Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1112
 

Bu satranç oyunu kim kazanacak,İran mı,Suudiler mi?

Bu satranç oyunu kim kazanacak,İran mı,Suudiler mi?
 

Görsel alıntı


Suudi Arabistan aralarında Suudi vatandaşı 54 yaşındaki Şii din adamı Ayetullah Nemr el Nimr’in de bulunduğu 47 kişiyi idam ettiğini duyurdu.

Şeytanı hamile bırakan İran kuklası Irakla birlikte ateş yaktı, ateşin üzerine benzin dökerek ateşi alevlendirdi ve Suudilere seslendiler.

Ey Suudiler, siz bizim fikirlerimizi savunan, Ayetullahımızı nasıl idam edersiniz. İlahi adalete hesap vereceksiniz. Bu karar siyasi bir karardır, size pahallıya mal olacak dediler.

Bu iki devletin de sicilleri bir nokta hariç hemen, hemen aynı.  

Biri Şii yönetimle yönetiliyor Sünnileri idam ediyor, biri Vehhabilik mezhebine bağlı onlarda Şiileri idam ediyorlar. Yani her iki ülke dede idam var.  

Biri Şiilere göz açtırmıyor, diğeri Sünnilere acımıyor. İran ile Suudi Arabistan arasında sular durulmuyor.

Suudiler İran içişlerimize karışıyor diye İranlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunda ve 48 saat süre verdi.

Suudiler bununla da yetinmedi yanlarına komşu devlet Sudanın da aklını çeldi ve Sudan da aynı yönde bir karar aldı.

Şii Nemr Suudi Arabistan’daki Katif kentinde 1958 yılında dünyaya geldi. Nemr Şiilerce Ayetullah olarak nitelendiriliyordu.

Şiilerin yokluğunda yaşadığı Katif de 2011 yılında düzenlenen gösterilere destek verdi ve Cuma hutbesinde Şiilere yapılan baskıları eleştirdi.

 Peki, Suudi Arabistan Şeyh Nimr el Nimri’ yi neden idam etti.

Nemr 2011 yılında Bahreyn’deki gösterilerle eş zamanlı Katif kentinde düzenlenen rejim karşıtı protestoları yapıldı.

Bu protestoların ardından ” Nimr el Nimri Protestolara teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek, ateş açmaya çalışmak” gibi suçlarla gözaltına alındığı sırada kaçmaya çalıştı yaralı olarak yakalandı ve 2013 yılından itibaren yargılanıyordu. 

Mahkeme kararında El Nimr’in yönetime itaatsizlik, güvenlik güçlerine ateş açma, düzen bozma, ulusal güvenliği tehlikeye sokma ve kardeş bir ülkenin ( Bahreyn) işlerine bulaşmakla suçladı.

Esasında Suudi otoriteleri ülkenin doğusunda ve Bahreyn’de meydana gelen olaylarda İran’ın parmağının olduğunu bidayetten beri söylüyorlardı.

Mahkeme El-Nimr’in idamına karar verdi ve idamın çarmıha gerilerek yapılmasını istedi. Suudi Arabistan da çoğu idam başın kesilmesiyle yapılıyor ( Çarmıha germekten kasıt kesilen başın ve bedenin kamuya sergilenmesi demektir)

Batıda İran yanlıları ise mahkeme kararının Şii protestolarını kışkırtmak için verildiğini söylediler. Bu karara karşı reaksiyonların yüksek olduğunu, bu konuda yürüyüşlerin yapılacağını ve durumun gergin olduğunu bildirdiler. ( Fehim Taştekin ve Haberler.com )

El-Nimr Şiiler için eşit hakların talep edildiği 2011 yılındaki protestoların kilit ismiydi. Suudi Arabistan da yürüyüş ve protesto yapmak yasak.

Suudilerin muhafazakârları Şiileri Rafizi olarak görüyorlar. Sözde Şiilerin kestikleri yenilmez çünkü onlar necistir.

Şii kadınlarla evlenilmez çünkü onlar Müslüman değiller, Suudi Arabistan mahkemelerinde Şiilerin şahitliği geçerli sayılmaz çünkü takiyye yapabilirler.

Yine bildirildiğine göre Suudi Arabistan’da idam cezası kaldırılacak Kral Selman’ın boynuna onur ve iftihar madalyası takılacak.

Şeyh Nimr’in Suudilerin Müslüman kardeşler için çıkardıkları yasa ile idam edildiği söyleniyor.

Bütün bunlar her iki ülkenin mezhep ayrılıkları yüzünden olduğu açık. Olanlar ise iki toplumun insanlarına oluyor.

Bir başka önemli konu ise Beyaz ayının ( Rusya’nın ) ve büyük şeytan ABD nin hangi tarafta yer alacağı. Irak’ın ilk gün gibi ateşi körükleyip körüklemeyeceği

Peki, biz ne yapmalıyız.

Şii insanlarına Rafizi ve Necis diyen, Şiilerin kestikleri ve pişirdikleri yenmez, şahitlikleri kabul olmaz, kadınları ile evlenilmez diyen bir ülke insanlarından bize hayır gelmez.

Biz sunileri ezen yakından uzak durmalıyız, Şiileri yakan uzaktan da çok ırak olmalıyız.

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulacağı bildirilen “ Anti-Terör” Koalisyonuna paraşütle atlamamalıyız. Yeri, zamanı ve zemini akılda tutmalıyız.

Arzu edilmez ancak arzu haricinde bir olay zuhur ederse geçmişteki Yemen faciasını akıldan çıkarmamalıyız. Bu satranç oyunu uzaktan seyretmeliyiz.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bi kirli savaş Türkiye'yi de içine almazsa iyi olur. Çünkü kurt dumanlı havayı sever..

Abdülkadir Güler 
 10.01.2016 18:48
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Abdülkadir Güler: Bu pısırık devletleri temsil eden böyle görevliler kirli savaşlarında müsebbibidir.Aç kalan, aşısız kalan, zeytin yaprakları yeyip zehirlenen çocuklar onların değil.Onlar tatillerine devam ederler.Dünya çocukların ne hali varsa görsünler.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  10.01.2016 22:44
 

Mehmet abim, bu çatışmalara satranç oyunu demek biraz iyimserlik olur, göstere göstere düpe düz kanlı bir vuruşmanın yansımaları bunlar, güya güce ve egemenliğe sahip olmak için emperyalist kışkırtmalarla hamleler yapmak denilebilir buna. Bu coğrafyanın tipik sosyal hareketleri ve ilişkileri, hiçte yadsımıyoruz. Eline dimağına sağlık selam ve saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 10.01.2016 9:40
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın Nizamettin BİBER: Bunlar asırlardan beri birbirleriyle böyle dalaşırlar. Satranç oynamaktan ileri gitmezler.Güç gösterisini severler.İslamiyete ve Müslümanlara zarar vermekten zevk alırlar.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  10.01.2016 18:04
 

İslam dünyası aldı başını gidiyor hele şu diyanetin son açıklaması beni hasta etti Mehmet Bey.Atalarımızın kemikleri sızlıyordur.Müslümanlığı zedeliyorlar çok üzücü.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 09.01.2016 21:14
Cevap :
Kıymetli Şennur : İran ve Suudi Arabistan ezelden beri birbirine kinli, nefretli söz ve söylemlere devam ediyorlar.Hangisi haklı, hangisi haksız derseniz ikisi de haksız. Biri gayrı, diğeri ayrı rehber peşinden koşuyorlar. Bu yaptıkları İslama ve gerçek Müslümanlığa zarar veriyor.Bu oyunun kazananı olmayacak, Müslümanlarda ayrı, ayrı bölünmelere neden olacaktır.Yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.   09.01.2016 22:16
 

Mezhep görüş ayrılıklarına her zaman karşı olmuşumdur. Kabul ettiğimiz din İslamiyet, tek ilah Allah ve tek peygamber Hz Muhammed.(S.A.V.) Mezhepler bölücülükleri oluşturuyor. İran ile Suudiler arasında bir takım blöfler duyulsa da, çok büyük bir yangına (üçüncü dünya savaşına)sebep olacak kıvılcımı her iki taraf da göze almaz dolayısıyla santranç oyunu başlamayacak değerli kardeşim, selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 09.01.2016 16:37
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Bu iki ülke bidayetten beri İslamiyette kabul edilmeyen sözde mezhepler yüzünden birbirleriyle yarışıyorlar.Bu iki ülke Müslümanlara zarar veriyor. Satranç oyununu kazanan olmayacak. Dünyadaki Müslümanların huzurunu bozmaya neden olacak.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.   09.01.2016 20:14
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster