Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
89
 

Bu Meclis Anayasa yapmalı mı?

Bu Meclis Anayasa yapmalı mı?
 

Başbakan Erdoğan, Memur-Sen’in iftar sofrasından muhalefet liderlerini hem kıyasıya eleştirdi, hem de eleştiri okunun temrenine 48 maddelik anayasa değişik paketi takıp fırlattı.

Muhalefet balık beyinli ya!

Oltanın ucunda ne görürse havada kapacak, zokayı yutacak!

Bu olta, yem ve zoka işini basının ünlü yazarları fark etmiyor mu?

Etmez olur mu? Bal gibi ediyor.

Ediyor da, hangi köşeye baksam, Erdoğan’ın 48 Maddelik Anayasa değişiklik paketinden sitayişle söz ediliyor; onlarda muhalefeti ters köşeye yatırmak için Erdoğan’a omuz veriyor.

Koşulsuz destek verenler gani…

Aralarında “ Atma Recep Din Kardeşiyiz” diyen hiç yok!

Aklım karıştı!

Sahi yılların köşe yazarları bu kadar çabuk oltaya takılır mı?

Bence bu işin içinde bir bit yeniği var!

Erdoğan teklifinde samimi olsa, iftar sofrasından esen rüzgarla muhalefete mesaj göndereceğine, Parti Genel Başkanlarından randevu talep eder ve desteklerini ilk ağızdan yüz yüze ister.

Bu çağrı, hem muhalefet partilerini hem de onların genel Başkanlarını açığa düşürme ve kandilde gerçekleşen kadro değişikliği gündemini gözden, dikkatten kaçırma gayretidir.

İmralı’da ki bebek katili, Murat Karayılan’ı resmen ve alenen “PKK Genel Kurmay Başkanı” atadı.

Karayılan’ın atama sonrası ilk demeci de “Sürecin ilerlemesi için ikna edilmeliyiz” ifadesi  sürmanşetten basına yansıdı.

Bu ifadeyi bir siyaset bilimci tersinden okusa ve dese ki ya ikna edilmezsen; işte o surunun cevabı Karayılan’ın zihninde saklı. 

Bu talep Erdoğan ve iktidarını açık tehdittir.

Karayılan’ın bir isteği daha var ki evlere şenlik!  

Bakın ne istiyor Karayılan “'ÖCALAN'IN SEKRETERİ OLMALI'” …

Başka emrin var mı paşam!

Şayet sekreter ihtiyacı karşılanırsa, biliyorum ki saraydan bir gecelik halvet için cariye de isteyecektir.

Koruculuğu kaldır diyecek, kaldıracaksın!

Karakol yapımına son ver diyecek, son vereceksin!

Sekreter isteyecek eli kanlı katile sekreter de tahsis edeceksin.

Ve arkasından gelecek taleplere hayır diyeceksin.

Rahmetli İsmet İnönü’nün ifadesiyle “Hadi canım sende”

Eşyanın tabiatına aykırı olur bu gelişme.

Onun için iftar sofralarından iletilen 48 maddelik Anayasa değişikliği paketi önerisi, muhalefeti açığa düşürecek olta, gündemi değiştirecek söylemdir.

Kaldı ki bu iktidarın, PKK’ya verdiği taviz,  taksim ve gezi parkı direnişine gösterdiği demokrasi dışı tepki: Türk Milletinde tepki yaratmış, infial uyandırmıştır.

Bu yüzden,  bu meclis Anayasa yapmaktan vazgeçmeli, rutin görevini yapmalı, Anayasa yapma görevini gelecek döneme bırakmalıdır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"bu meclis anayasa yapmaktan vazgeçmeli,anayasa yapma görevini gelecek döneme bırakmalıdır" demişsiniz iyi güzelde gelecek dönemin meclisinin bu dönemin meclisinden daha farklı olacağının bir garantisi var mı? Ya gelen gideni aratırsa? Yazınıza, fikirlerinize saygı duymakla beraber ben bu demokrasi yalanından hiç ama hiç haz etmiyorum. Demokrasi hiçbir zaman aklı başında, sağduyulu bir meclis oluşturamaz. Kısacası sorun bu veya öbür meclislerde değil, meclisleri oluşturan sistemdedir, diye düşünüyorum. Bu nedenle de perşembenin gelişi çarşambadan belli olur kuralı gereği bir sonraki meclisten de bir hayır beklemiyorum. Bence her şeyi bir kenara bırakıp öncelikle demokrasiyi ve siyaset kurumunu tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 24.07.2013 10:59
Cevap :
Mustafa bey Merhaba! Öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür etmek isterim. Yorumunuz yazıyı daha da anlamlı kılacak katkı sağlayacaktır. Elbette sizin kaygılarınız da yerinde, her zaman gelen gideni aratmış ki, bu söz bizim lügatimize girmiş; belleğimizde yer etmiş. Lakin ben bir daha böyle Türk kimliğini inkar eden, Atatürk adına takıntılı, Cumhuriyet çocuğu olup Cumhuriyete düşman bir meclis çoğunluğu bir daha asla olmaz diye değerlendiriyorum. Kaldı ki, basını yakından takip ettiğiniz belli ki, yorumlarınızla katkı sağlıyorsunuz. Ayrıca Güney doğuda yaşanan Kuzey Irak vari oluşumu da görmememiz mümkün değil. Bu meclis bu oluşuma göz yumarken Türk Milleti adına Anayasa yaparsa O anayasa Anayasa olmaz diye düşünüyorum. Saygılarımla.  25.07.2013 14:05
 

Bence hiç birşey yapmasınlar hatta gidip evlerinde otursunlar maaşlarını alsınlar daha zararsız olurlar...selamlarımla.

Tülay EKER 
 15.07.2013 16:40
Cevap :
Katılım için teşekkür ederim. Çok haklı olduğunuzu biliyorum. ve siz katılıyorum. Selam ve sevgilerimle.  16.07.2013 12:02
 

Anayasa yapılmalı, bir an önce yapılmalı. Adımlar sevgiyle atılmalı. Yanlız bizlerde sevgiyle atan yürek pek yok! Ölümler bitmeli yani terörden gına geldi, herkes normal ölsün. Trafik mesela! Azrail de tabi boş durmaz, işsiz kalmaz. Azrail memur değil mi? Taşeron değil! Bu ülke de öyle meseleler var ki, bir an önce halledilmeli... Halledemeyenleri hal etmeli.. Anayasa çok gecikti sonraya filan kalmasın... 550 kişi 550 tane anayasa hazırlar istese 1 tane mi hazırlanamıyo!

İbrahim ARSLAN 
 15.07.2013 15:17
Cevap :
Anayasa yapmak 3 çocuk yapmak gibi bir şey olmasa gerek! Anayasa yapacak Meclisin önce Türk Milletinin birlik bütünlüğünü koruyacak, halkını çapulcu olarak görmeyecek, Meri yasaları eşit uygulayacak gücü, aklı, ve özgürlüğü olmalı. Vatanın bir bölgesinde devlet egemenliğini PKK'nın silahlı güçlerine bırakmayı içine sindiren, Hukuku Devletin en üst makamına ulaşan için uygularken, Devlete isyan eden binlerce can alan, kan akıtan bir çeteye boyun eğenler, Türk kimliğini telaffuz bile etmekten imtina edenler Adı Türkiye Cumhuriyeti Olan bir devlete Anayasa yapmamalı. selam ve sevgilerimle.   16.07.2013 12:16
 

Merhaba...Her ne olursa olsun, bu meclis Türkiye'nin içinde bulunduğu dünya koşullarına uygun, insanın demokratik hak ve özgürlüklerini temel alan bir anayasa yapmalıdır...Bu anayasayı TBMM yapmayacak da kim yapacak? Meclis'teki iktidar ve muhalefet partileri, ülke çıkarlarını, parti çıkarlarının önüne alırsa, neden olmasın. Örneğin AKP Hükümeti, CHP'nin kırmızı çizgisi olan "başkanlık sistemini" başka bahara bırakarak bir uyuşma zemini hazırlayabilir... Bazı değişiklikler yapılmasına rağmen bu 30 yıllık anayasa toplumsal ve demokratik gelişmişliğimizin çok gerisinde kalmıştır. İnsanımızın ihtiyaçlarına yanıt verememektedir. DEĞİŞEN VE GELİŞEN TOPLUM İHTİYAÇLARINI, ANCAK BU DEĞİŞİM VE GELİŞİME UYGUN HUKUK KURALLARI VE YASALARLA KARŞILAMAK GEREKİR.ÇÜNKÜ, HUKUK İLE TOPLUMSAL DEĞİŞME ARASINDA SIKI BİR BAĞLANTI VARDIR.YASLAR TOPLUMSAL ŞARTLARIN ÜRÜNÜDÜR...Bu nedenle 30 yıl öncesinin koşulları ile hazırlanmış ve "haki renkli" kalemle yazılmış bu anayasayı toplum hak etmemektedir.

cdenizkent 
 14.07.2013 16:53
Cevap :
Merhaba! Ben Bu Meclis Anayasa Yapmalımı derken Anayasaya duyulan ihtiyaç olmadığından söz etmedim, Sizin de altını çizdiğiniz gibi mevcut Anaysa bir çok kez değiştirilmiş ilk kaleme alındığı halinden bir kaç madde dışında pek de bir şeyin kalmadığı bilinen gerçek. Altını çizmek istediğim şey Erdoğan'ın Genel Başkanlığını yaptığı AKP Türk Milletinin hassasiyetlerini göz ardı eden Türk'ün Milliği kimliğini yok sayan, Türk ismini adına almamak için direnen, Türk Milletini İslam kardeşliği kimliği altında Araplaştırmak isteyen din simsarlarının kontrolü altında. Üstelik de Genel Başkan'larına karşı fikir üretmek, uyguma kültürü de yok! BOP eş başkanına egemen güçler ne derse o da gurubuna onu empoze ediyor ve uygulatıyor. Onların Yapacağı bir anayasa bu Milletin anayasası olamaz diye değerlendiriyorum. Ben Türk'üm diyemeyen İnsanlar Adı Türkiye Cumhuriyeti olan Bir Devlete Anayasa Yapmamalı diye de düşünüyorum. Saygılarımla   16.07.2013 12:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 380
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 424
Kayıt tarihi
: 27.08.07
 
 

Karanlığın düşmanı Işık! Gecenin zifiri karanlığı, şafak sökerken yerini, ufukta yükselen Güneş Işı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster