemde şeriat da, komünizm de, emperyalizm de daha birçok izm de varoğlu var! Bunların her biri hayatın bir parçası. Ülke insanı bir fabrikadan yapılan seri üretim değil ya! Siz daha iyi bilirsiniz, Avrupadasınız. yeter ki hukuk sistemimiz ve devletimizin üniter yapısı sağlam olsun, gerisi hikâye... Farklılık, bireysel tercihlerdir. Devletimize ve rejime hiçbir şey olmaz. Rejimler bile globalleşti. Sevgi ve saygılarımla...

murat ertaş 
 17.01.2008 10:00
Cevap :
Haklısınız Sayın Hocam ama "Üniter devlet" demek sadece "sınır bütünlüğü " demek değildir. Eşit hak ve özgürlükleri de içerir, kişi başına düşen milli geliri de içerir. Hukuk sistemine gelince... Bütçeden "binde üç" pay ayrılıyorsa eğer oldukça zor, hatta imkansız! Selamlar, sevgiler. Mutlukalın:))  18.01.2008 21:45
 

Ben elhamdülillah Şeriatcıyım. Kaldırımları yeşil Kadınları çarşaflı isterim. En azındaaaaan dört tane Hatun, adım başı mescit, adım başı camii isterim. Ben önce elhamdülillah Müslüman'ım sonra Türk'üm en son da insanım. Ben elhamdülillah ılımlı islamcıyım. AB'li olmak isterim ABD' ye veririm ( kamu, toprak, üs, ) Kardeşlerim bakmayın kara çarşaflı olduğuma ben avrupalıyım şeriatcıyım. Kardeşlerim bakmayın sarık kafalı olduğuma ben avrupalıyım islamcıyım. Bu kış şeriat meriat gelmez abi. Biz bu kış ABD'nin 53 vilayeti olarak AB ye girip Ilımlı islam devletini kurarız. Pakistanla birleşip İranla müttefik oluruz.

OKAN TINMAZ 
 16.01.2008 20:42
Cevap :
Gatsby'i bişi yapmadım! Yorumunu okuyan da bişi yaptım sanacak. Genç arkadaşlara töleranslı olmamız lazım. Bir büyük olarak bulundukları yeri hatırlatmamız gerekir. Öyle değil mi?  18.01.2008 21:39
 

İyidir şeriat. Huzur verir. Mutluluk verir. Hem yeşil kuşaklarımızı da belimize sarar, belimizi suya, soğuğa, dona, buza karşı elli yıl korumuş oluruz. İyidir... İyidir şeriat. Sarınır, sarınır uyuruz. Mışıl mışıl hem de:)

Ayrıntıda gezinmek 
 16.01.2008 13:06
Cevap :
Siz öyle istiyorsanız öyle olsun Aynur Hanım. Ne yapalım, siz de mini etek giymeyiverirsiniz:))  18.01.2008 21:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1583
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster