Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
210
 

Bu ülke, bu vatan kimin?

Bu ülke, bu vatan kimin?
 

Sana soruyorum, sevgili okurum: Bu ülke, bu vatan kimin?


Evet, sana soruyorum güzel kardeşim: Bu ülke, bu vatan kimin? Bizden olanlar ve olmayanlar diye ülkeyi ha bire bölmeye çalışanların mı yoksa yüzyıllardan beri her kötü günde imdada yetişip, iyi günde hep bir köşede unutulanların mı?

Evet, sana soruyorum sevgili arkadaşım: Bu ülke, bu vatan kimin? Vatan söz konusu olduğunda, ha bire  nutuk atıp, mangalda kül bırakmazken!; evladına evinin önünde askerlik yaptıranların mı yoksa bedelli medelli iplemeksizin, hala koşa koşa askere, vatan borcu ödemeye koşturanların mı?

Sahi... Hala oğlunun ellerine, saçlarına kına yakıp, vatan görevine gönderen o kutsal analardan kaldı mı bu topraklarda? Tıpkı 250.000 evladını Çanakkale'de şehit verirken bile zerre tereddüt etmeyen, elleri, alınları öpülesi o kutsal Türk anaları gibi olanlardan; acep diyorum;  yurdumda, vatanımda kalmış mıdır?

Sana soruyorum, ey düzen yandaşı! Bu ülke, bu vatan kimin? Allah'ın günü Atatürk'le İnönü'ye sövenlerin mi, yoksa bu tuzağa düşmeyip, kıldığı her namazda onlara dua edenlerin mi?

Sana soruyorum, ey güzel gözlü, güzel yüzlü kadın? Bu ülke, bu vatan kimin? Haberin var mı senin? Devletin yerli sermaye, milli ekonomi yaratmak uğruna yıllarca desteklediği, bir elini yağdan, bir elini baldan eksik etmediği, ama sahip olduğu refahı çalışanıyla, milletiyle paylaşmaya geldiğinde sıra, eli ayağı tirtir titreyen, ödü kopanların mı yoksa hala bir dilim kuru ekmeğe insanca yaşamaya çalışanların mı?

Sana soruyorum. Hey sen! Hiiişşşt! Yakışıklı oğlan! Bu ülke, bu vatan kimin? Bir kitap daha alabilmek için, bazen yemek yemeyen, bazen sinemaya bile gidemeyenlerin mi yoksa falanca barda, filanca restaurantta yüzlerce lira bahşiş bırakacak kadar cömert! Ama hiçbir vatan meselesinde topa giremeyecek kadar korkak, hiçbir vatansevere yardım edemeyecek kadar duyarsız olanların, Fransız kalanların mı?!!

İş, güçlü insanı, iktidarlı politikacıyı alkışlamaya gelince, akan sular durur, bir tek ses yükselir taaa arş-ı alaya: " Sen çok yaşa! Sen çok yaşa! " İyi de... O şakşaklayıp durdukların, satıyorsa vatanı... Sorarım sana, ey gafil adam! Bu ülke, bu vatan kimin? Kim olduğunu, neye hizmet ettiğini bilmeden alkışladıklarının mı, yoksa bu ülkeye kanını, canını vermiş, şehitlerimzle gazilerimizin, tüyü bitmedik öksüzle, yetimin mi?

Sana soruyorum, ey Türk Gençliği! Bu ülke, bu vatan kimin? Bu vatana kurşun sıkanlarla onların avukatlığına soyunanların mı, yoksa o kurşunlara canı pahasına gögüs gerdiği için cezalandırılanların zindanlarda çürüyen,  F TİPİ CEZAEVLERİNDE çürütülenlerin mi?

Sana soruyorum, ey ülkesini seven işadamı! Bu ülke, bu vatan kimin? Ülkenin Kürtçü - Şeriatçı - Amerikancı - Global sermayeci - AB hayranı - Arap şakşakçısı - Asker, polis, devlet düşmanı bir güruh tarafından işgal edilmesine, ele geçirilmesine daha ne kadar izin verecek, daha ne kadar göz yumacaksın?

Sana soruyorum ey okumuş insan! Ey entelektüel adam! Bu ülke, bu vatan kimin? Sırf sen doyasın, eline üç kuruş nafaka geçsin diye, Köyde, dağda, bayırda koyun otlatan çobanla, toprağı alınteriyle işleyen köylüyle çiftçinin mi yoksa fildişi kulelerinden ha bire ahkam kesen toplumundan, insanından kopuk jet sosyeteyle salon müzisyenlerinin, çalgıcı, türkücü takımının mı?

Sana, bu vatan, bu ülke kimin? diye her sorduğumda; " Elbette hepimizin..." diyorsun değil mi?

İyi o zaman... Otur da, düşün bakalım hele bir... Bu ülke, bu vatan için, bugüne kadar kayda değer ne yaptın, ne yaptık? Bakalım, bu ülkeye, bu vatana sahip çıkmayı; sen, biz, hepimiz ne kadar hak etmişiz?

İnşallah bu ülke, dediğin gibi, gerçekten hepimizindir! 

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok sevgili ve saygıdeğer Cem bey, yüreğinizin sesi, Marmaris'in 46 derece sıcağında, dağlar ve ormanlar arasından öylesine hoş duyuluyor ki, var ve sağ olasınız. Ülkenin bekasını hiçe sayarak, sadece kendi menfaatleri uğrunda mücadele verenler, güçleri sayesinde bu vatanın kendilerinin olduğunu sanabilirler. Ne var ki, bu vatan, hala, uğrunda hayatını hiçe sayarak, koşarak ölüme gitmeye hazır, vatanperverlerin dir. Selam, sevgi ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 23.06.2013 15:25
Cevap :
Ben de öyle düşünüyorum sevgili Refik abi. Cemce sevgilerimle...  23.07.2013 14:13
 

Merhaba...Önce şu işareti ":))" koyayım da, yorumuma geçmeden önce önlem alayım. Ayrıca, bu yorumumun, sizde, bloğunuzu ciddiye almadığım gibi bir yanlış izlenim vermesini de istemem...Bunu özellikler rica ederim...Hemen aklıma gelen bir fıkra...İlkokulda, öğretmen "vatan" konusunu işlemektedir. Anlatması bittikten sonra, sırayla öğrencilerine sorar; "söyleyin bakalım şimdi, bu vatan kimindir. Her öğrenci bir şey söyler. Öğretmen "Ahmet, bir de sen söyle bakayım!" der. Ahmet, "vatan bizin anamızdır!" der...Bu arada öğrencilerden bir dersi dinlememekte ve başka şeylerle meşgul olmaktadır; ama Ahmet'in verdiği yanıtı duymuştur. Öğretmen bu sefer ona döner, "sen söyle bakayım, bu vatan kimindir?"...Öğrenci cevap verir; "öğretmenim bu vatan arkadaşım Ahmet'in anasıdır!"...Bu sanıyorum bilinen bir fıkradır...Acaba, bu cevapta bazı gerçekler de saklı değil midir? Pazar neşesi olsun...Selamlar.

cdenizkent 
 23.06.2013 13:35
Cevap :
Olsun bakalım...Cemce sevgilerimle...  23.06.2013 23:23
 

İnsanın içini acıtan bir yazı, gönlünüze sağlık. Evet Vatan hepimizin ama daha çok bazılarının, daha az bizim gibi. Fakat yine de o bazıları ilk fırsatta İsviçre'ye, ABD'ye giderler yine bize kalır bu Vatan. Saygıyla

MEHMET ATAK 
 23.06.2013 12:56
Cevap :
Bence de öyle... Cemce sevgilerimle...  23.07.2013 14:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1287
Toplam yorum
: 3558
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1676
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster