Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
400
 

Bu sefer ilk 10'a giremedik!

Bu sefer ilk 10'a giremedik!
 

İstanbul Dünya'nın en pahalı şehirleri sıralamasında 58. sırada


Ekonomi ile iş alanlarında araştırmalar ve analizler yapan "Economist Intelligence Unit"in (EIU) Dünyanın En Pahalı şehirleri üzerine yaptığı araştırmanın sonucunda İstanbul Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında 58. Sırada.

Buna Göre, İstanbul'da yaşamak Miami, Bangkok, Lizbon ve Pekin gibi şehirlerde yaşamaktan daha pahalı, Atina, Bogota, Washington ve Manchester gibi şehirlerde yaşamaktan ise daha ucuz.

Aslında Geçen sene ilk 10'a daha yakındık. Geçtiğimiz sene 28. Sırada yer alan İstanbul, kur farkından dolayı 30 sıra gerileyerek bu yıl 58'inci sırada.

Her yıl yayımlanan rapor, 93 ülkede 140 şehirde 160 ürün ve servisin fiyatlarının karşılaştırılmasının ardından kaleme alınıyor.Avro bölgesindeki krizle birlikte, İsviçre Frangı değer kazandı ve bu nedenle ilk sırada İsviçre'nin Zürih kenti yer alıyor.Son sırada ise Pakistan'ın Karaçi şehri yer aldı. Dünyanın en ucuz  diğer şehirleri ise şöyle: Karaçi, Mumbai, Tahran, Yeni Delhi, Cidde, Panama City, Katmandu, Cezayir, Dakka ve Muskat. Amerika'nın en pahalı şehri, New York Bu sene 14. sırada yer alıyor.

Dünyanın En Pahalı şehir sıralaması ise şöyle : Zürih, Tokyo, Cenevre, Osaka, Oslo, Paris, Sydney, Melbourne, Singapur ve Frankfurt.

Oysa ki istanbul'da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki, Türkiye açısından bakıldığında İSTANBUL, Türkiye’nin en pahalı kenti. O zaman pahalılıktan bu kadar bahsedip içimizi karartmışken bir fıkra ile durumu kurtarmak istiyorum.


*** Bir Fıkra***

“Ahmet be, ne olacak bu pahalılık?”
“Ne var? Hangi pahalılıktan söz ediyorsun?”
“Benzin fiyatları fena fırladı.”
“Otomobilin mi var?”
“Ne otomobili sen de. Yeni bir çakmak aldım..”

twitter/markamarka34

marka-marka.org

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1521
Kayıt tarihi
: 13.01.12
 
 

Merhaba,  Hakkımda bilgi vereceğim bölümler  en zorlandığım bölümlerden birisidir her zaman. Oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster