Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
53
 

Bu soykırım değil de nedir?

Bu soykırım değil de nedir?
 

Sanki Akdeniz’in bir yanından öteki yanına geçmek yasak. Niye? Sebebi gizli ama çok basit. Çünkü Akdeniz’in bir tarafında Beyazlar oturur; öteki yanında Karalar… Ve hiçbir zaman Aklar Karaların denizin bir yanından öteki yanına geçmesine izin vermez.
 
Verir.. Ne zaman? Eğer babanız çok zenginse; kralsa veya emperyalistlerle işbirliği yapan bir işbirlikçi ise geçici bir süre kalmaları için “kara”lara Avrupa’ya gelmeleri için izin verirler. Yoksa , öldür Allah ülkelerine giriş için izin yoktur. 
 
Ne var peki, Avrupa’da ve Afrika’da… Avrupa’da para var, mal var, mülk var , güzellik var , zenginlik var.. Yani, var oğlu var… Öteki tarafta, Afrika’da… Yok oğlu yok : İş yok, para yok, sermaye yok, çocuk çok, fakirlik diz boyu; yiyecek ekmek aslan ağzında.
 
Elbette Afrikalılar da öteki tarafa canını atmak için elinden geleni yapıyor. Ne yapsın?
 
Avrupa zengin, niye?  Çünkü asırlardır Avrupa,  Afrika'yı sömürür durur; insanlarını köle diye kullanır; madenlerini satar; elmasını, altınını elinden alır… Topraklarını kabanlar. Asırlardır, Avrupa Afrika’yı zalimce, acımadan sömürür durur. Afrika’nın (ve bütün gelişmemiş ülkelerin) serveti Avrupa’da toplanır. 
 
Zavallı Afrikalılar uyanıncaya kadar, bütün toprakları Avrupalılar tarafından paylaşılmıştır ve yüzlerce yıl bütün Afrika  ülkeleri sömürülmüştür.
 
Kim nereyi sömürmüştür; bakın görün…
 
İngiltere : Güney ve Doğu Afrika, Hindistan, Avustralya, Kanada, Endonezya, Papua Yeni Gine, Orta Doğu'nun bir kısmı; 
İtalya : Habeşistan; kuzey Afrika
Fransa : Batı ve Kuzey Afrika, Cezayir, Madagaskar, Güney Çin'in bir bölümü, Vietnam ve Tayland; 
Belçika : Kongo
Hollanda : Güney Afrika
Bunların içlerinden , sömürgeci İngilizler şimdiye kadar dünyanın 170 ülkesini sömürdüler.
 
“Afrika’da sömürü hala sürüyor. Afrika’da hektar hektar tarım arazileri ecnebi ülkeler tarafından ya satın alınıyor veya kiralanıyor. Bu topraklarda organik tarım yapılıyor. Ancak ürünler pahalı olduğu için Afrika içinde tüketilemiyor.”
 
“2009 yılında İklim Zirvesi yapıldı. Afrika’ya yapılacak yardım 100 milyar dolar olarak tesbit edildi. Sömürdükleri açlık kıtasına dünyanın borcu var. Ancak vaad edilen para Afrika’ya hâlâ verilmedi.”(yeni asya, 22.ağustos,2011)
 
Afrika’nın hemen hemen sömürülmeyen hiçbir ülkesi yok. Afrikalılar dün de açtı, susuzdu; bugün de aç, susuz, fakir ve aynı zamanda birbirleriyle kavgalı.
 
Afrikalılar niye bu ülkede kalmak istesinler ki… Atlıyorlar 70-80 kişi bir bota.. Haydi bakalım Avrupa’ya: Yunanistan mı olur, İtalya mı… Dümeni doğrultup gidiyorlar.
 
Ne yazık ki, yüz binlerce mülteci her gün ölüm korkusu içinde yaşamaktansa Avrupa'ya ulaşmak için ölümü göze alıyorlar.
 
Ama… Ama ne yazık ki içlerinden çok azı istedikleri, arzuladıkları ülkeye varıyorlar. Gerisi şu veya bu şekilde yollarda ölüyor.
 
Bir deyime göre bugün “Küresel mülteci felaketi” var.. Peki, bunu kim yarattı? Afrika’yı asırlardır hiç utanmadan, çekinmeden sömüren Avrupalı’lar… Onları aç bıraktılar, susuz bıraktılar, geri bıraktırdılar ve sonuç bu… Aç, susuz, işsiz, güçsüz ve önce Avrupa’nın, sonra dünyanın başına bela olacak bir anakara..!
 
Herkes yaptığını çeker.
 
Zavallı insanlar , daha dün bir botta 700 kişi boğulup gitti. Bugün bilmem kaç kişi… Ölüp gidenlerin haddi hesabı yok. Binlerce kişi karşı sahile ulaşmak için evini, yerini bırakıp gidiyor; Avrupalılar da “sizi almayacağız”, diye direniyorlar.
 
Bu iş ne zamana kadar sürer? Yollarda , bellerde ölen bütün bu insanların kanından kim sorumlu?
 
Elbette Afrika’yı sömürenler… Onu bu hale getirenler.
 
Afrikalılar aç ve perişan ve binlercesi “Arupa Avrupa..” diyerek yollarda ölüp gidiyor. Avrupalılar hiç mi vicdan azabı çekmiyorlar. Sen koca bir kıtayı asırlarca utanmadan sömür; soyup soğana çevir… Ondan sonra , açlıktan ölen insanların ıztırabını görüp aldırma ve “bana ne?” de. Dünyada ayıp denen bir şey var…
 
Yüzlerce, belki binlerce denizde ölenin insanın kanından Avrupalılar sorumlu ama.. ama onlar dikkati dağıtmak, için yüz yıl önceki bir mesele için, haksız yere Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlamaya devam ediyorlar.
 
Ey Avrupalı, soykırım için suçlanacak birini görmek istiyorsan , aynaya bak, orada gerçek çehreni görebilirsin. Hepiniz Utanın. !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Avrupa'da devlet biliyor yaptıklarını insanlar değil. Bu yüzden insanlar kendilerini diğerlerine göre üstün bile zannediyorlar. İyi bir değinme olmuş fakat o kadar çok konu var ki bu onlardan bir tanesi. RTE'yi bir tek bu konuda takdir ediyorum. Riyakarlıklarını yüzlerine vuruyor. Amma kendisininkiler?!!! Sevgiler

ERIC VAN BUYTEN 
 24.04.2015 9:01
Cevap :
Riyakarlıklar sürüp gidiyor. Galiba hep kendimize göre doğruyuz. Hep kendimize.. Başkalarına karşı "Rol"yapma devam edip gidiyor... Çoğu kez de iyi kandırıyoruz insanları. Böyle.. Sağol Anıl Bey.  29.04.2015 18:23
 

yorum 2'nin devami; üzerine kurulmus, kirli medeniyetlerin sikismisligi arasinda, dikkatleri baska yöne cekmek icin icra ettikleri bir huruc harekati olsa gerek. BM, diger Insan Haklari kuruluslari, hak ve adalet komisyonlari, hepsi göstermelik, belli ekollerin ve birliklerin menfaatlerini koruyan, kollayan kuruluslar olarak, komedi dalindaki oyunlarini oynamaya devam ediyorlar. Gücü eline geciren, zayifi girtlaklamaktan onun hak ve varligini gaspetmekten sakinmiyor. Yeter ki, kendileri icin var ettikleri cenneti korumak ve yüceltmek yolunda her care canli tutulsun. Selam ve saygilarimla. Refik BASDERE

Refik Başdere 
 24.04.2015 9:00
Cevap :
Çok acı gerçekleri ve bilinmeyen bazı gerçekleri de ekleyerek yazıyorsunuz. Bu olaylarda en çok Doğu kentlerinin halkları çok çekmiştir. Allah rahmet etsin büyüklerinize.. Ama bu olaylar ne birdir, ne ikidir... Sonunda Devletin canına tak etmiştir. Ermeni Alaylarının aldığı canların sayısı belli midir? Binlerce yaşlı, kadın, çocuk.. bu güvendiğimiz insanlar tarafından harcanmıştır. Bütün bunları araştırmaya, ortaya dökmeye , biliyorum, can dayanmaz. Ama Medeni Avrupa milletleri bunlara görmezlikten gelirler ve Türkleri her keresinde suçlarlar. Bunlar hiç mi aynaya bakmazlar. İngilizlerin, Fransızların Almanların, Rusların yaptıkları .. Tarihin kanlı sayfalarında yazılıdır... Ama kime anlatırsın.   29.04.2015 18:30
 

yorum 1'in devami; As ve is verdigi Ermeni usta ve isciler tarafindan Erzurum'da cikartilan isyan sirasinda, kellesi kesilerek katledilmistir. Evi talan edilmis varliklari gasp edilmistir. Yasanan bu aciyi, Rahmetli Dedem Akif efendi ve yengesi INCI hanimdan göz yaslari arasinda defalarca dinledim. Erzurum'da oldugu üzere, diger dogu illerinde yasanan bu haince saldirilar ardindan, komitecilere karsi bir savas verildigi vakia olmakla birlikte, Kayseri'den baslayarak, bir cok dogu vilayetlerinde, ilce ve köylerinde, birlikte yasadiklari sadik ermenileri halkin sakladigi ve himaye ettigi de ayri bir gercektir. Su anda Türkiye'de yasayan Ermeni kökenli vatandaslar, bu gercekleri dile getirmek erdemini neden gösteremezler. Keza, Ermenilerin Nahcivanda gerceklestirdigi katliamdan neden kimse söz etmez. Din bagnazligi mi, yoksa, siyasi ve ekonomik diger planlar mi acilen devreye sokulmaktadir. Belirttiginiz üzere, sömürülen zavalli Afrika ülkelerinin kanlari ve haklari üzerine dev.3'de../...

Refik Başdere 
 24.04.2015 8:50
Cevap :
Büyük bir üzüntüyle okuyorum. Allah rahmet eylesin. Nice günahsız canlar bu arada toplu mezarlarda bulunuyor kim bilir. Biz unutmak istiyoruz ama bir türlü unutturmuyorlar ki..!   29.04.2015 18:32
 

Sevgili ve degerli hocam, yürekteki atese su serpen, gercekler ifsaatini yasli gözlerle okudum. Bu planli topyekün saldirinin altinda neler yatiyor diye düsünmekte yarar var. Esasen, sözde soykirim iddialarina kendilerinin de inanmamasina, gercekleri yansitan tarihi belgelerin ellerinde bulunmasina karsin bu zamanli saldirinin altinda neler yatiyor. Devlet eliyle Osmanli döneminde bir soykirim yapilmadigini, yörede savasan Rus Generalin kaleme aldigi ve Rusya arsivlerinde bulunan resmi belgelerden saptandigi ve Docent M. PERINCEK'in bu belgeleri temin ederek, bütün dünyaya teshir ettigi bilinmektedir. Nitekim, Rusya ve Batililar tarafindan silahlandirilarak, isyana sevkedilen Ermenilerin dogu vilayetlerinde yaptigi mezalim de gerek Ingiltere, gerek Rusya arsivlerinde mevcuttur. Bu gercegin acilarini yakindan bilen, magdur bir sülanenin ferdiyim. Dedemin kardesi SUCU ZIYA efendi, zamanin devlet ihaleleri icra eden meshur bir müteahhittir. Yaninda calistirdigi, as ve is ./.. dev. 2'de

Refik Başdere 
 24.04.2015 8:35
Cevap :
Bu suçlamaların altında elbette kendi halkının, siyasetçilerinin yaptığı katliamlar var,ama onu görmeyip başkalarını göstermek işlerine çok daha kolay geliyor. Türk ulusu kadar soykırıma uğrayan bir başka ülke var mıdır? Görmüyorlar , görmek istemiyorlar... Ama bunları Tarih yazıyor. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz.  29.04.2015 18:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster