Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
161
 

Bu tarz kimin ?

Bu tarz benim isimli bir yarışma programı var. On genç kız 100.000.-TL ödül kazanmak için yarışıyorlar. Kızlar giyimleri ile TARZ olmaya çalışıyor. Önce manken yürüyüşü ve ardından eleştiriler, yarışmacılar biribirlerini eleştiriyorlar, giyimler, makyaj ve ayyakabılar ve aksesuarlar yarışmacılar tarafından değerlendiriyor. Sonra jürinin karşısına geçiliyor ve jüri değerlendirmeler yaptıktan sonra puan veriyor. Bir hafta süresince jüriden en düşük puanı alan yarışmacı ile yarışmacıların kendi aralarında seçtiği bir kişi elemeye kalıyor ve jürinin yaptığı oylamada bir yarışmacıyı eleniyor.

Yarışma formatı çok güzel, eğlendirici ve ayrıca insanlara giyim hakkında bir şeyler öğretiyor. Üstelik giyim işinde bilgili jüri üyelerinin verdiği bilgiler çok önemli. Ancak programın teması giyimden de önemli konuşmalar büyük bir soru işareti. Yarışmayı düzenleyenler ve hatta RTÜK biraz daha hassas olmalılar bu noktada. Yarışmacıların biribirleri ile konuşurken kullandıkları üslup çok çirkin. Bu üslup izleyici reytingleri için değerli mi bilemiyorum? ama kabul sınırlarının çok üzerinde. Kazanmak için herşeyin söylenmesi mübah gibi bir noktaya geliniyor ki bu kalitesizlik. Program yapımcılarının daha dikkatli olmaları gerekir. Yarışmanın sonlarına yaklaşırken konuşmalar giderek daha da sertleşiyor.

Yarışmacılar biribirlerini özgür ve kuralsız eleştiriyor. Kullandığı kelimeler o anki ruh hallerine bağlı. Bazen o kadar sert ve anlamsız kelimeler kullanıyorlar ki. İşler karakola gidecek olursa şaşırmamak gerekir. Yapımcılar işin ucunu kaçırmışlar. Yapılan eleştirilerin seviyeli olması gerektiğini ve konuşmalardan da yarışmacıların puan almaları düşünülerek sorumsuz konuşmaların önüne geçilebilirdi. Bunlar yapılmamış ve bu eksiklik yarışmanın seviyesini düşürmüş.

Birde jüri üyelerinin konuşmaları var. Giyim ve moda konusunda bilgili olduklarını kabul ediyorum. Ancak Türkçe konuşamayan  jüri üyesini yanlış ve kötü konuşmaları nedeni ile garipsedim. Ne yani düzgün ve güzel Türkçe konuşacak bir bayan yok mu Türkiye'de. Yoksa kötü Türkçe konuşmak da reyting nedeni mi? Bilemiyorum? Diğer jüri üyelerinden bay olan için hoş düşünceler söylemek kolay değil. Modacı bayan için en doğru jüri diyebiliriz. Ancak onun da konuşmaları çok hatalı. Ayakabı ya da papuç kelimeleri kullanıyor. İki kullanımda yanlış ayakkabı ( çift k ile) ve pabuç olması gerekir. Şimdi bir eşyanın iki ismininde yanlış biliniyor olması anlaşılır değil. Üstelik modacı olan bayan her ne kadar üretimi ile ilgisi olmasa da işindeki bu önemli eşyanın ismini yanlış söylüyorken program yöneticisinin ne iş yaptığını sormak ve ne ile uğraştığını anlamak zor.

Program nereden bulunup alınmış yoksa burada mı tasarlanmış bilmiyorum. Ancak bu kadar iyi bir düşüncenin ve uygulamanın bu önemli konuşma hatalarının üzerinde düşünmelerinin programı daha iyi seviyelere taşıyacağı görülüyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster