Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
127
 

Bugün "Maduro" Yarın Kim?

Amerikan saldırganlığı Trump elinde iyice pervasızlaştı...Eskiden ajanlar, işbirlikçiler eliyle gizli kapaklı yapılan Hükumet darbeleri şimdi açıktan açığa yapılıyor.

Amerika, kendisiyle işbirliği yapmayan Venezuela lideri Maduro'yu "görevden alma" girişiminde bulundu...

Görevden alma'nın altını özellikle çiziyorum...Amerika ve izansız başkanı Trump, kendini başka bir ülkeye yeni yönetim atamaya yetkili görüyor.

Dediğim gibi, bu işleri eskiden gizli kapaklı yaparlardı; şimdi hiç bir şeyi gizlemeye gerek duymuyorlar...Tüm dünyanın gözü önünde ve yedeğindeki ülkeleri de yanlarına alarak halkı tarafından seçilmiş bir Başkanı ve yönetimini alaşağı etmek için çabalıyorlar.

Demokrasiymiş, insan hakkıymış, halkın iradesiymiş ABD emperyalizmi için hikaye...Eğer, Amerikanın menfaatlerine ters bir yönetim varsa, o yönetim "meşru" değildir...Bu kadar açık bir tavır!

Bu kadar açık ve ama bu kadar "alçakça" bir tavır Amerikanın gösterdiği...Eğer, Amerika Venezuela lideri Maduro'yu devirir ve yerine kendi adamını getirirse, dünyanın hiç bir devleti bu açık saldırıdan uzak olmayacaktır.

Amerikayla işbirliği içine girmeyen her Hükumet, Amerikanın dışardan atamasıyla devrilecek, ekonomisi saldırı altına alınacak ve halkın iradesi hiçe sayılacaktır.

Eğer, Maduro devrilirse, küresel anlamda demokrasi diye bir şey kalmayacak, tüm ülkeler ABD'nin müstemlekesi haline gelecek!

Tabii, özellikle Batı ittifakında olmayan ve yeraltı yerüstü zenginlikleri olan güçsüz ülkelerden bahsediyoruz!

Amerika, Çin gibi Rusya gibi ülkelere açıktan "atama" yapamaz ama Venezuela gibi, İslam ülkeleri gibi diğer Latin devletleri gibi orta büyüklükteki ülkerde istediği an yönetim değiştirebilir...

Aslında bunu zaten yapıyorlardı...Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Irak...vesaire Arap-İslam devletlerinin tamamı ve Latin Amerika ülkelerinin çoğu Amerikanın güdümünde...

Trump'ın Suudiler için, "arkanızda olmasak bir hafta iktidarda kalamazsınız" dediğini ve bunun bedeli olarak yüz milyarlarca dolar haraç aldığını biliyoruz.

Ne var ki, Venezuela darbesiyle artık dünya yeni bir döneme girecektir...Bu dönem ABD'nin küresel terör odağı olarak tüm dünyayı dizayn etme çabası olarak gözlenecektir.

Bu şartlar altında Türkiye'nin durumu ne olabilir?

Amerika'nın son bir asırdır Türkiye'yi kontrol ettiğine şüphe yok. Türkiye, gerek NATO bünyesinde, gerek seçtiği Batı ittifakı içinde daima Amerika'nın suyundan gitti.

Aksi durumlarda, ya askeri ambargolarla ya IMF mahkumiyeti ile ya da bizatihi işbirlikçi darbeleriyle Türkiye'ye yeniden "balans ayarı" verdi Amerika...

AK Parti iktidarının Amerikan ekseninden kaymasından sonra, nerdeyse her iki yılda bir Amerika mahreçli ekonomik saldıralır oldu.

Yetmedi, Gezi Olaylarıyla halk ayaklanması denendi...Olmadı, 15 Temmuz'da doğrudan askeri darbe denendi...

Bu saldırılardan sonuç alamayan Amerika, sınırımızdaki Türkiye düşmanı terör örgütlerini silahlandırmaya başladı...Güney sınırımız boyunca, bir terör ordusu kurdu.

Türkiye bununla da baş ediyor çok şükür...Sınırlarımızdaki terör yapılaranı Amerika'ya rağmen püskürtüp "Güvenli Alan" oluşturma yolunda kararlı bir yürüyüşümüz var. Bu yürüyüş, içerden dışardan her türlü maniplasyona rağmen sürüyor...

Şimdi soru/n şu: Amerika, bin türlü numaralarla deviremediği Türkiye Hükümeti için, Venezuellada yaptığını yapabilir mi?

Bu da nasıl soru demeyin...Ana muhalefet partisinin yönetimindeki bazı kişiler, "Amerika, tüm dünyada İslamcıları iktidar indiriyor, Türkiyedekileri de indirecek" diye sevinç twitleri attı.

Yani içerden dışardan Tayyip Erdoğan ve Hükumetine muhalif kesimlerin böyle bir beklentisi var...Seçim yoluyla indirilemeyen bu iktidarın başka yollarla indirilmesi çabası hep sürdü...

Ancak, Amerika, Venezüella'da yaptığı had bilmezliği, hukuk tanımazlığı Türkiye'de yapamaz!...Hele de 15 Temmuz saldırısının nasıl püskürtüldüğünü gördükten sonra...

Bu yüzden iki yüzlü bir "müttefik" görüntüsü içinde, bölgede Türkiye ile işbirliriği yürütüyor gibi görünmek istiyorlar.

Çünkü, bugünün Türkiyesi, hiç bir şekilde Maduro'nun Venezuella'sı değildir...Eğer, Amerika, Türkiye için de böyle hayasız ve alçak bir girişimde bulunursa, bunun onlar dahil tüm dünya için ağır bedeli olacaktır.

Bunu da en iyi onlar bilir!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ali Bey, Amerika, bölgemizden (askeri masraflarını karşılayamadığı) Çin'in, Rusya'nın, İran ve Türkiye'nin güçlenmesine engel olamadığı için çekilecektir. Bu nedenle kendisine yeni (Musullar) Petrol kaynakları aramaktadır. "Venezüella, kanıtlanmış rezerv verilerine göre, 300 milyar varille 1. ve 6 trilyon metreküp doğalgaz rezerviyle 7. sırada." dır. Ve Venezüella, ABD'nin burnunun dibinde (onlara göre) sömürülmesi gereken bir ülkedir. Dün, "Musul petrolleri için Amerika her şeyi yapmalıdır!" diyen sömürgeci kafa, bugün Venezuella için her şeyi yapmaktadır.Amerika ve Avrupa'nın pervasızlıkları, batmaya yakın olmalarından kaynaklanmakta, kaybetmeye başladıkları için de kartları açık oynamaktadırlar. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 29.01.2019 23:36
Cevap :
Mum söneceği anda daha çok parlar Mehmet Bey...Inşallah dünya bu haydutlardan kurtulacak...Teşekkür ederim...Selamlarımla  30.01.2019 0:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1628
Toplam yorum
: 4215
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster