Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
562
 

Bu rüyaları ne zamana kadar göreceğiz?

Bitlis'in bir köyünde toprak-taş bir yolun üstündeyim. Bir aile göç ediyor. Kamyonun üstünde dağılmış eşyalar, kitaplar... Soruyorum. "Nereye gidiyorsunuz?"

"İstanbul'a" diyor kadın.

"Neden" diyorum, biz sizi burada koruyoruz.

Cevapmış gibi dağdan bir gürültü geliyor. Dönüp sarp dağa bakıyor, sarı otlar yer yer yeşilimsi dikenler arasında ilerleyen bir avuç terörist. Allah kahretsin köyde tek başımayım. Hemen yardım çağırıyorum.

Gözüm açtım, henüz sabah olmamıştı. Lacivertimsi bir karanlık süzülüyordu pencereden içeri. Böyle rüyalar daha kaç Türk gencinin ruhunu tahrip edecek? Buna bir son verin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lozan’da Türk heyetine azınlıklar konusunda en büyük destek Meclis’teki Kürt temsilcilerden gelmişti. Bitlis milletvekili Yusuf Ziya Bey’in, 3 Kasım 1922'de Meclis kürsüsünden yaptıkları konuşma; “Avrupalılar diyorlar ki: ‘Türkiye’de yaşayan azınlıkların en büyüğü, en kalabalığı Kürtlerdir.' Bendeniz Kürdoğlu Kürdüm. Binaenaleyh bir Kürt mensubu olmak sıfatiyle sizi temin ederim ki Kürtler hiç bir şey istemiyorlar. Biz Kürtler vaktiyle Avrupa’nın Sevr paçavrası ile verdiği bütün hakları, hukukları ayaklarımız altında çiğnedik ve bütün manasıyle bize hak vermek isteyenlere iade ettik. Nasıl ki Elcezire Cephesi’nde çarpıştık. Nasıl ki, Türklerle beraber kanımızı döktük, onlardan ayrılmadık ve ayrılmak istemedik ve istemeyiz. Binaenaleyh sözüme son verirken muhterem heyetinizden rica ederim ki, azınlıklar mevzuubahis edildiği zaman Kürtlerin hiç bir talebi olmadığını ve Kürtlerin kanaatine tercüman olarak buradan söylediklerimi söylesin ve iddia etsin. Türk Kürt tek vücuttur." Sağlıcakla

Canmehmet 
 30.07.2010 18:29
Cevap :
Katılıyorum. Paylaşımınız için teşekkür ederim.  01.08.2010 20:07
 

Değerli Altun, aşağıda bilgi için yaklaşık 90 yıl evvel Mustafa Kemal Paşa'nın Dersimli Esat Bey’e yazdığı mektup ile Bitlis Milletvekili Yusuf Ziya Bey’in Mecliste yaptığı konuşmanın içeriği gönderilmektedir. Önce Mustafa Kemal Paşa’nın mektubu; –“Efendim, 10 Teşrin-i evvel 1335 tarihli bir mektubunuz vasıl oldu. Vatanın geçirmekte olduğu şu tarihi hayat ve memat (ölüm) anında mukadderatı (kaderi) yekdiğerini tamamen merbut (bağlı) ve öz kardeş olan Türk ve Kürt arasına düşman parasıyla nifak (fesat) sokmaya çalışan ve kendi din ve vatanı aleyhine uğraşan edani (kötü kişiler) her türlü nefrete sezadır. Zat-ı alileri gibi kıymetli vatanperver zevatın, himmet ve gayretiyle bu gibilerin tesvilatına (aldatmasına) meydan bırakmayacağı şüphesizdir. Teşkilat-ı vesaire hakkında ita buyrulan malumata teşekkür eder, bundan böyle Dersim ahvali hakkında istihsal buyrulacak malumatın yazılmasını rica ederim efendim. M. Kemal. Kaynak; http; ://www.ntvmsnbc.com/news/351480.asp

Canmehmet 
 30.07.2010 18:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 24.05.09
 
 

15 Haziran 1991'de Türkiye'nin doğu illerinden eşsiz Van Gölü'nün batı kıysına hakim olan ama göl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster