Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
265
 

Bu sağlık hizmeti verimli midir?

Bu sağlık hizmeti verimli midir?
 

Soru ile başlayalım; İl Sağlık Müdürü olsam. Hani faraza dedim. Çocuğumu bir günde kaç hastaya bakmış doktora götürürüm?

a)On beş…

b)Otuz beş…

c)Yetmiş dört…

d)Yüz yirmi sekiz…

e)Yüz elli ve üstü…

Soruyu sordum cevapta benden çünkü faraza(mesela, öyle değil de öyle kabul edilme) İl Sağlık Müdürü benim ya öyle ise cevaplıyorum (e) şıkkı.

Peki, siz olsaydınız hangi şıkkı tercih ederdiniz?

Avrupa standartları bir doktorun yirmi dört saatlik zaman zarfında(olağan üstü haller hariç) azami yirmi üç hastaya tam anlamı ile baka bileceğini bildirirken hadi Türkiye koşulları elli olsun.

Ama Antalya ili Finike ilçesi Devlet Hastanesinde çocuk doktoruna giderseniz kesinlikle yüz üstü rakama hazır olun.

Sebep; Demre Devlet Hastanesinde görevli çocuk doktorunun tayini Antalya’ ya çıkıyor. Demre Hastanesine çocuk doktoru gelmediği için en yakın hastane olarak Finike Devlet Hastanesinde bulunan iki çocuk doktorundan birisi Demre’ye on beşer günlük dönemlerle görevlendiriliyor.

Toplam yerleşik nüfusu kırk beş bini geçmiş, civar ilçelerden muayene için gelinen bir ilçe de tek çocuk doktoru göreve devam ediyor. Onunda olağan halde hasta sayısı bu rakamları buluyor.

Elbet Demre ilçesi de çocuk doktorsuz olmamalı.

Faraza ile başladık devam edelim, faraza İl Sağlık Müdürü olarak doktor tayin işlemindeki planlamayı önce Demre’ ye tayini çıkan çocuk doktorunu gönderir sonra Demre deki tek çocuk doktorunu Antalya iline alırdım.Ya da geçici görevlendirmeleri farklı kaynaklardan sağlardım.

Böylece çocuğumu da (e) şıkkına bırakmaz ve hastaların biraz daha verimli muayene olarak doğru teşhis ve doğru tedavi görmesine yardımcı olmanın huzuru olurdu içimde diye düşündüm. Tabiidir ki düşünmekle kaldım.

Yalnız bildiğim bir gerçek var.

Efendim hiç ihmale gelmiyor sağlık ve unutulmamalıdır ki; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. “ Muhibbi (Kanuni Sultan Süleyman) demiş, bir zamanlar dünya ya hükmeden.

Ben bildirdim, umarım yetkililer de bir çözüm üretir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 820
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster