Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
403
 

Bu seferki Nobel Yaşar Kemal'in

Bu seferki Nobel Yaşar Kemal'in
 

Yaşar Kemal, edebiyat dünyasının duayeni. Dünyada en çok tanınan, sevilen ve kitapları bir çok kez yabancı dillere çevrilmiş yazarımız.

O' nun ilk okuduğum kitabı Sarı Sıcak'tı. Bir öykü kitabı olan bu kitabı elimden bırakamamıştım. İnsanları öyle bir anlatmış, çevreyi öyle betimlemiş ve insanların düşünce tarzlarına göre kahramanlarının düşünüş biçimlerini öyle yansıtmış ki okuyucuya. Gerçekten de tam bir uyum içinde insanlar. Çelişki yok. Her şey o kadar doğal ki. İnsan okurken, kendini öykünün içinde buluyor, olayın geçtiği çevrede yaşıyor.İnce memed, Hüyükteki Nar Ağacı, Yılanı Öldürseler daha nice nice eserler, hepsi de büyük başarılara imza atmış eserler. Zülfü Livaneli de "Yer Demir Gök Bakır"ı film yapmıştı zamanında. O film de ödüller aldı. Anadolu'nun -özellikle de çUkurova- fakirliğini, içtenliğini, bazen kendi aralarındaki çekişmelerini, ağaların, muhtarların halkı kandırıp sömürmelerini Yaşar kemal kadar güzel ve etkileyici anlatan bir yazar daha yok Türkiye'de. O!nun romanlarını okurken insan yarı düş, yarı gerçek ve yarı hayaller içinde esrikleşir. Hiç Anadolu'da yaşamamış, hiç köy kültürü bilmeyen bir insan Yaşar kemal'in bir romanını okusa, o anda o köyde, beldede yaşamış gibi olur.

Neden, Nobel Yaşar Kemal'e verimedi ki... Orhan Pamuk O'ndan senelerce sonra ortaya çıktı. Ve O'nun kadar edebi gücü de yok. Bence, bu seferki Oskar Yaşar Kemal'in olmalı. Keşke, bu konuda söz sahibi olanlar girişimde bulunsalar. En azından aday gösterilse. En az edebiyat adamları kadar güçlü bir edebiyatçımız yaşar Kemal.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 309
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 377
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

yok yok yok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster