Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
549
 

Bu kriz ne krizi be usta!

Dünyada ekonomik göstergelerin ibresi KRİZ'de ve süratle dahada yükselen bir grafik çiziyor. Bakıyorsunuz dünyanın her yerinde işten çıkarmalar, iflaslar, krize bağlı olarak daha bir çok haberler geliyor. Türkiye bu krizin içinde. Bunu görmezden gelmek mümkün değil. Geçmiş yıllardan krizleri iyi bilen bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye tam belini doğrultmaya çalışırken bir bakmışsınız ki görünmez bir el enseye patlatmış "Hop dur bakalım, fazla doğrulma başın göğe ermesin" dercesine sanki bilinçli olarak düzelmemezi istemiyorlar. Bu el IMF'ye ait olabilir mi sizce?

Ben aslında böyle bir elin varlığına hep inanmışımdır. Çünkü Türkiye'nin bölgede güç olmasını istemeyenler var. Bu inkar edilemez. Türkiye'nin bölgede güçlenmesi demek, petrol rezevrlerine, orta doğu ve arap ülkelerine, asyaya açılan bir kapı vazifesi gören bir ülkenin bölgede tek süper güç olması demektir. Sonra boğazlar da bizde. Düşünsenize böyle bir ülke neler yapabilir iyi bir yönetim kadrosuyla. Strateji uzmanları bunu çok iyi biliyorlar ve bazıları bunu açıklamaktan çekinmiyorlar. Mesela neler söylüyor bu strateji uzmanları:

1- Türkiye kalkınırsa en başta Osmanlı İmparatorluğu tarzı bir oluşuma imkan doğar. Osmanlı'nın 600 küsür yıllık hakimiyetine orta doğu ülkelerinin özlem duyduğunu ve o adaleti aradıklarını saklamadan söylüyorlar zaten.
2- Türkiye'nin bölgede güçlenmesi kendine ilgi duyan ülkelere liderlik yapma arzusunu tetikler. Bu da başta ABD ve İngiltere olmak üzere bir takım ülkelerin çıkarlarına ters düşüyor zaten.
3- Hatırlarsanız Rusya geçtiğimiz Şubat ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gezisinde üstü kapalı olsada VARŞOVA PAKTI tarzında bir oluşuma Türkiye'yi de davet etti. Neden çünkü Türkiye'nin gücü dışarıdan daha iyi görünüyor. Onlar da bu güçten bir şekilde pay almak istiyorlar. En azından kendi güçlerine güç katmak istiyorlar. Ama ne oldu, Gül daha Türkiye'ye dönmeden ertesi gün ABD hemen bir heyet gönderdi. Obama'nın adamları geldi ve Türkiye'nin sırtını sıvazladı.
4- Türkiye, her ülkenin adeta alınması için kanlar dökülecek bir stratejik bölgede bulunuyor. Yukarıda bir kısmını söyledik. Fakat bu ülkenin hiçte kolay lokma olmadığının da farkındalar.

Şimdi bu saydıklarımızı söyleyen stratejistler bu ülkenin krizlerle anılır olmasına çanak tutmasınlarda ne yapsınlar. Türkiye öyle bir yerde ki yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Kime gülümsemeye kalksa sırtını döndüğü onu sırtından vurmak için hazır bekliyor. Tek çözüm kriz çıkarmak. Halkı uyutmak, uyuşturmak.

Fakat bu kez durum çok farklı. Amerika kaynaklı bir kriz tüm dünyayı sardı. Yani sadece Türkiye değil. Etkilenmeyen ülke yok gibi. Zaten gelişmekte olan bir ülke konumundayken böyle birkaç yılda bir tökezlemek bizi ciddi bir sarsıntıya sokuyor. Sonra ne oluyor! Kapıyı açıyorsunuz, karşınızda IMF, Dünya Bankası içeri adım atmak için davet bile beklemiyorlar. Borç verelim size, sonra gidelim bize. Adamlar altı üstü 1-2 milyar dolar para verecekler. Hem vermek için hemde almak için kapının eşiğinden ayrılmıyorlar.

Bu kriz farklı cidden, dünya sarsılıyor çünkü. Ne zaman biter, nasıl biter, Türkiye'nin durum ne olur o şimdilik belirsiz. Ama şu bir gerçek. Türkiye'nin üzerinde kriz üzerinden oynanan oyunlar bence devam edecek. Ta ki, Türkiye kendi başının çaresine bakabilir hale gelip, borçlarını bitirdikten sonra. Ama bu dünya düzeninde borçsuz ülke yok gibi. Borç yiğidin kamçısıdır. Ne stratejistler, ne ekonomistler, ne de sosyologlar Türkiye'nin peşini bırakmazlaaarrrr. Ne krizi usta.
GERÇEK KRİZ BAZI DEVLETLERİN TÜRKİYE AŞKI...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3287
Kayıt tarihi
: 16.02.09
 
 

1969 İstanbul doğumluyum. İnternet, bilişim, belgesel ve çizgi film en büyük hobim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster