Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
916
 

Bu ülkede güvercinler öldürülmez!

Bu ülkede güvercinler öldürülmez!
 

Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni ve gazeteci-yazar Hrant Dink uğradığı bir silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Basın günlerdir Hıant Dink’in öldürülmesi olayını işliyor. Bazı televizyon kanallarında olay neredeyse bir aksiyon filmine dönüştürüldü. Abartılı müzikler, canlandırmalar, bir haber sunucusunun "Dostum, arkadaşım!" dediği Hrant Dink’in katilini az sonra açıklayacağına dair haber reklâmı yapması, v.s.v.s.

Diğer taraftan protesto yürüyüşleri ve atılan "Hepimiz Hırantız, Hepimiz Ermeniyiz, Yaşasın Halkların Kardeşliği, Katil Devlet Hesap Verecek, Faşizme Karşı Omuz Omuza" ve benzeri sloganlar…(Protesto yürüyüşlerinde "Hepimiz Türküz" veya "Hepimiz Türk Vatandaşıyız" tarzında sloganlar atılmadı… Protesto yürüyüşlerinde Türk Bayrağı yoktu… )

Yabancı basından kınamalar, İngiliz gazetesinden Ermeni soykırımında ölen "1500001. kurban!" iftiraları, Ermeni lobisinden suçlamalar…

Sanki aynı metin ellerine tutuşturulmuş gibi yayın yapan Türk basını! ..

"Onu Biz Öldürdük, Bu Kurşun Hepimize, Vurulan Türkiye Oldu, Güvercini Vurdular, Kurşunlar Aslında Türkiye’nin Geleceğine Sıkıldı, Eserinizle Övünün".

Kendimiz de dâhil sürekli suçlanan bir Türkiye ve apar topar televizyonlara çıkıp kınama mesajları veren, neredeyse tüm dünyadan özür dileyecek duruma gelmiş veya getirilmiş devletin üst kademe yöneticileri …

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’ten ağır suçlama; "Devlet taşlarının altını temizlesin onu öldürerek kurtulamaz!.."

Hrant Dink’in kızı Sera’dan öfke dolu sözler: "Kanları artık daha mı temiz?!"

Bir anlı şanlı köşe yazarından Cumhurbaşkanı Sezer’e anlamlı davet: "Yarın cenazeye gelmelisiniz Sayın Sezer!"

Suçlanan koskoca bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve âdeta suçlu psikozuna dönüştürülen 70 milyon Türk halkı…

Suçlamalar… Suçlamalar…

***

Hrant Dink neden öldürüldü? Arkasında bir örgüt mü vardı? Cinayet Türkiye’yi karıştırmak veya gündem değiştirmek için mi işlenmişti? Yoksa Ermeni Diasporası mı öldürmüştü?

Bu sorular çoğaltılabilir. Elbette bunların cevabını biz veremeyiz ancak cinayete, yükselen milliyetçilik değerlerinin nedenlerinden bakabiliriz;

• Bazı köşe yazısı yazan gazetecilerin suçladığı gibi Türkiye'de milliyetçiliğin yükselmesinin sebebi Türkler değildir. Son 4 -5 yıldır başta Batılı ülkeler olmak üzere PKK ve Ermeni lobilerinin çalışmaları neticesinde Türk halkının üzerine çok fazla gelinmiştir.
• AKP hükûmetinin teslimiyetçi dış politika izlemesi neticesinde AB kapılarında sürünen, onuru yerlerde gezen bir Türkiye görünümü halkı isyan noktasına getirmiştir.
• Cumhuriyet tarihinde ilk kez Erbil'de Amerikan askerlerince Türk askerinin başına çuval geçirilmiştir ve halk bunu unutmamıştır.
• Neredeyse her gün gelen şehit cenazeleri halkın öfkesini kabartmaktadır.
• Türk halkı "etnik, dinsel ve kültürel" olarak ayırımcılığa sürüklenmektedir.
• Toprakları ve K.Kıbrıs üzerinde oynanan oyunların farkındadır.
• Halkta "Amerika Ne Der, Amerika İzin Vermez, Avrupa Birliği Bizi Almaz, Türkiye’yi ABD ve İsrail Yönetiyor’ tarzında bilinçaltı oluşturulmakta, bunun sonucunda da Türkiye güvensiz ve ürkek bir toplum olma yoluna doğru hızla sürüklenmektedir.
• Bütün bu sayılan olumsuzlukların yanı sıra Bağdat'ta düşen veya düşürülen uçağını ve her konuda atacağı adımını ABD' den sormak zorunda kalan bir yönetim neticesinde halk Milliyetçiliğe, Atatürk'e ve Bayrağına sarılmıştır.
• Batı basınınca Dini'ne ve Peygamberi'ne sürekli bir şekilde hakaret edilen Müslüman Türk halkı bu nedenle dinine de sarılmıştır.
• Halkın hükûmete güveni kalmamıştır.

Suçlamadan önce gerçeklere de bakmak gerek. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul’da tepelere, bazı işyerlerine ve pek çok semtlere dikilen dev bayraklar, yükselen milliyetçiliğin boyutunu da gözler önüne sermektedir.
Her gün onlarcası açılan Kuvayi Milliye ve Kemalist sitelerde yayınlanan yazıların dikkate alınması gerekmektedir.
Sağ duyu çağrısı yapılmalı, halka güven telkin edilmelidir. Yoksa Türkiye’nin 80 öncesinde yaşanan kardeş kavgasına bir kez daha sürüklenmesi veya 6-7 Eylül olaylarını tekrar yaşaması işten bile değildir.

301. madde tartışmaya açıktır ancak, düşünce özgürlüğüne sığınarak hiç kimse bir ulusun değerlerine hakaret etme hakkını kendisinde göremez!

Türkiye’de 301. maddeye rağmen alabildiğince düşünce özgürlüğü mevcuttur. Eğer öyle olmasaydı Hrant Dink’in eşi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, cinayet işleyen adi bir çete olarak suçlayamazdı (Sözlerini derin üzüntüsüne bağlıyoruz), Orhan Pamuk “Bir milyon Ermeni’yi katlettik!” diyemezdi.

Hrant Dink için bugün saat 07,30’dan itibaren İstanbul’da Mecidiyeköy otobüs duraklarından Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Taksim Meydanı, Tarlabaşı Bulvarı, Unkapanı Köprüsü, Saraçhane, Atatürk Bulvarı, Yenikapı, Türkeli Caddesi’nden Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nin yer aldığı güzergâh, Zeytinburnu’ndaki Balıklı Ermeni Mezarlığı çevresindeki yollar kapatıldı! İşine gitmek isteyen halk yine perişan oldu.

Erivan’dan ve dünyanın dört bir yanından insanlar cenaze için Türkiye’ye geldi akın akın!

Türkiye sanki suçunu affettirmeye çalışıyor?

Ne suçu, hangi suç?

Hrant Dink bir Türk vatandaşıydı (T.C. Anayasası Madde 66. – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür ),değerli bir gazeteciydi, bir insan olarak öldürülmesi elbette yanlıştır ve üzücüdür. Neticede Türkiye değerli bir gazetecisini kaybetmiştir. Ancak gerçekleri de göz ardı etmemek gerek.

Irak’ın devrik lideri diktatör, eli kanlı Saddam Hüseyin bile asılırken üzüntü duyan bir halkın yaşadığı bu ülkede güvercinler öldürülmez… Bunu Hırant Dink de çok iyi biliyordu ve son yazısında da belirtmişti.

Hrant Dink’e Allah’tan rahmet, ailesine baş sağlığı diliyoruz. Ve sözlerimizi yineliyoruz;

BU ÜLKEDE GÜVERCİNLER ÖLDÜRÜLMEZ!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı okuyunca içim acımış, belki yanlış anlamışım diye tesellenmiştim. Ama, yorumuma yanıtınızı görünce korktum! Hakikaten korktum. Yüreğim yandı. Bir kez daha ümitsizliğe kapıldım. Hrant'ın kızı geldi gözlerimin önüne, tıpkı ankara'dan seslenen bir arkadaşım gibi 5 yaşındaki çocuğuma sarıldım. ağladım, ağladım...

abidin hilmi 
 10.02.2007 23:08
 

Pes! Bin kere pes. Bu işin ancağı olur mu? İyiyidi, hoştu...ancak... ne demek? Ya da "ne suçu, hangi suç" diye suçlu edasıyla yadsıma niye? Bunların cevabı cenazede vardı. Genç bir kızın elindeki pankartta şu yazıyordu:"Tarihleri katliamdır". Karşısında kalakaldım. Bu suçlama beni de işaret ediyor mu diye çok düşündüm. Aklıma;varlık vergisi, taş kırdırma, mallarına el koyma, istanbulun göbeğinde yağmalama, maraş, sivas, çorum, son 30 yıl içinde öldürülen onca aydın...geldi. Başımı önüme eğdim ve yürüdüm. Ve siz hala "bu ülkede güvercinler öldürülmez" diyorsunuz. İnsaf, ne olur biraz insaf! Hrant Dink patagonyada mı öldürüldü? htakaz

abidin hilmi 
 07.02.2007 17:25
Cevap :
Hilmi bey merhaba, Yorumunuz için teşekkür ederim.H.Dink bir güvercin değildi! Bunu tüm dünya biliyor.Öldürülmesine elbette karşıyım. Ne olursa olsun bir cana kıyılmasının mazereti olamaz. Burada itirazım H.Dink'in bir güvercine benzetilmesi. Sizce 70 milyon Türk insanı katil mi?Sizce bizler katil miyiz? O genç kızın pankartı tüm Türk dünyasını katliam yapan, soykırımcı bir ulus olarak nitelendiriyor.Neden başınızı önünüze eğiyorsunuz? H.Dink'in öldürülmesi "Tarihleri katliamdır" pankartını geçerli kılmaz.40 civarında Türk dış işleri mensuplarının Asala tarafından katledilmesi karşısında da başınızı eğdiniz mi? Ya da sıra sıra dizilen şehit tabutları geldiği zaman ? O.Pamuk kendi milletini soykırımcı ilan ettiği zaman ,Y.Kemal PKK'yı "gerilla" olarak nitelendirdiği zaman?Ne suçu, hangi suç için başınızı eğiyorsunuz? Siz de böyle düşünüyorsanız vah bu ülkeye! Evet, H.Dink İstanbul'da öldürüldü. Bir güvercin değildi. Öldürülmeyi değil, yargılanmayı hak ediyordu. Artık kendimize gelelim.  08.02.2007 10:47
 

Kurtlar vadisini işte bu yüzden çok seviyordum. Türkiyede Türk vatandaşı olan hayatı türklere hakaret ile geçen arkasından onlarca dava bırakan türklüğe hakaretten hüküm giymiş ve trilyonluk servete sahip olup ama ölürken ayakkabısı delik çıkan insandı hrant dink Allah rahnet eylesin. Dirisini tanımayan ama cenazesinde kırk yıllık dostuymuş gibi ağlayanlar,dirisinden fayda göremeyen ama belki ölüsünden bir şey çıkartırız ve biz ermeniyiz deyip vede elhamdülilah muslumanım diye ortalıkta gezenler.Caminin yolunu bilmeyipte abdest alıp kiliseye gidenler Siz hiç şehit cenazesine katıldınızmı.

Özay AK 
 26.01.2007 2:11
 

Tepkiler Milliyetçilerimize değil, milliyetçilliğin arkasında saklanan onlar yapmış süsü verenlere, azınlık insanların öldürülmeleriyle rant yaratmak isteyenlere gösterilmektedir ve her şeye rağmen düşüncelerinden dolayı kim olursa olsun insanlar öldürülemez ve bunun asla bir bahanesi olamaz, ki bizler ölüme mahkum olanları bile asmıyoruz ! ö yüzden ki bir güvercin öldürüldü diyoruz. Haksız olsa bile şu anda haklı duruma da getirilmiştir !! Bizim için her Türk birdir, ne yaparsa yapsın gaddarca öldürülmeyi hakketmez, bunun için yargı mercileri vardır, ceza kanunları vardır, bizim devletimiz çoluk çocuğun eline mi bırakılsın yani. Bu tepkiler az bile. Teşekkürler.

Hakkani 
 23.01.2007 20:07
Cevap :
Biz olanları çok iyi anladık! Bu gün Uğur Mumcu'nun öldürülüşünün 14. yıl dönümü. Aynı 10 binleri "Hepimiz Türküz" sloganlarıyla Uğur Mumcu'yu anmaya çağırıyoruz.Oyunlara kanmayalım, kışkırtmalara kapılmayalım. Hiç bir şekilde bir insanın öldürülmesine onay vermeyiz.Bunu asla onaylamadık. Ancak bu ülke de sahipsiz değildir.  24.01.2007 12:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1074
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster