Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '06

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
492
 

Bu Mac reklamlarını gördünüz mü?

(Bu yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki linkten veya www.aplle.com/getamac adresinden reklamları izleyin)

Siyah PC ile beyaz Mac arasında son zamanlarda hoş bir savaş yaşanıyor. İsteyen buna farklı bir isim versin ama bence savaşın allahı. İş Aplle’ın işlemcide IBM’den Intel’e geçmesiyle başladı. Açıklama yeni yapılmasına karşın bu işin arkasında beş yıllık bir bakma, deneme ve görme süreci var. Şimdi dosyaları, uygulamaları ve hatta bilgisayarları karşılıklı kullanma noktasına geldiler. Yani PC üzerinde yapabildiğiniz her işi Mac üzerinde de yapabilmeye başlıyorsunuz.

Açıkçası PC World’de ilk olarak Mac OS X PC’de haberini gördüğümde işin buraya kadar geleceğini düşünmüyordum. Oranlar düşünüldüğünde, deve-kulak ilişkisinin ötesine geçen bir durum yoktu. Hala da yok ama Microsoft, internet tarayıcısı kralı tahtını Netscape’in elinden alırken de bu tür rakamlar yanıltıcı olmuştu.

Tabii, işin beni ilgilendiren tarafı başka. İTÜ’de tahtaya yazdığımız Fortran IV formüllerini randevu ile gittiğimiz bilgisayar odasında PC’ye yazarak başlamıştı bilgisayarla tanışıklığım. Tahtadaki tebeşir izini nokta sanıp yanlış yaza yaza, herkes analist kadar öğrenmişti bilgisayar kodunda neyin ne anlama geldiğini. PW diye bir programda işin raporunu yazmak, bomba imha etmekle aynı zorluktaydı. Bir paragrafı kaydırdın mı, bütün yazı kayardı ve yazıcıdan ne çıkacağını asla bilemezdin. Nokta vuruşlu yazıcıdan ne çıkacağını beklemek, ıssız adada kurtarılmayı beklemek gibi bir şeydi. Cıyaklayarak yazar, sonuna gelene kadar işin patladığını anlayamazdın.

Mac ile koptum, sonra Mac de koptu

Mac’le tanışınca koptum gittim. Sene 92-93 falan (başına Milattan Sonra 19 ekleyerek okuyun). Seçiyorsun, biçimlendiriyorsun, çıkıyor. Gül gibi sistemde başka yaptıklarımız da var ama internet hala olmadığı için bunlar bugün için dikkat çekici değil.

Sonra askere gittim; PC’de zayıfım. Bilgisayar başı yaptılar. Sene 95-96. A4’e uyarı basacağım, 56 puntoya tıklıyorum, gidiyorum çay içiyorum. Yazdır diyorum, yemeğe gidiyorum. Şanslıysam döndüğümde bitmiş oluyor. Bütün bunları başta korktuğum Windows diye bir şeyde yapıyorum; bizim Mac’teki sistemden farkı yok. Rahatım, dört tane 256 K’dan oluşan 1 MB RAM’im var. Bugün dizüstünde 128 kullanılıyor; 512 tercih nedeni; 1 GB (benimkinin 1000 katı) şaşırtıcı gelmiyor kimseye.

Askerliği bitirdiğimde, Windows’u herkes biliyordu. Mac ise olduğu yerde devam ediyordu. üç ay kadar da arkadaşa ait bir bilgisayarcıda işleri toparlamak için işe alınan ama arkasından her türlü numara çevrilen sıfatsız yönetici konumunda çalıştık. Türkiye’de işlerin nasıl döndüğünü anlamaya yardımcı oldu ama bu ayrı bir hikaye. Nasıl olsa ben ölene kadar değişmez diye bakıyorum artık buna.

İşi tekrar Mac-PC savaşına getirirsek, bilgisayarların teknik özellikleri artık sıradan kullanıcıların ihtiyaçlarının çok üzerine çıkmış durumda. Hatırlarsanız bir ara okuma yazma fakiri kişilerin bile kollarında hesap makineli elektronik saatler vardı. Ya da 20 yıl sonrasının takvimini gösterenler. Kimse de bu özellikleri hava atmak dışında kullanmazdı.

Şimdi bilgisayar da aynı duruma düşünce tarz belirleyici olmaya başlayacak. Lenovo’nun cılız bir çabası dışında PC’de yaşam tarzında getirdiği değişikliği fazlaca vurgulayan olmazken, Mac’in bana yurtdışından gelen bir e-bülteninde yer alan üç reklam işin bittiği yeri gösteriyor. Bakalım PC’ciler daha ne kadar insanlara parça listesini yazarak bilgisayar satmaya çalışacak.

Bu reklamlardan zevk alırsanız, Pirates of Silicon Valley adlı bir filmin peşine düşme yaşınız gelmiş demektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 965
Kayıt tarihi
: 04.08.06
 
 

1968 İstanbul doğumluyum. Hayatım boyunca elemelerden geçerek önce Kadıköy Anadolu Lisesi'ni, sonra ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster