Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '17

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
170
 

Bu oranlar sistemi değiştirdi ama CHP genel başkanını değiştiremedi!

Bu oranlar sistemi değiştirdi ama CHP genel başkanını değiştiremedi!
 

internetten alınmıştır


Dün (Salı) günü CHP Meclis grubunda konuşan CHP genel başkanı, hayır oylarının yüzde ellinin üzerinde çıktığını söyleyerek zafer kazanmış kumandan gibi verdi coşkuyu...

Yani, yüzde 48 küsürlük oran nasıl yüzde 50 olarak kabul edildi anlaşılır gibi değil...Sayın Kılıçdaroğlu, galiba "dağdaki çoban" muhabbetini gerçek sanıp oradan haraketle hesaplamalar yapıyor.

Mühürsüz oylar polemiği de aslında CHP genel başkanının kendini kurtarmasına yarayacak...Yoksa bu konuda son karar mercii olan YSK'nın verdiği kararın değişmesi mümkün değil...

Zaten, iki tana sandık kurulu üyesinin belki kasten, belki de aptalca yaptığı hata yüzünden binlerce insanın oyunun ziyan edilmesi haktan reva mıdır?

Sonra bu oylarının tamamının Evet olduğunu kim biliyor?...Kaldı ki ister Evet olsun, ister Hayır olsun önemli olan vatandaşın iradesine saygı duyarak, görevlilerin hatası yüzünden yok sayılmamasıdır.

Üstelik Yüksek Seçim Kurulu daha önce de defalarca bu yönde karar vermiş ve mühürlenmesi unutulmuş zarf ve pusulaları geçerli saymıştır.

Burada yapılan aslında kendini kurtarma kavgasıdır...Artık dünya alem biliyor ki, bu referandumda tüm Avrupanın Hayır yönünde desteğine rağmen Türk Milleti yeni sisteme Evet demiştir.

Öyle sanıyorum ki, CHP yönetimi bu itirazları bir kaç gün gündemde tutacak böylece kendi başarısızlıklarını unutturacaklar ve CHP'nin başında olmaya devam edecekler...

Evet tarafı devlet desteği aldı, iddiası da aslında bu mağlubiyetin sancılarını giderme adına ortaya atılmış temelsiz iddialardır...Hangi seçim olursa olsun, elbette bir yanda iktidar(devleti işleten) bir yanda muhalefet olacaktır...Burada imkan kullanma lafı yersiz ve gerçeksizdir.

Kaldı ki, Hayır tarafının anlatacağı, izah etmesi gereken bir şey yoktu...Zaten onlarda sadece "Tek Adam" diyip durdular...Oysa, Evet tarafı 18 Maddenin ne getirdiğini bunlar hakkında hiç bilgisi olmayan halka anlatmak zorundaydı.

Seçim sonuçlarına bakınca bunun tam olarak anlatılamadığı da ayan beyan ortada...Yani üç aylık süreçte Millet yüz yıllık uygulamayı değiştirecek sistemi anlamakta zorlandı..Buna rağmen Tayyip Erdoğan'a ve Hükumete olan güvenleriyle yeni sisteme geçit verdiler.

Eminim ki, önümüzdeki süreçte, yeni sistem daha netleşip gerekli kanunlar da çıkarıldıkça millet, Evet demekle ne iyi yaptığını daha iyi anlayacaktır.

Sonuç olarak: Yüzde 51:4 Evet ve Yüzde 48.6 Hayır oranı eski sistemi ( ve eski Türkiyeyi) değiştirmiştir ama sekizinci yenilgisini alan CHP genel başkanını değiştirememiştir.

Vesselam!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

http://usiad.net/index.php?option=com_content&view=article&id=955%3Aprof-dr-cihan-dura-yazd-yabanclara-toprak-sat-uezerine-goezlemleri&catid=37%3Abildiren&Itemid=72 okumanızı tavsiye ederim.

mehmet binlik 
 27.04.2017 9:54
 

Bankacılıkta yabancı payı giderek artıyor Garanti Bankası'nın satışıyla bankacılıkta yabancı payı yüzde 44.5'e çıktı. Bir satışta daha piyasanın çoğu yabancıların eline geçecek.İnternet Ortamından alınmıştır.Eleştiri değildir.

mehmet binlik 
 26.04.2017 17:36
Cevap :
Türkiye'ye yabancı sermayenin akın etmesi, Türkiyenin geleceğinin parlak olduğunu görmelerindendir..Elin adamı geleceği belirsiz ülkelere parasını yatırmaz..Yani bunlar hep iyiye şaret Mehmet bey..  27.04.2017 13:38
 

Sigorta sektöründe şu anda faaliyet gösteren 37 hayat-dışı, 19 hayat-emeklilik ve 4 hayat şirketi olmak üzere toplam 60 sigorta şirketi bulunmaktadır. 2015 yıl sonu itibariyle Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) %1.6’sına karşılık gelen prim üretimine sahip sigorta sektöründe yabancı sermayenin payı %72 seviyelerine ulaşmıştır. Sektörde en yüksek sermaye yapısına %23 oranı ile Fransa orijinli şirketler sahiptir. Fransa’yı %17 oranı ile Alman şirketleri takip etmektedir. Borsaya açık payın %4 olduğu sektörde yerli sermayenin payı %23 seviyelerine kadar gerilemiştir.İnternet ortamından alınmıştır.Eleştiri değildir.Bilgi amaçl

mehmet binlik 
 26.04.2017 17:35
 

Ucuzlamayacak diyen yok ki Ali Bey,İthalat yap gümrükleri sıfırla bu sezonu çöz.Ya gelecek sene?Ya Öbür seneler?Sorunları Üreterek değil.Hazır alarak daha ne kadar çözeceğiz?

mehmet binlik 
 23.04.2017 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1563
Toplam yorum
: 4119
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 755
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster