Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '15

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
197
 

Bu okulun müdürü benim!

Bu okulun müdürü benim!
 

Aile eğitimi ve katılımı önemlidir..


Masal bu ya, memleketin birinde “anaokuluna”  ezik bir müdür atamışlar.

Hiç bir şeyden mutlu olmayan, mutlu olanları kıskanan, her zaman huzursuzluk çıkarmayı başaran, zeytinyağı misali suyun üstüne çıkan, gergin, saldırgan, mobbing yapan bu insancağız; makam ve mevkiye ulaşınca altında çalışanları keyfince itip kakabileceğini düşünürmüş.  

Düşenmekle de kalmazmış, mezun olduğu üniversitesi  bahane edip, durmaksızın çalışanlarında hata arar, eleştirir, azarlar, işyeri huzurunun b.kunu çıkarırmış.

Bunlarla kalsa yine iyi imiş; özel  hayatıyla ilgili bazı şeyleri kabullenemez, hep başkalarına suç atmakla kendini iyi hissedermiş. 

Bizim ezik müdürün sürekli, -hatta neredeyse hobi düzeyinde- bir huyu da; bir üst amirlerine yaranma telaşı içinde çalışanları hakkında sözlü ihbarlar, tutanaklar düzenleyip koştura koştura amirlerine yetiştirmesiymiş.

 

Efendiiiim... Günlerden bir gün bizim ezik müdürün okuluna daha önce birlikte çalıştığı, ekmeğini yiyip suyunu içtiği, “abla” dediği bir arkadaşı atanmış.

Abla;  ilkokuldan sonra kız sanat, kız meslek, önlisans ve meslek hayatıyla 39 yılını okulöncesine eğitimine vermiş biriymiş. Ama ablanın bir kusuru varmış, “sürgün “ öğretmenmiş.

Bizim ezik müdür bunu bilirmiş, ilk günden itibaren “seni bu okula ben getirdim, benim sayemde köyden kurtuldun” demeye başlamış.

Abla, nasıl o okula geldiğini biliyormuş ama sabırla susup mahkemesinin sonucunu bekliyor, tahammül edip çalışıyormuş.

Günlerden bir gün, “ablanın” bir velisi, diğer çocuğunu kardeşinin sınıfına misafir koymuş, gitmiş.

Aşağıda izin veren “ezik müdür” veli gidince, “ablanın” sınıfına çıkmış. “Bu çocuk kayıtlı değil, burada ne işi var? Bu okulun müdürü beniiiiiiiim!!!!” diye bağırmış. Tam dört defa gitmiş-gelmiş; “Bu okulun müdürü beniiiiiiiim!!!!”, “Ben Haccettepe mezunuyuuuuuum”, “ Seni bu okula ben aldıııııııım”, “Benim arkamda Milli Eğitim vaaaaar” diye çocukların içinde bağırmış – azarlamış.

Abla, korku-heyecan- panikten başlamış ağlamaya.. Kendini okulun dışına atmak istemiş.

Fakat, okulun dış kapısının tek olan anahtarı da bizim ezik müdürde değil miymiş!

Neyse..Bağırtıyı duyup bir köşeye sinen hizmetli kapıyı açmış “abla” dışarı çıkabilmiş.   Morali bozulmuş, gitmiş doktora iki gün iş göremez raporu almış.

Dedik ya bizim “ezik müdürde” hobi düzeyinde şikayet merakı var. Hani derler ya,  yememiş, içmemiş, nereye gitti benim öğretmenim? Düştü mü, kaldı mı? sorup soruşturmamış. İki tane itip kaktığı personelle tutmuş tutanağı, hızır gibi yetiştirmiş amirlerineee...

Tutanakta,  ablanın “Mesai saatleri içinde okul idaresine ve nöbetçi öğretmen mazeret bildirmeden okulu kasıtlı olarak terk ettiği” yazıyormuş.

Amirler, “İyi de abla kasıtlı olarak neden okulu terk etti, ne oldu? “ diye tabi sormamışlar. Sorsalar ne olacaktı ki?  “Habbeyi kubbe yapmakta” pek mahirmiş ezik müdür.

Masal bu ya, iki gün iş göremezlik raporu olan ablaya ceza kesilmiş, ezik müdür ise terfi üzerine terfi almış.

“Abla” ezik müdürü Allaha havale etmiş.”Bu insanlar, gece yastığa kafalarını koyduklarında nasıl huzur buluyorlar, sürekli içten pazarlık ve hesap yapmaktan nasıl yorulmuyorlar anlayamıyorum “ diyormuş.

Hatta, “Yazııııık en çok yine kendilerinden ‘kendileri ‘ çekiyorlar-çekecekler “ diyormuş.

 

Şimdi, masaldan çıkıp gerçek hayata gelelim.

Abla Öğretmenin başına gelen iş nerden başladı? “Bir kardeşin, kardeşinin sınıfında misafir kalmasından.”

İl  Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul ve kurumlarda uygulanmak üzere belirlenen projelerden biri:  Benimle Oynar Mısın?

“ Benimle Oynar Mısın?” da amaç; Okulöncesi eğitimine aile katılımını sağlamak.

MEB  Okul öncesi  Programın Temel Özellikleri de aynı şeyi söylüyor; Aile eğitimi ve katılımı önemlidir.

“Aile katılımının” gerekçesi ve önemi şu; “Anne babaların çocukların gelişim ve eğitimlerine katkıda bulunmalarını için organize edilmiş etkinlikler bütünüdür. Okulöncesi eğitim programları ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, aileler tarafından desteklenmediği sürece etkili olmamaktadır.”

Annesi, babası, kardeşleri, dedesi, ninesi, halası, amcası, teyzesi, kuzenleri... değil mi?

Anaokulu müdürüüü...!

Yaz, Google’a , “okul öncesinde aile katılımının önemi”;  0.19 saniyede karşınıza 285bin sonuç çıkıyor!!! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 686
Kayıt tarihi
: 13.10.07
 
 

1959 Sinop Bektaşağa Köyü doğumluyum. Yaşamda, anlaşılacak bir şeyi olanlara ve bunu öğreti yapan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster