Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
236
 

Bu Reklamı, Hep Seyrediniz

Bizim iç dünyamızdaki yürek bağına bahar geç gelir. Zemheri soğuklardan dolayı umutlarımız havada, gözlerimiz yolda kalır.

Rüzgâr umutlarımızı alıp götürmez ise, zarardan sonra geriye kalan bizim için sermayedir. 

Bahar hep nazlıdır, geç geldiği gibi basmaklarını kademinden çıkarmaz, asasını elinden düşürmez, mola vermeden acilen çeker gider.

Bahar böyle çabuk gidince biz ne gülden, ne bülbülden bir şey anlamayız. Lale, sümbül, mormenekşe bizden ırak olur. Çileli kardelenle baş başa kalırız. Ne de olsa çileli kardelenle birbirimize yakınız.   

Özümde yarışa giren, birbirine üstünlük sağlamak için her türlü çareye başvuran ve çocukları kendi yarar amellerine alet eden reklamlara karşıyım.

Ne çare ki “ çok sevdiğim, derinden saygı duyduğum ve bir tarihte reklam camiasında da görev yaptığını bildiğim bir dostun yüzünden” artık reklamlar için yazı yazmamaya karar verdim.  

Peki, neden Reklamlara karşıyım.

Televizyonda haberler, spor ve hayvanlar âlemi olarak toplam 22 kanalı sıralamış durumdayım. Dizi, mizi seyretmem, başka hiçbir kanal bilmem.

Sizlerde vakıf olmuşsunuz öyle bir anda reklamı araya koyuyorlar ki kanaldan vazgeçiyorsunuz.

Kumandayla diğer 22 kanallardan birine geçmeye devam ederken. İnanın peş peşe on dört kanalda da aynı anda reklam var. Bu durum insanı TV seyretmekten bıktırıyor

Peki, bunu niye yazdın diyeceksiniz.

Bunu yararlı reklam sınıfında olduğu için yazıyorum. TV nu açarken benim 22 kanalda bu reklam varsa hep bu reklamı seyretmek istiyorum.

Bilindiği üzere çeşitli Bakanlıklarca hazırlanan Kamu Spotu ya da zorunlu yayın tanıtım gösterileri yayınlanmakta. Böyle yararlı reklamları hazırlayanlar güzel düşünmüşler

İşte onlardan biri özellikle insanı insanlık sınırına davet ediyor, hem duygulandırıyor, hem de derinden derine düşündürüyor.  

Sizde bu yazı ile o reklamı tanıyacaksınız ve eminim sizde artık devamlı o reklamı izlemek istersinizi ve duygulanırsınız.

Hani yaşları yarım asrı geçmiş, saçları, sakalları beyazlaşmış, bakışları ve duruşları Rahmani, karşı karşıya iki esnaf.

Sabahın seherinde Besmele ile dükkânlarını açıyorlar, gözleri gelip geçenlerde Allah’ım bir velinimet gelip bir şeyler alsa da siftah yapsak diye düşünen iki insan.

Makamın kapıları açık ve dilek kabul olunca bir velinimet gelip tel örgü alıyor, ücretini ödeyip memnuniyetle gidiyor.

Esnaf ise sattığı malın karşılığında velinimetten aldığı parayı yüzüne sürüyor şükrediyor, memnuniyetini ifade ediyor.

Biraz arayla yeni bir müşteri aynı esnafa geliyor, bir başka ihtiyaç alacak.

Esnaf müşteriye güzel bir anlatımla ” İstediğiniz o malzemeyi karşımızdaki esnaf kardeşimizde satıyor, ben siftah yaptım, onunda siftah yapması için o malzemeyi ondan alırsanız memnun olurum” Diyor.

İşte insanlığın önemli vasıflarından biri bu kamu spotunda insanlara örnek olarak gösteriliyor.

Ah nerede, böyle düşünen, böyle şükreden, komşum aç yatarken ben uyuyamam diyen var mı? 

Güzel ülkemin hemen, hemen her ilinde, fırıncı, fırıncı bitişiğinde, patis eri, patis erin karşısında, manav, manavın kenarında “ Ben kazanacağım, sana yedirmeyeceğim” der gibi. sevgiden, saygıdan, insani vasıflardan uzaklaşıyorlar.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba sevgili Mehmet Burakgazi, Bir zamanların "ahi" geleneği. Şimdi ise bir müşteri için esnaf birbirine giriyor. İnşallah bir gün gine olur. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 22.03.2019 16:11
Cevap :
Kıymetli İzmirli doksanyedi: Ahilik bir değerimizdi o değeri unuttuk. Yorumunuzda yazdığınız üzere bir müşteri için birbirine giren esnaf,Sana yedirmeyeceğim diyen esnaf,sahte mal üreten tüccarlarla yaşıyoruz.İşte ondandır hiç ileriye gitmiyor hep geriye gidiyoruz. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   22.03.2019 20:33
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Reb bana hep bana diye bir söz vardır. İnsanlar doyumsuz sadece benim olsun ben kazanayım başkaları ne olursa olsun felsefesinden vaz geçmek gerek. İnsanlar saygılı merhametli inançlı olmalı.Güzel bir paylaşım canınıza sağlık.Selam sevgi ve saygılar, AnKara'ya yeni geldim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.03.2019 22:09
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi: Dile getirdiğim kamu stopu elbette bize geçmişteki değerlerimizi hatırlatıyor.Lakin biz değerlerimizi tek, tek yitirdik.Açgözlü olduk. Birlikte yardımlaşarak yaşamayı terk ettik. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  22.03.2019 20:29
 

Eski alışkanlıklar bunlar sevgili arkadaşım... Osmanlı "Ahi teşkilatı" bu yaklaşımları kullanırmış hep... Yanındaki esnaf siftah yapmamışsa o esnaf alışverişi ona önerirmiş... Çok güzel ve yaralı bir yazı sizi kutlar teşekkürlerimi sunarım:)

Halil Güven (Sökeli) 
 21.03.2019 10:56
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli: Maalesef esnafımızda, tüccarlarımızda ve sair insanlarımızda yardımlaşma düşüncesi zayi olmuştur.Ahilik tarihe karıştı onu düşünen yok.Böylece değerlerimizi bir, bir kaybediyoruz. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  22.03.2019 20:27
 

Reklam nedir? Sadece satmak için sunulan görsellik mi? Yoksa savaşmak için bencilliği öğreten öğretmen mi? Reklam ağı çok geniş ve insana dört koldan saldırı var..karadan denizden havadan peki korunaklı zırhlarını giyen kaç kişi var? Kaç kişi oltaya takılmadan yüzüp kendi isteğine ulaşmış? Özgürce kaç kişi evini şekillendirdi? Reklamın iyisidir kötüsüde olmasın ki özgürlük içimizi yeşillendirsin ...saygılar

jale kasap 
 21.03.2019 10:12
Cevap :
Kıymetli Jale kasap; yazımızın muhteviyatında dile getirdim.Reklamlara karşıyım.Kamu stoplarından bazıları ise yararlı diyorum.Esas konu sabah siftah yapan esnafın müşterisini siftah yapmayana yönlendirmesi insani açıdan gözümde çok önemlidir sayıyorum.Bu zamanda böyle esnaflar tükendi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum..  21.03.2019 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1989
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster