Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '14

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
3839
 

Bu sese dikkat : Yaprak Sayar

Bu sese dikkat : Yaprak Sayar
 

yaprak Sayar


 Güzel Sanatlar çok sürpriz bir alandır. Güzel bir şiir okuyabilmek için kitaplar, sayfalar karıştırırsınız… Çoğu kez boşunadır. Ama birden o şiir karşınıza çıkar. Dona kalırsınız : Okursunuz, hissedersiniz. Sizi sarar sarmalar. İşte sanat budur…

Bazen nice sesler dinlersiniz, ezgiler; şarkıcılar, solistler. Hepsi doğru okurlar, ses de ve icrada yanlış bulamazsınız, işte o kadar. O parlaklık, yaratıcılık, letafet yoktur. Bulamazsınız.

Ama bir gün TRT’nin bir programında “Ortaköy”de , Yaprak Sayar adlı yeni yetme bir ses sanatçısı ile karşılaştığım an, kendimden geçtim. Gözlerim doldu. “Aman Allahım sen neler yaratıyorsun..!” demek geçti içimden. Çünkü böyle bir ses ancak yüzyılda bir veya iki tane gelebilir. Ve bunlar ancak çok dikkatli bir eğitimle kendilerine yol bulabilirler ve kendilerini yukarıya, daha yukarıya taşıyabilirler.

Yaprak Sayar, alaturka müziğin bir sanatçısı. Klasik Türk  müziğini seçmiş; o yolda bilinçle ilerlemiş ve nihayet artık kendisini duyuracak, çevresine, insanlığa sanatını icra edecek bir düzeye gelmiş.

Belli ki, bu güzel sesi ilk bulan ve değerlendiren insanlardan biri Tarihçi Murat Bardakçı’dır. Kendisi, oldukça iyi düzeyde tanbur çalabilmekte; bu yüzden kendi Tarih programlarında, iki güzel insanı davet ederek, programını çekilir hale getirmektedir.

Tarihçi Pelin Batu ve Yaprak Sayar gibi güzel ve yetenekli insanlar olmasa, herhalde bu tarih programı belli ki çekilmez olurdu.

Pelin Batu’nun yeri ayrıdır. Herhalde Magazin Dergilerinin sayfalarından, aklıyla, güzelliğiyle kolay kolay inmeyecektir. Kendisi daha çok programların konusu olacaktır.
Ama onun yanında Yaprak Sayar sanatıyla, sesiyle  parlamakta ve insanları alıp götürmektedir.

Neyse ki Yaprak Sayar’ı artık yalnız bu programla sınırlı değil;  herhalde TRT’nin bir çok başka programında seyredeceğiz, dinleyeceğiz.

Çünkü kendisi çok güzel bir insan ve Allah'ın insanlara bahşettiği çok güzel bir ses.

Yaprak Sayar, belli ki , İTÜ Konservatuvarında yeterli bir müzik eğitimi almıştır ve artık uçmak için kanatlarını çırpmak üzeredir. Onun her an kanatlanıp uçtuğunu duyabiliriz.

Tarihte gelmiş geçmiş ünlü seslerin : Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ gibi bir altın sesli bir kuşağın; çağımızda, Emel Sayın, Ebru Gündeş … gibi büyük sanatçıların yanına rahatlıkla eklenebilecek büyük bir ses geliyor ve kendisini dinletiyor.

Yaprak Sayar çok genç ama onu şimdiden tanımakta, izlemekte ve sevmekte hiçbir mahzur yok. O belli ki geleceğin büyük sanatçısı olacak. Hayatı, özgeçmişi kısaca şöyle:

“28 Aralık 1987’de Üsküdar’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini sırasıyla Üsküdar Paşakapısı İlköğretim Okulu, Şemsipaşa İlköğretim Okulu ve Burhan Felek Lisesi’nde tamamladı. 2004-2008 arasında Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Amir Ateş ve Atilla Gündüz gibi hocalardan dersler aldı. 2004 yılında İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu, Serap Mutlu Akbulut’un yönetimindeki TRT Gençlik Korosu’nun sınavlarını kazandı. 2005’te tam puan ile kazandığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini sürdürmektedir. 2008 yaz döneminde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Solistleri projesinde yer aldı. Nazariyat, solfej ve repertuar dersleri aldığı ve yönetimindeki CRR Türk Müziği Topluluğu’nda görev yaptığı Doğan Dikmen’den birçok eser meşk etti. 2008 Aralık ayından beri Habertürk TV’de gazeteci Murat Bardakçı’nın hazırlayıp sunduğu Tarihin Arka Odası adlı programda solist olarak yer almaktadır.”(alaturkarecords.com)

Yaprak Sayar çok genç bir ses sanatçısı. Tanrının Türk toplumuna bir hediyesi olarak algılayacağınız bir şekilde karşımıza güçlü ve renk tonu geniş sesi ile çıktı geldi.

Çağdaş bir Leyla Gencer; Safiye Ayla gibi…bir ses. Bir dinleyici onu anlatırken : “O kadar ince, tiz seslere iniyor ki oralardan çıkamayacak ; .ha kaldı ha kalacak derken o tertemiz sesiyle tamamlıyor şarkıyı…” diyor

Bugün, Yaprak, Murat Bardakçı’nın programında, kenarda unutuluyorsa; yarın da Yaprak onu unutacak, onun tamburunu ciddiye almayacaktır.

Yaprak’ın daha iyi ufuklara yol alabilmesi mutlaka, iyi eleştirmenlere, iyi ustalara ihtiyacı var. Bu iş Murat Bardakçı’nın öncülüğüyle olmaz. TRT bu sanatçıya çok dikkat etmeli, elinden tutmalı; gerekli fırsatları vermelidir.

Çünkü bazı insanlar Allah'ın bize, insanlığa verilmiş birer lütfudur. Onları iyi değerlendirelim. Yaprak Sayar’ın da elinden tutup, gerekli yerlere çıkartalım. Çünkü yakışır ve böylece de Türk dinleyicisi ve seyircisinin de  gözü gönlü açılır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tesbitiniz ne güzel!Murat Bardakçı'nın programında çokça dinledim ben de.Olağanüstü bir ses.Çok da alçak gönüllü bir kız.Elinden tutulup mutlaka destek verilmeli fikrinize katılıyorum değerli hocam...Sağlıcakla kalınız.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 22.06.2014 13:57
Cevap :
Abbas Bey güzel söylemek başka, olağanüstü bir sese sahip olmak başka. Bu hanım kızın sesinde bunu görebiliyorum. Daha da iyi olabilir. Yeter ki ona sahip çıkanlar olsun. Ama Türkiye'de sanat ne yazık ki sahipsiz. Saygılar.  22.06.2014 18:26
 

Neden muhteşem bir ses çıkmıyor diye bir blog yazacaktım ki bu yazınızı okudum.MP3 denilen bir alet var onun sayesinde şarkı kaydedip dinliyorum.Ama bıktım hep aynı şarkıcıları dinlemekten.Yeni olarak Aslı Hünel adında bir şarkıcı dikkatimi çekti onu dinliyorum.Ayrıca yeni şarkı da yok,ya da TV'lerde yayınlanmadığı için bilemiyorum.Biraz da takip tembelliği var herhalde.Yaprak Sayar'ı not ettim.İnşallah derdimize deva olur.Saygılar.Şarkılı,neşeli günler dilerim.

yılmaz çetingöz 
 18.06.2014 11:23
Cevap :
Teşekkür ederim Yılmaz Bey. İnşallah Yaprak'ın sesini beğenirsiniz. Daha şimdilik sağda solda söylüyor. Büyük Konserleri yok, bildiğim kadarıyla. Fakat ses çok hoş. Google'dan dinleyebilirsin. Ben de Aslı Hünel'i izlemeye alacağım. Saygılar  18.06.2014 13:57
 

İsmi bir kenara not etmişimdir.

Şahin ÖZŞAHİN 
 17.06.2014 23:10
Cevap :
Google'a bak, güzel şarkılarını dinle. Harika bir ses... İnsanı çok eskilere götürüyor.  18.06.2014 0:58
 

Hoca'm, geçmişten gelen bir ses gibi. Taş plak dinliyormuşum hissi veriyor tınısı.Arabeske kaçmayan temiz bir gırtlak ve yorum. Selamlar, saygılar...

Retor 
 17.06.2014 19:43
Cevap :
Dinlediniz herhalde Aykar Hanım. Tertemiz bir ses.. İnşallah onu da Arabeskçiler aralarına alıp "Yandım Allah.." diye bağırtmazlar. Umarım iyi ellerde yükselir, şan alır. Saygılar, selamlar Hocam.  18.06.2014 18:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster