Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
431
 

Bu ülkede hasta olmayın sakın!

Sağlık sisteminde sürekli değişim yaşıyoruz. Değişim sonuçlarını merakla bekliyoruz. Sabır, sabır ve yine sabır... Ancak değişmeyen tek şey hastaların çektiği çile.

Yanımızda çalışan bayan SSK'lı. Eşine ilaç yazdırmak için sabah beşte hastaneye gittiklerini ve sıraya girdiklerini anlattı. Gece ikide gelerek sıraya girenler varmış.

Bazı üniversite hastanelerinde memurlar ve emekliler de sabah beşte, altıda hasteneye gelerek sıraya giriyor, randevu almaya çalışıyor. Bazı polikliniklerde hasta sayısı sınırlı olduğundan randevu alamayarak evlerine dönenler de oluyor.

Bazı üniversite hastanelerinde yapılacak tetkikler için 3 ay sonrasına randevu veriliyor. Bazı ilaçlar ödeme kapsamından çıkarıldığından hastalar kendileri ödeme yapıyor. Ödeyecek parası yoksa ilacı alamıyor.

Hasta olmayı kimse tercih etmez. Ancak sistemin bozukluğunu da hasta olmadan anlayamazsınız.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz? Hasta olmak bir suç gibi. Hastalar sanki cezalandırılıyor. Neden hasta oluyorsunuz diye bakılıyor. Tedavi edilmek bir yana hastaların psikolojisi hiç mi hiç düşünülmüyor. Bazan hastaneye gittiğimde daha fazla hastalanarak eve dönüyorum. Randevu aldıktan sonra koridorlarda koşuşturmak ve bürokratik işlemler de insanı hasta ediyor. Ayrıca yaşanan tartışmalar, bazı memurların ilgisizliği insanı çileden çıkarıyor. Memurların bir kısmı 'Git kardeşim kime şikayet edeceksen et' diyerek bizleri azarlıyor.

Türkiye'de sağlık sistemi sürekli değişiyor, ancak hastaların çilesi bitmek bilmiyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok temel bir soruna doğru bir değinmede bulunmuşsunuz. Soygun yapmak isteyenler için engeller kaldırılırken, hastalığı ile uğraşan insanlara her gün yeni engeller koymak için en hafifinden vicdan yokluğundan söz edilebilir.

Verşan Gür 
 12.09.2006 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2975
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Yaşama dair herşeyle ilgileniyorum. Bunları sizlerle paylaşacağım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster