Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '08

 
Kategori
Rüyalar
Okunma Sayısı
787
 

Bu yılki 1 Mayıs muhteşem oldu !

Bu yılki 1 Mayıs muhteşem oldu !
 

Güvenlik güçleri ve İşçiler halay çekerken.Milliyet.com.tr


İstanbul o alışagelmiş güzel ve mutluluk dolu 1 Mayıs günlerinden birini daha yaşadı.

Sabah erkenden kalkan işçi ve emekçiler ellerinde karanfillerle Taksim Meydanına iki ayrı koldan girdiler TÜRK-İŞ ise çok daha erkenden alandaki yerini almıştı. Güvenlik güçleri kendilerine atılan çiçekleri yakalarına takıyorlar ve işçi emekçi kardeşleriyle şakalaşıyorlardı. Emniyet Müdürü ise yürüyüşü izliyor dükkanlarında bulunan esnaf ve alandaki işçilerle sohbet ediyor ve onlara durumun nasıl olduğunu soruyordu.

Önce hep birlikte İstiklal Marşı okundu daha sonra Başbakan, İşçi Sendikaları Liderleri ile birlikte Atatürk Anıtına çiçekler bıraktılar.

Alanı dolduranların okuduğu marşlara Başbakan'ın o davudi sesiyle katılması çok dikkat çekiciydi işçilerin arasına karışmış adeta onlardan birisi olmuş aşk ile şevk ile marşlar okuyor bir yandan eski günleri yadediyor diğer yandan ise ;

Arkadaşlar, kardeşlerim bende sizlerden biriyim hatta benim grev gözcülüğü yapmışlığım bile vardır !

açıklamasını yaptıktan sonra bugünün anısına Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e gönderme yaparak asgari ücrete % 50 zam yapacağı müjdesini açıklıyordu.

Bu güzel haber duyan büyük yığınlar çılgına dönüyor kısa süreli bayılma ve yaralanmalar oluyor ancak güvenlik güçleri ve ambulanslar olaylara derhal müdahale ediyor Şişli Etfal Hastanesine kaldırılanlar orada bile o sevimli ve rengarenk gazlarla karşılanıyordu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılıyor güvenlik güçleri ve emekçiler birlikte halay çekiyor sıcaktan bunalan insanlara serinlemeleri amacıyla tazyikli sular sıkılyordu.

İlerleyen saatlerde gülen, eğlenen ve haliyle yorulan işçi ve emekçiler güvenlik güçleri marifetiyle alandan yolcu edildiler ve İstanbul her yıl olduğu gibi bu yıl ki 1 Mayıs'ıda Taksim Meydanı'nda mutlu ve umutlu olarak kutladı.

Yabancı ajansların bu güzel görüntüleri dünyaya bildirmek için yarış ettikleri öğrenildi.

Ne mutlu bizeki böyle bir ülkede ve böyle bir şehirde yaşıyoruz.

01.Mayıs.2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşgalin olduğu yerde direniş olmalıydı ve olacaktı. Tüm ırmakların denize aktığı gibi, onlarca irili ufaklı dereler, ırmaklar olup aktık Taksim'e... Kim bu tarihsel misyonu üstlenirse, tarih önünde onun başı dik alnı açık olacaktı.

piraye_26 
 04.06.2008 18:16
 

Merhaba... 1912 yılında II.Meşrutiyet dönemi düşünür ve yazarlarından Abdullah Cevdet,çıkardığı İçtihat dergisinde,Türkiye'de gerçekleşmesini istediği bazı şeyleri(örneğin fes yerine şapkanın giyilmesi,kadınların çarşafı bırakıp modern giyinmesi,tekke ve zaviyelerin kapatılması,bütün kanunların değiştirilmesi,birden fazla kadınla evliliğin yasaklanmasını...vb.),"Pek uyanık bir rüya(ya da uyku)"adı altında yayımlamıştı.Sonra ,biliyorsunuz bunların hepsi Atatürk döneminde gerçekleşti.Bloğunuzu okuyunca hemen aklıma bu geldi.Umarım düşündükleriniz olur.Ben de bu konuda yazdığım bir blogda bunun önerilerini yaptım.Selamlar

cdenizkent 
 04.05.2008 12:26
Cevap :
Merhaba.Vermiş olduğunuz örnek oldukça güzel.Düşüncelerinize ve umutlarınıza katılıyorum.Daha sonraki 1 Mayıs'ların düşlermizdeki gibi olması dileğiyle.Saygıyla...  04.05.2008 16:23
 

Umarım o güzel düş gerçekleşir.. Fotoğraflar için ellerinize sağlık...

Ezgi Umut 
 03.05.2008 16:23
Cevap :
Değerli Arkadaşım.Umut bizlerin ekmeğidir bilirsin, ekmeklerimiz bozulmasın ve eksilmesin.Saygıyla...  03.05.2008 20:04
 

Yaşasın 1 Mayıs,Yaşasın Halkların kardeşliği. Sevgilerimle.

Hatiice 
 03.05.2008 0:56
Cevap :
Merhaba Hatiice.Sizin şahsınızda önce ATA'ma son tüm ANKARA'ya selam.sağlıcakla kal...  03.05.2008 20:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1528
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster