Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '16

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
494
 

Bugün, üç milyon Suriyeli'yi "vatandaş" yapan, yarın onların topraklarını da vatana katar!

Bugün, üç milyon Suriyeli'yi "vatandaş" yapan, yarın onların topraklarını da vatana katar!
 

internetten alınmıştır


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli göçmenlere vatandaşlık hakkı verileceğini açıklaması, Türkiye içindeki "ırkçı" ve "mezhepçi" takımını huzursuz etti.

Esasen bunlar öteden beri Suriyelilerin varlığından huzursuzdular...Şimdi bunların bazılarına vatandaşlık tanınması ihtimali bu huzursuz ruhları iyice çileden çıkarıyor.

Oysa, yetkililerin açıklamaları, tüm Suriyeli göçmenlere kayıtsız şartsız vatandaşlık tanınacağı yönünde değil...Aksine, herkese uygulanan prosedür uygulanarak, suça bulaşmamış, Türkiye vatandaşı olma kriterleri taşıyanların vatandaşlık kazanacağı yönünde.

Ama işin bu yönünü düşünen, dinleyen yok...Sanki, seksen milyonluk ülkeyi, üç milyon masum ve mazlum insan işgal edecekmiş ve bunlara yer ve yemek kalmayacakmış gibi vicdansız bir tepkiyle feryat ediyorlar.

Dediğim gibi, bu isyanın birincisi Suriyeden gelenlerin Sünni Müslümanlar olması dolayısıyla mezhepçi bir yaklaşım sergileyenler...İkinciler de bunlar Arap asıllı olduğu için- içlerinde Türkmen asıllı da çok ama bunu da dikkat alan yok- ırkçı yaklaşım benimseyenler...Belki bir üçüncü grupda ekmeğimden eksilir korkusu taşıyan eyyamcılar...

Tabii Washinton Post gibi gazetelerin manşetten dile getirdiği emperyalist tepkilerini saymıyorum...Onlar, kendi siyasetleri adına Türkiye'nin büyümesinden korkuyorlar...Asıl sorun, içimizdeki uzantıları...

İnsanların duygu dünyası ve beyni küçüldükçe bakışları ve algıları da küçülüyor...Biz, ülke ve millet olarak bunu yaşadık...Osmanlı'dan sonra başlayan küçülme sürecimiz bazılarının akıllarını, merhametlerini ve algılarını da küçülttü.

Bu yüzden büyük düşünemiyorlar...Bu yüzden daima küçük olsun benim olsun, fikrine saplanıp kalıyorlar...Tam bir gelişmemiş çocuk aklı bu!

Bir an Suriyeli mültecilerin hepsine vatandaşlık verileceğini düşünelim...Bunların tamamı üç milyon civarında...Yani, Türiye nüfüsünün yüzde üçü kadar...Çoğu da kadın ve çocuk.

Türkiye, yaklaşık beş senedir bu insanlara baktı; yedirdi içirdi, giydirdi...Peki ne oldu?..Soframızdan ekmek eksildi mi?...Tüm öteki krizlere rağmen, ekonomimiz ayakta durmayı ve hatta büyümeyi başardı...Bu, misafir rızkıyla gelir, inancımızın bir yansımasıdır.

Asıl önemli olan da şu: Türkiye bu insanları vatandaş yaparsa, Suriye'de işler durulup masalar kurulduğunda, bu insanlar da elbette Suriyedeki evlerini, tarlalarını, bağ ve bahçelerini isteyecekler...Yani, hukuki anlamda geldikleri yerlerdeki topraklarını almak isteyecekler.

Bunun en pratik sonucu, Türkiye'nin güneye doğru genişlemesidir...

Bugün aradan yüz yıl geçmişken Ermeni tehcirinden dolayı Türkiye'ye hak hukuk davası açma yoluna girilirken, Suriyeliler bu zorunlu göçten dolayı hak ve hukuklarını isteyemeyecek mi?

Üstelik, bunlar Türkiye vatandaşı olmanın gücünü arkalarına almış olacaklar...Yani, Türkiye vatandaşı olan insanlar, Suriyedeki yerlerine yeniden kavuşacaklar ve sonuçta, Türkiye devleti güneye doğru genişlemiş olacaktır.

İşte, büyük düşünmek budur!...

Bölgelinin geleceği bizim geleceğimizdir...Ve bu ortak gelecek yine bizim irademizle şekillenecektir...Burada küçük düşünenlere yer yoktur...Ya olması gerektiği gibi büyüyüp güçleneceğiz ya da bizi daha da küçültecekler.

Halep, Şam, Humus,Kerkük, Musul ne kadar bizimse, Urfa, Dıyarbakır, Maraş ve Antep de o kadar Suriyelilerindir...

Bunu anlamaktan aciz olanlar, bir gün çıkıp Çanakkale Şehitliğini gezsinler: Baksınlar bakalım orada kimler, hangi şehirlerden insanlar yatıyor!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yagma yok, aciklamam Namik Kemal'i. Edebiyat doktoru olan sizsiniz sayin hocam ben gariban bir New York'lu.Arayip bulmak size duser ben sadece gosterip hep birlikte gulmeye vesile olurum. En derin saygiyla.

Newyorker 
 12.07.2016 21:28
Cevap :
Bizim bildiğimiz Namık Kemal vatan şairi diye bilinen ve Osmanlı birliğini ile İslam bütünlüğünü Batılı saldırılara karşı savunan biridir( Bakınız Renan Müdafaanamesi)..Suriyelilerle ilgili komik bir şeyler de yazmışsa ben kaçırmışım demek ki.:)..New Yorklu'lar niye gariban olsun...Eminim Amerika kütüphanelerinde bizim bilmediklerimiz vardır..Her türlü öğrenmeye varız...Buyrun açıklayın...Selamlarımla  13.07.2016 13:42
 

Ülkemize gelen Suriyeli'lerin 2 milyonu çocuk ve bunların % 80 i eğitim almıyor. Bir zamanlar Pakistan'da mülteci kabul ediyor ve bunu hiç dert etmiyordu. Ama zaman içerisinde o mülteciler içinden Taliban gibi bir dinci örgüt taraftarları çıktı. Tıpkı onların içindeki İşid taraftarları gibi. Bu çocuklar eğitilmediği sürece başımıza bela olacaklar. Siz ise ne yazık ki rüya aleminde yaşıyorsunuz Ali bey. Selamlar....

Erol Özışık 
 12.07.2016 14:28
Cevap :
İşid zulmün bahanesi oldu.. Eğer bu çocuklar eğitilemiyor diye terörist olacaksa eğitin o zaman..Hoş bu ülkede asıl "eğitilmiş"olanlar terörist oldu ya.. Kim rüyada kim gündüz kabusu görüyor acaba.. Selamlarımla   12.07.2016 14:46
 

Suriyelilerin gelmesiyle hiçbir şeyin değişmediği, ekonomimizin güçlendiği gibi savlara karşı savlarla cevap vermek onlarca blogla mümkün olmaz ve sonunda da ne siz ikna olursunuz ne de karşıtlarınız! Buz üstünde dans yani. Neyse, ben bu yazınızda enteresan bir noktaya takıldım. Diyorsunuz ki “Suriyelileri vatandaş yapacağız ve onlar burada kalmayacak, elbet ülkelerine dönecek; bu da demektir ki onların döndüğü topraklar Türk toprağıdır.” Bu olacaksa süper tabii. Türkiye’de yaşamayacaklar, Suriye’ye dönecekler ve döndükleri topraklar Türkiye’nin olacak! "Bir koy beş al." Valla bu zeka kokan plan millete iyi anlatılmalıdır, anlamadıkları için karşı çıkıyorlar! Ve bence bu taktiği Türkiye’de yaşayan Alman ve İngiliz vatandaşlarına da uygulayalım. Mesela Massachusetts, Yorkshire bizim olsa fena mı olur:) Dualarım dediklerinizin gerçekleşmesi yönünde Ali Bey. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 12.07.2016 11:27
Cevap :
Bu insanlar beş yıldır bu ülkede Ata bey...Eğer ülkelerinde huzur sükun sağlanmazsa bu beş yıllar uzayıp gidecek..Bir gün gelip, sizden sıkıldık defolun gidin, diyemezsiniz..Gidecek yerleri yok çünkü...O halde bunları hukuki ve insani statüye kavuşturacaksınız..Hem onlar oturduğu yeri bilecek, hem devlet bir vatandaş yükümlülüğü yükleyecek...Tıpkı bir zamanlar Bulgardan, Sırptan kaçıp gelenler gibi..Benim öngörüme gelince: Benim söylediğim ileriye yönelik hukiki ve siyasi bir projeksiyondur ve bunu sadece ben de söylemiyorum...Türkiye bunlara çifte vatandaşlık vererek Suriyedeki haklarını da korumak istiyor..Burada başka ülkelerin insanlarını örnek vermek abestir..Suriye dediğiniz sizin bir adım öteniz ve daha yüz yıl önce birlikte yaşadığınız akrabalarınız..Kaldı ki, elin Almanı bile bizim Türklere çifte vatandaşlık verdi...Ama bizim ırkçılar ve mezhepçiler Almanları solladı..Elbette herkes görüşünü söylesin, sonunda olacak olur nasıl olsa...Selamlarımla  12.07.2016 11:48
 

Bak bilgilerini tazelemeyim ve dogru olanlari bilmeni saglamaliyim. Ermeler abd 'de bir soykirim yasasini federal devlet yasalarina sokamamislar bazi yerel devletlerde tavsiye niteliginde kalmistir. Un(birmlesmis devletler) tanimi gocmen ve goc kategorize edilmemistir. Senin yasam hakki taniyamadigin anadolunun adamidamida Almanyada gocmen savastan kacan suriyelide. bu mantik sakin Namik Kemal Nefi iliskisi ili iliskilendirme baskalari yer ben haric diyelim.Dini temalda mantik yoktur bu biz bilim insani icin gerekli ve vardir sevgili hocam bence sen azicik okuyarak yazmaya basla calakalem oldumu karistiriyorsun Namik Kemali hortlattigin gibi. Iyi tatiller etrafina cok bakma gunah!

Newyorker 
 11.07.2016 19:58
Cevap :
Önce şunu söyleyim unutmadan; Namık Kemali nasıl hortlaştmışım pek anlamadım ama sen Türkçeye ve Türk Edebiyatını vakıf bir insan olarak yeniden açıklarsan sevinirim...Amerikadaki Ermeni örneğine gelince: Şimdilik Federal Hükumet soykırım demiyor; Türkiye ile ilişkilerini düşünüyorlar çünkü..Ama nerdeyse tüm Avrupa bunu kabul etti..Kaldı ki Ata beyin yorumuna verdiğim cevapta söylediğim gibi, daha düne kadar birlikte yaşadığımız, aynı din ve kültüre bağlı olduğumuz Suriyelileri başkalarıyla aynı kefede düşünmeyeceksiniz..Amerikada hristiyandır, Avrupada hristiyandır Ermenilerde..Onların da bir din ve kültür birliği var..Yok, bunlar böyle dini fanatizm gözetmezler diyorsan o zaman sana derim ki, daha dün 21.yılı anılan Srebrenica katlıamı neydi bir araştır??..Neden 20.yüzyılın sonunda ve Avrupanın göbeğinde Bosnalı Müslümanlar, tüm Hristiyanların gözü önünde katledildi..Sen bilimsel düşünen birisin, hadi bunun bilimsel karşılığını bul da yaz Newyorklu kardeşim...Selamlarımla  12.07.2016 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster